ПЕНСІЯ В ОДИН ДОТИК

Детальна інформація за посиланням:

Завантажити (PPTX, 3.21MB)

Пресконференція: “Е-пенсія – призначення пенсії в “один дотик” – https://youtu.be/EJKP8b7W3ag

ПРО  ПЕРЕРАХУНОК   ПЕНСІЙ  З   01.07.2019

Відповідно до Закону України «Про Державний бюджет України на 2019 рік», прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність, збільшено з 1497,00 грн. до 1564,00 грн., прожитковий мінімум на одну особу – з 1853,00 грн. – до 1936,00 грн. У зв’язку з цим перераховано мінімальний розмір пенсії та доплати і підвищення до пенсій, які залежать від прожиткового мінімуму.

Максимальний розмір пенсійної виплати з 01.07.2019 становить 15640,00 грн.

На виконання постанови Кабінету міністрів України від  26.03.2019        № 543 “Про внесення змін до деяких постанов Кабінету міністрів України” до пенсій чоловіків та жінок, які мають 35 та 30 років страхового стажу відповідно, розмір пенсії яких з урахуванням надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги, сум індексації та інших доплат, встановлених законодавством ( крім пенсій за особливі заслуги перед Україною )  не досягає 2000 гривень, встановлено доплату у сумі, що не вистачає до зазначеного розміру.

Постановою Кабінету міністрів України від 26.03.2019 № 543 встановлено, що у разі коли щомісячний розмір пенсійних виплат (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги, сум індексації та інших доплат до пенсій, установлених законодавством, крім пенсій за особливі заслуги перед Україною) не досягає для осіб з інвалідністю внаслідок війни:

I групи – 650 відсотків прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність;

II групи – 525 відсотків;

III групи – 360 відсотків, виплачується щомісячна державна адресна допомога до пенсії в сумі, що не вистачає до зазначених розмірів.

Мінімальний розмір пенсійної виплати особам з інвалідністю

 внаслідок  війни  

 1 групи 650 % 10166,00 грн.
 2 групи  525 % 8211,00 грн.
 3 групи  360 % 5630,40 грн.

 

Військовослужбовцям, зокрема військовозобов’язаним, призваним на військові збори, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, інших ядерних аварій та випробувань, військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї під час проходження військової служби (військових зборів) і внаслідок цього стали особами з інвалідністю, пенсія по інвалідності обчислюється з пятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року.Перший прес-тур про нові сервіси веб-порталу Пенсійного фонду розпочався зі Львова

     09 квітня 2019 року у Львівському освітньому центрі реформ відбулася перша прес-конференція прес-туру “Впровадження нових сервісів веб-порталу електронних послуг Пенсійного фонду України”.

      У заході взяли участь заступник Голови правління Пенсійного фонду України Ірина Ковпашко, директор департаменту інформаційних систем та електронних реєстрів Пенсійного фонду України Олександр Малецький, перший заступник начальника головного управління Пенсійного  фонду України в Рівненській області Василь Пасічник, начальники головних управлінь Фонду Львівської, Закарпатської, Тернопільської, Волинської, Івано-Франківської областей, а також представники засобів масової інформації.        Під час прес-конференції спікери Фонду ознайомили присутніх з онлайн-сервісами, які мають на меті спростити взаємодію громадян з органами Пенсійного фонду.

 • Як видно, Пенсійний фонд прагне змін. Втілюючи нові види послуг та способи їх надання, ми робимо важливі кроки, спрямовані на покращення доступності наших сервісів. Сервіси Фонду мають ставати більш комфортними, якісними, зрозумілими для громадян. Ми переконані, що максимальна кількість послуг має надаватись дистанційно, що дозволить не тільки економити час громадян, але й покращить ефективність роботи самого Фонду, оптимізує його видатки, — зазначила під час прес-конференції заступник Голови правління Пенсійного фонду України Ірина Ковпашко.
 • Олександр Малецький у своєму виступі повідомив, що одним із  головних завдань Пенсійного фонду України є максимальне спрощення процедур одержання послуг, і як частина цього напряму – можливість одержати послугу за допомогою сучасних E-сервісів. Ними може користуватися кожна застрахована особа, кожен пенсіонер та страхувальник.

Довідково: відео про те, як користуватися особистим кабінетом, отримувати онлайн-довідки та замовити послугу смс-інформування можна переглянути на офіційному веб-ресурсі Фонду www.pfu.gov.ua у розділі “Інструкція”.

