У зв’язку із запровадженням карантину для запобігання поширенню COVID-19 втратила свою актуальність “мала податкова реформа” (сумнозвісний законопроект № 1210). Устиг набрати чинності лише пов’язаний із нею Закон № 465 (раніше відомий як законопроект № 1209-1), коментарі до якого ви можете знайти в розділі “Адміністрування податків” цього модуля.

Натомість важливим кроком Верховної Ради для пом’якшення негативних економічних наслідків упровадження карантину стало прийняття Закону України від 17.03.2020 № 533-IX “Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо підтримки платників податків на період здійснення заходів, спрямованих на запобігання виникнення і поширення короновірусної хвороби (COVID-19)” (далі – Закон № 533).

Закон № 533 спрямовано на підтримку бізнесу в цей непростий період та звільнення підприємств від податкових перевірок і деяких фінансових санкцій. Основні зміни полягають у такому.

Мораторій на застосування штрафів і пені щодо податків, зборів та ЄСВ

У період з 1 березня по 31 травня 2020 р.:

 1. Не застосовуються штрафні санкції за порушення податкового законодавства, крім санкцій за:
 • порушення нарахування, декларування та сплати ПДВ, акцизного податку, рентної плати;
 • порушення правил обліку, виробництва й обігу пального або спирту етилового на акцизних складах, які застосовуються на загальних підставах;
 • відчуження майна, яке перебуває в податковій заставі, без згоди контролюючого органу;
 • порушення вимог до договорів довгострокового страхування життя чи договорів страхування в межах недержавного пенсійного забезпечення, зокрема страхування додаткової пенсії.
 1. Не нараховується пеня, а нарахована, але не сплачена за цей період пеня підлягає списанню.

У період з 1 березня по 30 квітня 2020 р.:

 1. Не застосовуються штрафні санкції за несвоєчасне подання звітності та несвоєчасну сплату ЄСВ.
 2. Платникам ЄСВ не нараховується пеня, а вже нарахована пеня за ці періоди підлягає списанню.

Мораторій на проведення перевірок щодо податків, зборів та ЄСВ

На період з 18 березня по 31 травня 2020 р.:

 1. Установлено мораторій на проведення документальних і фактичних перевірок, крім перевірок з питань бюджетного відшкодування ПДВ (пп. 78.1.8 ПКУ);
 2. Планові перевірки відповідно до плану-графіка на 2020 рік, що мали розпочатися в період з 18 березня по 31 травня, має бути перенесено. Оновлений план-графік перевірок має бути оприлюднено на офіційному веб-сайті ДПС до 30 березня поточного року;
 3. Документальні й фактичні перевірки, що розпочато до 18 березня і ще не завершено, мають бути зупинені на період до 31 травня поточного року.

Зверніть увагу

На цей самий період зупинено перебіг строків давності, передбачених ст. 102 ПКУ. Тобто загальний строк 1095 днів (або 2555 днів для ТЦУ) фактично подовжено на строк дії цього мораторію.

На період з 18 березня по 18 травня 2020 р.:

 1. Установлено мораторій на проведення документальних перевірок щодо правильності нарахування, обчислення та сплати ЄСВ.
 2. Документальні перевірки щодо ЄСВ, які розпочато до 18 березня і ще не завершено, мають бути зупинені на період до 18 травня поточного року.

Крім того, до 31 травня 2020 р. забороняється проведення органами державного нагляду (контролю) планових контрольних заходів у сфері господарської діяльності (крім нагляду за суб’єктами з високим ступенем ризику, у сфері дотримання вимог щодо формування державних регульованих цін та питань санітарного й епідемічного благополуччя).

Тимчасове звільнення від деяких податків і зборів, а також від ЄСВ для окремих категорій платників

За період з 1 березня по 30 квітня 2020 р.:

 1. Не нараховується і не сплачується плата за землю (земельний податок та орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності), що використовується у господарській діяльності. Передбачено право подати уточнюючу декларацію для зміни вже нарахованої суми податку.
 2. Не оподатковуються податком на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, об’єкти нежитлової нерухомості, які перебувають у власності фізичних або юридичних осіб. Передбачено право подати уточнюючу декларацію для зміни вже нарахованої суми податку.
 3. Звільняються від нарахування й сплати ЄСВ за себе фізичні особи – підприємці, особи, які провадять незалежну професійну діяльність, та члени фермерського господарства.

Перенесення строків декларування доходів громадянами

 1. Річну декларацію про майновий стан і доходи за 2019 рік подають до 1 липня 2020 р. (замість 1 травня), а за наявності права на податкову знижку декларацію все одно можна подати до кінця року.
 2. Сплату податкового зобов’язання, зазначеного в поданій податковій декларації, здійснюють до 1 жовтня 2020 р. (замість 1 серпня).

Відстрочення запровадження РРО-новацій

Також перенесено запровадження нововведень у сфері застосування РРО, передбачених законами № 128-ІХ та № 129-ІХ від 20.09.2019.

Більшість норм Закону № 128-ІХ наберуть чинності не з 19 квітня (як передбачалося спочатку), а лише з 1 серпня 2020 р. Мова насамперед про запровадження програмних РРО та нові санкції за порушення у сфері застосування РРО.

Обов’язкове застосування РРО підприємцями на єдиному податку 2 – 4 груп незалежно від обсягу доходу за окремими видами діяльності, передбачене Законом № 129-ІХ, перенесено з 1 жовтня 2020 на 1 січня 2021 року. А загальне застосування РРО всіма ФОПами 2 – 4 груп незалежно від видів діяльності й обсягів доходу взагалі перенесено на 1 квітня 2021 року, що досить символічно.

Крім того, відстрочено застосування РРО для ФОПів, які надають платні послуги у сфері охорони здоров’я і дохід яких за календарний рік менше 1 млн грн (нагадаємо, що восени минулого року Законом № 129-ІХ їх зобов’язали застосовувати РРО незалежно від обсягів доходу). Хоча навряд чи таке пом’якшення здатне виправити зараз загальну ситуацію у сфері охорони здоров’я.

Більш детальну інформацію щодо реалізації та захисту своїх прав та законних інтересів у різних сферах життєдіяльності можна дізнатися у відділі «Костопільське бюро правової допомоги» Рівненського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги за адресою вул. Сарненська, 24а, 2-й поверх.

Ірина Коснюк,
В.о. начальника відділу «Костопільське бюро правової допомоги» Рівненського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги.