У 2019 році в Україні зареєстровано 20 випадків дифтерії, зокрема п’ять підтверджених лабораторно: по одному випадку у мешканців Луганської, Хмельницької, Тернопільської, Закарпатської областей та м. Київ.

Також зафіксовано 14 імовірних випадків дифтерії серед контактних осіб у Закарпатській області та один у м. Київ. Ці випадки визначено як імовірні за клінічними та епідеміологічними критеріями, а випадок у мешканки Києва — за клінічними. Лабораторні дослідження на підтвердження/спростування імовірних і можливого випадків тривають.

Дифтерія — це гостре інфекційне захворювання з повітряно-крапельним механізмом передавання, що характеризується місцевим запаленням (переважно слизових оболонок ротоглотки) та явищами загальної інтоксикації з переважним ураженням серцево-судинної та нервової систем, нирок.

Збудником є дифтерійна паличка (коринебактерія), яка виробляє екзотоксин, стійка до дії різних чинників, у зовнішньому середовищі може зберігатися до 15 діб

Інкубаційний період захворювання — від 3 до 10 днів.

Джерело інфекції — хвора людина чи носій Corynebacterium diphtheriae, які виділяють токсигенні штами збудника.

Дифтерія передається найчастіше повітряно-крапельним шляхом, факторами передавання також можуть бути предмети побуту (посуд, іграшки). Коли дифтерійна бактерія потрапляє у дихальну систему, вона виробляє токсин, який блокує синтез білка в клітинах, у результаті чого виникають тяжкі функціональні та структурні зміни, інколи несумісні з життям. Захворювання проявляється у вигляді ангіни, коли у горлі утворюються плівки, що можуть ускладнювати дихання та ковтання.

Часто початкову стадію дифтерії плутають зі звичайним ГРЗ, характерними проявами є підвищена температура тіла, загальне нездужання, біль у м’язах. Через 2-3 дні на мигдалинах з’являється характерний білий наліт, який згодом стає щільним і сірим. Стан людини погіршується, голос стає сиплим, присутній постійний біль в горлі при ковтанні. Хворий свідомо відмовляється від їжі. На фоні такого погіршення здоров’я відсутні нежить, кашель, сльозотеча і інші ознаки респіраторних захворювань.

Симптоми дифтерії у дітей такі ж, як і у дорослих. Характерна відмінність – підвищення температури до критичних показників навіть при сформованому нальоті на мигдаликах. Через кілька днів клінічна картина починає змінюватися – наліт зникає, стан хворого майже нормалізується. Проте небезпека для здоров’я і навіть життя зберігається, бо в крові присутній дифтерійний екзотоксин, що вражає нирки, печінку, серце і нервову систему. Без правильного лікування і вакцинації можливий розвиток таких ускладнень, як нефроз, блокування дихальних шляхів, інфекційно-токсичний шок, пошкодження серцевого м’яза (міокардит),  дистрофічні ураження печінки, ураження нервової системи , легенева інфекція (дихальна недостатність або пневмонія).

Для підтвердження діагнозу роблять мазок із зіва на дифтерію і в лабораторних умовах підтверджують наявність дифтерійної палички в організмі пацієнта.

Усі хворі на дифтерію, незалежно від її клінічної форми і ступеня тяжкості, підлягають невідкладній обов’язковій госпіталізації до інфекційного стаціонару.

Попередити розвиток небезпечних ускладнень можна завдяки вакцинації дітей, згідно з Календарем профілактичних щеплень, і ревакцинації дорослих кожні 10 років.

В КНП «Центр первинної медичної допомоги» Костопільської районної ради є достатня кількість доз вакцини для профілактики дифтерії. Для проведення щеплення необхідно звернутися до лікаря, з яким підписано декларацію про надання первинної медичної допомоги.

Будьте здорові та вакциновані!

Коментарів ще поки немає.

Залиште коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені (*).

Ви можете використовувати ці HTML теги: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>