Легалізація заробітної плати

Одним із завдань, що стоїть на порядку денному перед Пенсійним фондом України  є легалізація заробітної плати. Гарантований рівень мінімальної заробітної плати чимало роботодавців просто ігнорують і змушують робітників працювати на невелику зарплату, часом зовсім не декларуючи оплату їх праці. Бажаючи уникнути зайвих, на думку роботодавця, витрат, видають працівникам зарплату готівкою. У цьому випадку йдеться про так звані “тіньові” заробітки.

         Працівниками Пенсійного фонду проводиться роз’яснювальна робота з  громадянами щодо вирішення проблеми легалізації заробітної плати, що цю проблему можливо вирішити лише спільними зусиллями, тому органи влади постійно спрямовують діяльність на ліквідацію заборгованості з виплати заробітної плати, з метою реалізації ефективного державного нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю, забезпечення конституційного  права громадян на своєчасне одержання заробітної плати.

Працевлаштовуючись на роботу, громадянам слід пам’ятати, що заробітна плата, яка виплачується у “конвертах” – це тимчасове благо, яке має негативні наслідки для самого працівника. Це, перш за все, ризик залишитися без права на отримання соціальних пільг та виплат, гарантованих державою, особливо при нарахуванні пенсії та здійсненні перерахунків пенсій у подальшому. Людина, яка працює неофіційно, при отриманні травми не може розраховувати на виплату їй лікарняних та інших обов’язкових виплат. Не менш важливим являється той факт, що рівень надходження коштів до бюджету Пенсійного фонду знаходиться у прямій залежності від рівня нарахованої заробітної плати. На сьогодні наявні великі втрати бюджету від прихованої “в конвертах” заробітної плати. Тому дуже важливо, щоб працівники отримували заробітну плату не “в конвертах”, а офіційно, бо саме у такому випадку він буде соціально захищений. Змусити роботодавців чесно платити найманим працівникам зароблене зможуть лише самі працівники. Цей метод на сьогодні є найдієвішим у боротьбі із тіньовими зарплатами.

Нагадуємо роботодавцям та громадянам, що тільки офіційно оформлений найманий працівник може відчувати себе соціально захищеним, а бюджети соціальних фондів матимуть стабільні надходження для своєчасного фінансування страхових виплат.

Пенсійний фонд України продовжує розширювати можливості

 веб-порталу електронних послуг.

Відтепер на порталі функціонує кабінет страхувальника (роботодавця), в якому для працедавця доступна інформація щодо забезпечення соціальних прав його працівників, про правильність подання звітності тощо.

— У кабінеті можна переглянути інформацію стосовно сплати єдиного соціального внеску, в тому числі — щодо заборгованості підприємства з цього виду платежу до Фонду. Якщо є порушення прав працівників, у кабінеті відображається інформація, скільки застрахованих осіб з вини роботодавця не одержали зарахування певного періоду до страхового стажу, — пояснив директор департаменту інформаційних систем та електронних реєстрів Пенсійного фонду України  Олександр Малецький.

Окрім того, у кабінеті також містяться відомості щодо звітності по сплаті єдиного соціального внеску. Зокрема, роботодавець може бачити зауваження до його звітів та рекомендації щодо усунення неточностей.

Ще одна функція, яка стає доступною для роботодавця у його кабінеті, — можливість отримати інформацію для розрахунку суми виплати за час тимчасової непрацездатності працівника (лікарняні). До цього часу первинні дані для розрахунку — страховий стаж та розмір заробітної плати — надавали самі працівники. Для цього вони звертались до управлінь Пенсійного фонду за довідками. Тепер процедура отримання необхідних відомостей значно спрощується.

Увійти до кабінету роботодавець може через електронний цифровий підпис.

Нагадаємо, раніше Пенсійний фонд України запровадив сервіс СМС-інформування для застрахованих осіб та пенсіонерів. Також через веб-портал електронних послуг стало можливим отримати довідки, достовірність яких підтверджується QR-кодом.

Костопільське об’єднане управління Пенсійного фонду України Рівненської області надає рекомендації по заповненню звіту по єдиному соціальному внеску (додаток 5) за 2018 рік фізичними особами -підприємцями

ФО – підприємці, у тому числі ті, які обрали спрощену систему оподаткування, особи, які провадять незалежну професійну діяльність, члени фермерського господарства зобов’язані подавати самі за себе Звіт незалежно від того, чи ведуть вони підприємницьку діяльність, крім ФО – підприємців, у тому числі ті, які обрали спрощену систему, та члени фермерського господарства, які звільняються від сплати за себе єдиного внеску, якщо вони отримують пенсію за віком або є особами з інвалідністю, або досягли віку, встановленого статтею 26 Закону України “Про загальнообов’язкове пенсійне страхування”, та отримують відповідно до закону пенсію або соціальну допомогу.

