Коротка історична довідка

Костопіль засновано за привілеєм польського короля С.–А. Понятовського 14 листопада 1783 року. Відразу ж король передав його разом із навколишніми землями у володіння одному зі своїх міністрів Леонарду Ворцелю, який володів ще 80-ма селами Степанської волості.

1797 року – Костопіль входив до Рівненського повіту Волинської губернії, а з 1870 – до Підлужненської волості.

1885 року – містечко стало центром новоствореної Костопільської волості.

На початку І Світової війни м. Костопіль опинилося в прифронтовій смузі.

За період із 1917 до 1920 років місто переходило з рук у руки: костопільчани відчули керівництво Центральної Ради, Директорії, ревкому. За Ризьким договором 1921 року Волинь, у т. ч. Костопіль, опинилися в зоні відновленої Речі Посполитої.

24 лютого 1919 року війська Північної групи Армій УНР звільнили місто від більшовиків.

Вересень 1920 року – західноукраїнські землі включено до складу Польщі.

У 1921 року Костопіль став центром міської гміни, а в 1925р. – повіту.

1927 рік – створюються товариства «Просвіта» та «Союз українок».

1933 рік – на Костопільщині формується сітка організацій ОУН.

У вересні 1939 року війська Червоної Армії зайняли Західну Україну. Почалися репресії, безпідставні арешти, депортації до Сибіру.

4 грудня 1939 року утворено Костопільський район.

1 липня 1941 року Костопіль окупували німецькі війська. Із району було було мобілізовано 5 955 чоловік, полягло в боях 1549 чоловік,  нагороджено орденами і медалями за участь у війні – 1062 чоловік.

Костопільщина – центр зародження повстанського руху. У жовтні 1942 року в урочищі Гутвин був створений штаб УПА. На терені району діяла ОУН – Північ Дмитра Клячківського (Клим Савур).

У ніч з 13 на 14 січня 1944 року воїни 121 гвардійської Галицької стрілецької дивізії під командуванням генерал-майора Червонія Л. Д. у взаємодії з партизанськими з’єднаннями визволили Костопіль.

Після війни відновив роботу склозавод. Почав працювати домобудівний комбінат, який у 1945 році видав першу продукцію. Існувало 16 об’єктів промислого й побутового призначення. Чітко визначилася промислова спеціалізація міста-деревообробника.

zagruzhenoКостопільщина  є районом  із розвинутою промисловістю. Найбільші підприємства:

ТОВ «Свиспан Лімітед». Головний напрямок роботи – комплексна обробка деревини.

ПрАТ “Костопільський завод скловиробів” – підприємством освоєно випуск понад 250 видів різноманітної склотари, в тому числі для таких відомих торгових марок як „Nemiroff”, „Хортиця”, Сандора, Юрія-Фарм та інші. Також, завдяки інвестиціям, підприємство наростило обсяги продаж склотари на експорт, частка якого в загальному об’ємі продаж склала 30% в гривневому еквіваленті. Географія продаж за кордон поширюється на такі країни як Угорщина, Словаччина, Польща, Молдова, Білорусь, Латвія, Росія та інші. Тісна співпраця зі споживачами, орієнтація виробництва на задоволення їхніх вимог дозволила Костопільському заводу скловиробів знайти себе на ринку України у першій п’ятірці вітчизняних виробників склотари.

ПП “Дизайн” – потужне підприємство України в галузі деревообробної промисловості. Виробничі площі включають лісопильний цех з виготовлення пиломатеріалів та чорнових заготовок, деревообробний цех, де з конвеєра сходять столярно-будівельні вироби та їх напівфабрикати

АТ «Родина» та ПП  «Костопільський маргариновий завод». Заводи виготовляють понад 200 найменувань харчової продукції.

ТОВ “Українські лісопильні – виробник якісних соснових пиломатеріалів, що використовує сировину екологічно чистих та відновлювальних лісів України. Компанія заснована шведськими інвесторами у 2014 році та володіє деревообробним підприємством у Рівненські області на північному заході України. Підприємство оснащене високоточним іноземним лісопильним обладнанням, що дозволяє виготовляти якісні обрізні дошки за сучасною скандинавською технологією лісопиляння, висушування та сортування пиломатеріалів.

Розширена історична довідка (детальніше)