Важливою складовою соціального захисту дітей є  забезпечення соціального захист дітей, які постраждали внаслідок воєнних дій та збройних конфліктів, а саме:

  • дітей або осіб, які під час проведення антитерористичної операції досягли повноліття, і які мають право на встановлення статусу дитини, яка постраждала внаслідок воєнних дій та збройних конфліктів (далі – статус);
  • дітей або осіб, які під час проведення антитерористичної операції досягли повноліття, і яким статус уже встановлено.

            Законом України від 26.01.2016 №936-YIII «Про внесення змін до деяких

законодавчих актів України щодо посилення соціального захисту дітей та підтримки сімей з дітьми» внесено зміни до законів України «Про охорону дитинства», «Про соціальні послуги», «Про забезпечення організаційно – правових умов соціального захисту  дітей – сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування», «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб», « Про місцеві державні адміністрації» тощо.

        У відповідності до положень Закону України  «Про охорону дитинства» постановою Кабінету Міністрів України від 05.04.2017 №268 затверджений відповідний Порядок надання статусу дитини, яка постраждали внаслідок воєнних дій та збройних конфліктів (далі – Порядок).

Згідно з  пунктом 3 Порядку  право на отримання статусу має дитина, яка внаслідок воєнних дій та збройних конфліктів:

1) отримала поранення, контузію, каліцтво;

2) зазнала фізичного, сексуального, психологічного насильства;

3) була викрадена або незаконно вивезена за межі України;

4) залучалася до участі у діях воєнізованих чи збройних формувань;

5) незаконно утримувалася, у тому числі в полоні.

             Відповідно до пункту 5 Порядку Статус надається органом опіки та піклування за місцем реєстрації (обліку) дитини як внутрішньо переміщеної особи, а також за місцем проживання (перебування) дитини у населеному пункті, на території якого здійснювалася антитерористична операція, відповідно до переліку населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція, затвердженого розпорядженням Кабінету Міністрів України від 2 грудня 2015 р. N 1275 (Офіційний вісник України, 2015 р., N 98, ст. 3367), і органи державної влади на його території здійснюють свої повноваження в повному обсязі.

Безпосереднє ведення справ щодо надання статусу здійснюється службами у справах дітей районних, районних у мм. Києві та Севастополі держадміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі їх утворення) рад.

            Із метою однакового застосування положень Порядку звертаємо увагу на наступні зміни, що внесені до нього постановою Кабінету Міністрів України від 11.04.2018 №301  «Про внесення змін до постанов Кабінету Міністрів  України від 24 вересня 2008 року №866 і від 05 квітня 2017 року №268».

 По – перше: пунктом 3 Порядку визначено, що право на отримання статусу мають:

           дитина віком від народження і до 18 років;

           особа, яка під час проведення антитерористичної операції не досягла 18 років (повноліття), тобто якій не виповнилося 18 років на момент початку антитерористичної операції ( операція тривала з 14 квітня 2014 року до  30 квітня 2018 року).

По – друге: термін «психологічне насильство»  викладений у новій редакції, частина якої зазначає, що моральні та психологічні страждання  (травми) дитини не потребують доведення.

          Найбільш чисельною групою дітей  (осіб), які мають право на встановлення статусу, – це діти із числа внутрішньо переміщених осіб, які проживають у всіх без винятку регіонах України, і які постраждали внаслідок воєнних дій та збройного конфлікту.

          Другою – це діти, які проживають/перебувають в населених пунктах Донецької і Луганської областей, на території яких проводилася антитерористична операція/ операція об’єднаних сил, і  які  потребують особливої уваги з боку держави та суспільства у зв’язку з перебуванням у зоні, що наближена до бойових дій. Таким и за фактом є всі діти, які проживали/перебували на території проведення антитерористичної операції/ операції об’єднаних сил.

          Третя  (нова група) – це діти, які отримали психологічну травму внаслідок загибелі їхніх батьків або одного з них – із числа цивільних осіб, чи батьків або одного з них – з числа осіб, які брали участь в  антитерористичній операції/ операції об’єднаних сил.

По-третє: змінено вимоги до документів, що надаються заявником до служби у правах дітей районної державної адміністрації.

По-четверте: щодо категорії дітей (осіб), які зазнали фізичного насильства, або були викрадені чи незаконно вивезені за межі України, або залучалися до участі у діях воєнізованих чи збройних формувань, або незаконно утримувалися, у тому числі в полоні, залишається необхідність відкриття кримінального провадження відповідно до чинного законодавства і надання документів, визначених абзацами дев’ятим, десятим, одинадцятим пункту 6 Порядку.

У зв’язку з вищевикладеним, служба у справах дітей Костопільської районної державної адміністрації надає відповідні консультації з цього питання і запрошує відповідну категорію осіб та дітей до діалогу. Вас чекають у службі у справах дітей за адресою: м. Костопіль, вулиця Незалежності,7, ІУ поверх, кабінет №46 та за телефоном №2-13-94.

 

Коментарів ще поки немає.

Залиште коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені (*).

Ви можете використовувати ці HTML теги: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>