ФО – підприємці, у тому числі ті, які обрали спрощену систему оподаткування, формують та подають Звіт самі за себе один раз на рік до 10 лютого року, що настає за звітним періодом. Звітним періодом є календарний рік;

Особи, які провадять незалежну професійну діяльність, формують та подають самі за себе Звіт один раз на рік до 01 травня року, що настає за звітним періодом. Звітним періодом для них є календарний рік.

Члени фермерських господарств, якщо вони не належать до осіб, які підлягають страхуванню на інших підставах, звітними періодами є календарні місяці, які формуються та відображаються у річній звітності, що подається до 01 травня року за результатами фінансового року.

Заповнимо разом кожний реквізит додатка 5 Звіту про суми нарахованого доходу застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску , який складається із двох таблиць.

При заповненні таблиць необхідно враховувати наступне:

У Таблицях вказуються всі передбачені в ній показники. У разі не заповнення того чи іншого рядка через відсутність операції цей рядок прокреслюється.

Таблиця заповнюється в гривнях з копійками.

Зазначена таблиця заповнюється фізичними особами – підприємцями, які нараховують єдиний внесок на суми доходу (прибутку), отриманого від їх діяльності, що підлягає обкладенню податком на доходи фізичних осіб.

Титульний листок:

Реквізит 1: Звіт за – проставляємо рік за який подається звіт.

Реквізит 2: Реєстраційний номер облікової картки платника податків або серія (за наявності) та/або номер паспорта страхувальника – проставляємо ідентифікаційний номер або серію та номер паспорта.

Реквізити: Прізвище, ім’я, по батькові, місце проживання та телефон – заповнюються особисті дані фізичної особи.

Реквізит 3: Код територіального органу доходів і зборів (основне місце обліку), до якого подається звіт – заповнюється чотирьох значне число яке відповідає коду територіального органу ДФСУ де зареєстрована фізична особа.

Реквізит 4: Код основного виду економічної діяльності – відображається код основного виду економічної діяльності підприємства, відповідно до реєстраційних документів.

Реквізит 5: Дата державної реєстрації припинення або дата подання до органу доходів і зборів заяви про зняття з обліку платника єдиного внеску – зазначається дата звернення до органів ДФС або державного реєстратора.

Реквізит 6: Тип платника та період перебування (місяць) – статус фізичної особи та система оподаткування та період з якого по який місяць особа перебувала чи змінювала статуси.

Реквізит 7: Тип форми – позначка “Х”: вноситься у клітинку відповідного варіанту:

початкова або ліквідаційна або призначення пенсії.

Пам’ятаємо: Звіт подається з позначкою «початкова», коли за певний звітний місяць форма подається вперше. Протягом року в разі призначення пенсії подається Звіт з позначкою “призначення пенсії” за період до дати формування заяви на призначення пенсії, при цьому тип форми “початкова” не зазначається.

У разі державної реєстрації припинення підприємницької діяльності особи зобов’язані подати самі за себе Звіт із зазначенням типу форми “ліквідаційна”.

У разі виявлення помилки у Звіті до закінчення строку подання цього Звіту повторно формується та подається у повному обсязі.

Чинним вважається останній електронний або паперовий Звіт, поданий до закінчення строків подання звітності, який пройшов всі контролі при завантаженні до Реєстру страхувальників та до Реєстру застрахованих осіб.

Реквізит 8: Перелік таблиць звіту – проставляється галочка на проти того звіту який подається.

Нижня частина титульного листка заповнюється спеціалістами органів ДФСУ.

Заповнюємо Таблицю 1 Звіту «Нарахування єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування »

Таблиця заповнюється та подається фізичними особами – підприємцями незалежно від стану його фінансово-господарської діяльності.

Реєстраційний номер облікової картки платника податків або серія (за наявності) та/або номер паспорта страхувальника – проставляємо ідентифікаційний номер або серію та номер паспорта.

Прізвище, ім’я, по батькові – зазначаються дані особи.

У графі 1 «Місяць» – зазначається місяць за який сплачено суму доходу та сума єдиного внеску;

У графі 2 «Код категорії ЗО» – зазначається код застрахованої особи, який береться із Таблиці відповідності кодів категорій застрахованих осіб та кодів бази нарахування і розмірів єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування (Додаток 2 до Порядку). Для фізичних осіб обертається один із кодів: код ЗО «4» – Члени колективних та орендних підприємств, сільськогосподарських кооперативів та фермерських господарств, у тому числі тих, які обрали особливий спосіб оподаткування; код ЗО «5» – Фізичні особи – підприємці, які сплачують внески від суми доходу (прибутку), отриманого від цієї діяльності, що підлягає оподаткуванню податком на доходи фізичних осіб; код ЗО «6» – Фізичні особи – підприємці, які обрали спрощену систему оподаткування (фіксований податок, єдиний податок); код ЗО «9» – Особи, які забезпечують себе роботою самостійно, займаються адвокатською, нотаріальною, творчою та іншою діяльністю, пов’язаною з отриманням доходу безпосередньо від цієї діяльності.

У графі 3 «Сума чистого доходу (прибутку), заявлена в податковій декларації/Самостійно визначена сума доходу/Частка розподіленого доходу» – платники відображають фактичну суму чистого доходу за відповідний місяць за себе.

Суми чистого доходу за відповідний місяць повинні відповідати сумам чистого доходу, зазначеному у Книзі обліку доходів та витрат платника.

Фізичні особи – підприємці на загальній системі оподаткування відображають суму чистого доходу за відповідний місяць яка відповідає сумі чистого доходу у Книзі обліку доходів та витрат платника. Фізичні особи – підприємці, які обрали спрощену систему оподаткування суму доходу визначають самостійно, звертаємо Вашу увагу, що графа 3 повинна відповідати графі 4 при цьому самовизначена сума не може бути меншою ніж мінімальний розмір заробітної плати та не більший за максимальну граничну величину.

Пам’ятаємо: Фізичні особи – підприємці, та особи, які провадять незалежну професійну діяльність, а саме наукову, літературну, артистичну, художню, освітню або викладацьку, а також медичну, юридичну практику, в тому числі адвокатську, нотаріальну діяльність, або особи, які провадять релігійну (місіонерську) діяльність, іншу подібну діяльність та отримують дохід від цієї діяльності єдиний соціальний внесок нараховується – на суму доходу (прибутку), отриманого від їх діяльності, що підлягає обкладенню податком на доходи фізичних осіб. При цьому сума єдиного внеску не може бути меншою за розмір мінімального страхового внеску на місяць.

У разі якщо таким платником не отримано дохід (прибуток) у звітному році або окремому місяці звітного року, такий платник зобов’язаний визначити базу нарахування, але не більше максимальної величини бази нарахування єдиного внеску, встановленої Законом України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування». При цьому сума єдиного внеску не може бути меншою за розмір мінімального страхового внеску.

Фізичні особи підприємці, які обрали спрощену систему оподаткування нараховують єдиний соціальний внесок – на суми, що визначаються такими платниками самостійно для себе, але не більше максимальної величини бази нарахування єдиного внеску, встановленої Законом України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування». При цьому сума єдиного внеску не може бути меншою за розмір мінімального страхового внеску.

У графі 4 «Сума доходу на яку нараховується єдиний внесок, з урахуванням максимальної величини» – відображається дохід, зазначений у графі 3 але в межах максимальної величини, на яку нараховується єдиний внесок.

При цьому, слід зазначити, що у графі 3 таблиці 1 додатка 5 зазначені особи самостійно визначають суму доходу у розрізі кожного місяця відповідного звітного року.

У графі 5 «Розмір єдиного внеску» – відображається розмір єдиного внеску, встановлений Законом України “Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування” для обов’язкової сплати.

У графі 6 «Сума нарахованого єдиного внеску (гр. 4 х гр. 5)” відображається сума нарахованого єдиного внеску, розрахована шляхом множення суми, зазначеної у графі 4, на розмір єдиного внеску в розрізі кожного місяця.

Пам’ятаємо: Суми доплат до мінімального страхового внеску у Таблиці не відображаються.

Заповнюємо Таблицю 2 «Наявність підстав для обліку стажу окремим категоріям осіб відповідно до законодавства»

Таблиця 5 призначена для визначення страхувальником періодів (строків) трудової або іншої діяльності, що відповідно до законів, якими встановлюються умови пенсійного забезпечення, відмінні від загальнообов’язкового державного пенсійного страхування, зараховуються при визначенні права на відповідну пенсію, а також періоди страхового стажу, не пов’язані із трудовою та/або професійною діяльністю.

У випадку, коли у страхувальника відсутні робочі місця, робота на яких зараховується до спеціального стажу, таблиця 2 не формується та не подається.

У графі 1 «Реєстраційний номер облікової картки платника податків або серія (за наявності) та/або номер паспорта страхувальника» – проставляємо ідентифікаційний номер або серію та номер паспорта.

Прізвище, ім’я, по батькові – зазначаються дані особи.

У графі 2 «Звітний рік» – зазначається рік за який подається інформація;

У графі 3 «Тип форми» – проставляється позначка “Х”: вноситься у клітинку відповідного варіанту: початкова або призначення пенсії. Початкова, коли за певний звітний місяць форма подається вперше.

У графі 4«Місяць» – зазначається місяць в якому була підстава для обліку спец стажу.

У графі 5 «Код підстави для обліку спецстажу» – Код підстави для обліку стажу окремим категоріям осіб відповідно до законодавства зазначається у вигляді восьмирозрядного коду, що складається з чотирьох частин, який вибирається із Довідника кодів підстав для обліку стажу окремим категоріям осіб.

Восьми-розрядний код складається з чотирьох частин. За Законом України “Про пенсійне забезпечення ” кодування здійснюється у такому порядку:

Ідентифікатор нормативно–правового документа — три ключові літери (абревіатура), тобто — ЗПЗ;

стаття Закону — три цифри (номер статті), якщо це “Пенсії за віком на пільгових умовах”, то зазначається 013;

пункт статті Закону — одна літера, зокрема “працівники, зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, — за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць”, вноситься літера А.

У випадку, якщо у тексті пункту статті є норми, які визначають специфічні умови спеціального стажу, то до виділеної частини пункту додається відповідний порядковий номер в пункті. Таким чином, у нашому прикладі код підстави буде мати вигляд ЗПЗ013А1. Для кодування підстав для обліку стажу окремим категоріям осіб відповідно до законодавства використовуються серійно-порядкові коди із Довідника кодів підстав для обліку стажу окремим категоріям осіб відповідно до законодавства (додаток 3 до Порядку).

У графі 6 «Початок періоду (день)» – зазначається перше число місяця у форматі «01», якщо застрахована особа працювала за особливих умов у попередніх звітних періодах, або дата початку терміну дії висновку атестаційної комісії щодо особливих умов праці.

Якщо застрахована особа розпочала роботу за особливих умов у звітному періоді, то зазначається день початку такої роботи.

У графі 7 «Закінчення періоду (місяць)» – зазначається останнє число місяця у форматі «31», якщо застрахована особа працювала за особливих умов протягом звітного періоду або день припинення діяльності чи закінчення терміну дії висновку атестаційної комісії щодо особливих умов праці.

У графі 8 «Кількість днів» – зазначається кількість днів у місяці, протягом яких особа працювала за особливих умов.

У графі 9 «Кількість годин, хвилин» – зазначається кількість днів, або годин і хвилин в залежності від діючого обліку праці у страхувальника в звітному місяці для конкретної застрахованої особи, які відпрацьовано в умовах праці, що надають підстави для зарахування спеціального стажу

У графі 10 «Норма тривалості роботи для її зарахування за повний місяць спецстажу (дні або години, хвилини)» – зазначається норма тривалості стажу для конкретної підстави за умовами праці в залежності від обраного варіанту необхідної одиниці виміру в графах 8 та 9 тобто: кількість днів, або годин і хвилин в залежності від діючого обліку праці у страхувальника в звітному місяці для конкретної застрахованої особи, що дає право на зарахування спеціального стажу в звітному періоді за повний календарний місяць.

У графі 11 «Ознака/сезон» – вказується один з кодів ознаки “сезон” залежно від прийнятої схеми та результатів обліку на виробництві з сезонним характером праці.

Код 1 – повністю в межах місяця; код 2 – не завершення в межах місяця; код 3 – завершення в межах місяця.

СВ у 2018 році будемо платити по-новому: як і скільки

На початку жовтня Верховна Рада внесла зміни до закону про ЄСВ. З 1 січня 2018 року нарахування та сплата єдиного соціального внеску відбуватимуться за новими правилами.

У 2018 році показник мінімальної заробітної плати (МЗП) встановлено на рівні 3723 гривень. А прожитковий мінімум для працездатних осіб — 1762 грн.

Максимальна база нарахування ЄСВ

Максимальна величина бази нарахування ЄСВ у 2018 року зросла. Цей показник підвищився до 15 мінімальних зарплат – 55845 гривень на місяць.Тобто на місячну суму доходу, що перевищує 55845 грн, ЄСВ нараховуватися не буде.

Мінімальний страховий внесок
Мінімальний страховий внесок – це сума ЄСВ, яка визначається розрахунковим шляхом як добуток МЗП та розміру ЄСВ (в основному 22%) (ст. 1 закону про ЄСВ). Нарахований за звітний період (місяць) ЄСВ до сплати не може бути меншим за розмір мінімального страхового внеску. Таким чином, мінімальний страховий внесок з 1 січня 2018 року становить – 819,06 грн (3723 грн х 22%). Якщо нарахована заробітна плата найманих працівників менше мінімально встановленої заробітної плати на такий період, то роботодавець зобов’язаний донарахувати ЄСВ до мінімального страхового внеску.

ЄСВ та ФОП
З 1 січня 2018 року всі фізичні особи-підприємці (ФОП), в тому числі і ті, які обрали єдиний податок, зобов’язані сплачувати єдиний соціальний внесок до 20 числа місяця, наступного за звітним кварталом. Це ж правило поширюється на осіб, які здійснюють незалежну професійну діяльність. Раніше для таких осіб, крім ФОП на спрощеній системі оподаткування, застосовувався ручний період сплати ЄСВ. Крім того, платники єдиного податку першої групи втрачають право на сплату ЄСВ в сумі не менше 0,5 мінімального страхового внеску, тому у 2018 році змушені платити його в повному мінімальному розмірі (819,06 грн), як і всі інші спрощенці.

Інші зміни в базі нарахування ЄСВ
З 1 січня 2018 року фермерські господарства також повинні платити єдиний соціальний внесок. А ось підприємці, які отримують пенсію, і фермери-пенсіонери звільняються від сплати ЄСВ за себе.

Для зарахування фізичним особам повного місяця до страхового стажуроботодавець повинен нарахувати та сплатити єдиний внесок в сумі не меншій мінімального страхового внеску

Наявність страхового стажу має вагоме значення для людей, коли настає похилий вік. Саме стаж визначає право особи на отримання пенсії і формується він протягом всього життя. З 1 січня 2018 року для виходу на пенсію у віці 60 років необхідно мати 25 років страхового стажу. Кожного року кількість років страхового стажу, необхідних для призначення пенсії за віком у 60 років, буде збільшуватися на один рік та з 1 січня 2018 року становитиме не менше 35 років.
До відома,
страховий стаж – це період, протягом якого особа підлягає загальнообов’язковому державному пенсійному (соціальному) страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески (єдиний соціальний внесок) не менший, ніж мінімальний страховий внесок.

Отож для зарахування фізичним особам повного місяця до страхового стажу роботодавець повинен нарахувати та сплатити єдиний внесок в сумі не меншій мінімального страхового внеску, що визначається як добуток мінімального розміру заробітної плати, яка на сьогодні становить 3723 грн., та розміру внеску (22%), відповідно, мінімальний страховий внесок – 819,06 грн. на місяць, а також подати річну звітність до органів державної фіскальної служби.
Слід зазначит, що обов’язок сплати єдиного соціального внеску не залежить від факту отримання чи неотримання доходу від підприємницької діяльності. Звертаємо увагу, у разі несплати або несвоєчасної сплати єдиного соціального внеску виникає борг, а відповідно період за який обліковується заборгованість, не буде зараховано до страхового стажу до повного її погашення, а до платника застосовуються фінансові санкції відповідно до Закону україни “Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування”.
Подбайте про своє майбутнє та не залишайте безконтрольним стан розрахунків по обов’язкових платежах.

Реалізація державної політики з питань пенсійного забезпечення

Із великого кола завдань і функцій, над якими працює Костопільське об’єднане управління Пенсійного фонду України на даний час можна виділити основні, це в першу чергу реалізація державної політики з питань пенсійного забезпечення, що пов’язано із обслуговування пенсіонерів району щодо призначення пенсій, проведення їх перерахунків, забезпечення пенсіонерів району щодо призначення пенсій, проведення їх перерахунків, забезпечення своєчасного і в повному обсязі фінансування та виплату пенсій.
Працівники Фонду в районі працюють над поліпшенням якості обслуговування громадян, громадська приймальня працює за принципом “єдиного вікна”, де вирішуються усі питання, з якими звертаються люди, запроваджено максимально зручні способи надання послуг. Працює сучасний формат онлайн сервісів- це, в першу чергу, суттєве заощадження часу, адже в такий спосіб можна вирішити ті чи інші питання пенсійного забезпечення, замовити й одержати довідки чи інші, не виходячи з дому. Такі можливості надає веб-портал Пенсійного фонду України. Для того , щоб стати його користувачем потрібно здійснити просту процедуру реєстрації — звернувшись до фахівців управління із заявою, або ж зробити це самостійно за допомогою електронного цифрового підпису. За допомогою цього зручного електронного сервісу можна подати заяву на призначення або перерахунок пенсії, звернутися за консультацією до фахівців, замовити і роздрукувати потрібні довідки. А активізувавши функцію смс-інформування,- одержувати дані про те, як формується персональний страховий стаж, чи сплачує внески роботодавець, про перерахунки пенсії та іншу інформацію. Веб-портал працює з дотриманням вимог захисту персональних даних,отож інформація цілковито захищена.
Важливою функцією Пенсійного фонду є також ведення Державного реєстру осіб, які підлягають загальнообов’язковому державному соціальному страхуванню. У районі здійснюється контроль за його наповненням та використанням, проводяться заходи щодо зменшення обсягів боргів по платежах перед Фондом.
Спеціалісти Пенсійного фонду проводять постійний моніторинг на аналіз факторів, які впливають на надходження коштів, залучають усі резерви для наповнення бюджету пенсійного фонду в районі. Налагоджено співпрацю з територіальними органами Державної фіскальної служби України, Державної служби України з питань праці, місцевими органами влади, соціальними партнерами з метою підвищення рівня платіжної дисципліни підприємств та захисту прав застрахованих осіб.

Як отримати довідку з QR-кодом від Пенсійного фонду України

Запровадження нових онлайн сервісів від Пенсійного фонду України

Відеосюжет про інформаційну сторінку

  Як налаштувати сервіс СМС інформування від Пенсійного фонду України

 З 1 липня підвищуються пенсії

Із 1 липня 2018 року Пенсійний фонд України проведе перерахунок пенсій окремим категоріям громадян. Статею 7 Закону України “Про Державний бюджет України на 2018 рік” визначено розміри прожиткового мінімуму як для основних соціальних і демографічних груп населення, так і в розрахунку на одну особу на місяць.
Із 1 липня поточного року розмір прожиткового мінімуму змінюється, що є підставою для зміни розміру пенсійної виплати та надбавок, які визначають виходячи з прожиткового мінімуму. У зв’язку зі зміною розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, із 1 липня буде збільшено розмір мінімальної пенсійної виплати з 1373 до 1435 грн
Зокрема,
підвищення стосуватиметься тих пенсіонерів, які досягли пенсійного віку, але не мають повного страхового стажу ( чоловіки-35 років, жінки-30 років, а для осіб, яким пенсію призначено до 01.10.2011 року, 25 і 20 років страхового стажу відповідно), і розмір їхньої пенсії з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, окрім пенсій за особливі заслуги перед Україною, не досягає 1435,00 грн.
Варто нагадати, що пенсіонерам з інвалідністю та пенсіонерам, страховий стаж яких становить у чоловіків-35 років, у жінок-30 років (для осіб, яким пенсію призначено до 01.10.2011 року, 25 і 20 років відповідно), мінімальну пенсію з 1 жовтня 2017 року встановлено в розмірі 1452 грн ( 1373 грн- прожитковий мінімум для осіб, що втратили працездатність, збільшений на 79 грн), тому цей перерахунок їх не стосуватиметься.
Також підвищиться пенсія донорів. Статтею 13 Закону України “ Про донорства крові та її компонентів” передбачено, що почесні донори України мають право на отримання надбавки до пенсії в розмірі 10%; від затвердженого прожиткового мінімуму на одну особу в розрахунку на місяць. Отже, зважаючи на те, що розмір прожиткового мінімуму на одну особу в розрахунку на місяць збільшується з 1700 до 1777 грн, відповідно буде збільшено розмір надбавки донорам із 170 грн до 177,70 грн. .
Зросте також максимальний розмір пенсії, бо він також залежить від розміру прожиткового мінімуму. Законодавчо визначено, що максимальний розмір пенсії з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством ( окрім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною), не може перевищувати 10 прожиткових мінімумів для осіб, що втратили працездатність. Відповідно, максимальний розмір пенсії збільшиться з 13 730,00 грн до 14 350,00 грн. 

Схема визначення розмірів надбавки в залежності від наявних заслуг перед Україною відповідно до Закону України “Про пенсії за особливі заслуги перед Україною” 

Умови призначення пенсії за віком

Відповідно до статті 26 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», починаючи з 01.01.2018 особи мають право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років за наявності страхового стажу:

у 2018 році – 25 років;                   у 2023 році – 30 років;

у 2019 році – 26 років;                   у 2024 році – 31 рік;

у 2020 році – 27 років;                   у 2025 році – 32 роки;

у 2021 році – 28 років;                   у 2026 році – 33 роки;

у 2022 році – 29 років;                   у 2027 році – 34 роки.

Починаючи з січня 2028 року необхідний страховий стаж для призначення пенсії за віком становитиме не менше 35 років

До досягнення віку 60 років право на пенсію за віком за наявності відповідного страхового стажу мають жінки 1961 року народження і старші після досягнення ними такого віку:

58 років 6 місяців – які народилися з 1 жовтня 1959 року по 31 березня 1960 року;

59 років – які народилися з 1 квітня 1960 року по 30 вересня 1960 року;

59 років 6 місяців – які народилися з 1 жовтня 1960 року по 31 березня 1961 року;

60 років – які народилися з 1 квітня 1961 року по 31 грудня 1961 року.

Якщо, починаючи з січня 2018 року, після досягнення віку 60 років відсутній необхідний страховий стаж (від 25 років до 35 років),  пенсія за віком призначається після досягнення віку 63 роки за наявності страхового стажу:

З 1 січня 2018 по 31 грудня 2018 року – від 15 до 25 років;

з 1 січня 2019 року по 31 грудня 2019 року – від 16 до 26 років;

з 1 січня 2020 року по 31 грудня 2020 року – від 17 до 27 років;

з 1 січня 2021 року по 31 грудня 2021 року – від 18 до 28 років;

з 1 січня 2022 року по 31 грудня 2022 року – від 19 до 29 років;

з 1 січня 2023 року по 31 грудня 2023 року – від 20 до 30 років;

з 1 січня 2024 року по 31 грудня 2024 року – від 21 до 31 року;

з 1 січня 2025 року по 31 грудня 2025 року – від 22 до 32 років;

з 1 січня 2026 року по 31 грудня 2026 року – від 23 до 33 років;

з 1 січня 2027 року по 31 грудня 2027 року – від 24 до 34 років;

починаючи з 1 січня 2028 року – від 25 до 35 років.

Якщо, починаючи з січня 2019 року, після досягнення віку 63 роки відсутній необхідний страховий стаж (від 15 років до 25 років),  пенсія за віком призначається після досягнення віку 65 років за наявності страхового стажу:

з 1 січня 2019 року по 31 грудня 2019 року – від 15 до 16 років;

з 1 січня 2020 року по 31 грудня 2020 року – від 15 до 17 років;

з 1 січня 2021 року по 31 грудня 2021 року – від 15 до 18 років;

з 1 січня 2022 року по 31 грудня 2022 року – від 15 до 19 років;

з 1 січня 2023 року по 31 грудня 2023 року – від 15 до 20 років;

з 1 січня 2024 року по 31 грудня 2024 року – від 15 до 21 року;

з 1 січня 2025 року по 31 грудня 2025 року – від 15 до 22 років;

з 1 січня 2026 року по 31 грудня 2026 року – від 15 до 23 років;

з 1 січня 2027 року по 31 грудня 2027 року – від 15 до 24 років;

починаючи з 1 січня 2028 року – від 15 до 25 років.

Починаючи з 1 січня 2028 року, у разі наявності 40 і більше календарних років страхового стажу, пенсія за віком призначається незалежно від віку.

З 1 січня 2018 року по 31 грудня 2020 року особам, які досягли віку 60 років та не набули необхідного страхового стажу, за умови наявності у них не менше 15 років страхового стажу, призначається тимчасова державна соціальна допомога непрацюючій особі, яка досягла загального пенсійного віку, але не набула права на пенсійну виплату.

Зазначена тимчасова державна соціальна допомога призначається органами соціального захисту населення і виплачується до досягнення такими особами віку, з якого вони набувають право на призначення пенсії.

Тимчасова державна соціальна допомога непрацюючій особі, яка досягла загального пенсійного віку, але не набула права на пенсійну виплату, призначається з урахуванням її майнового стану та середньомісячного сукупного доходу в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, і виплачується за рахунок коштів державного бюджету.

Право на призначення дострокової пенсії за віком

Право на призначення дострокової пенсії за віком мають:

 1. особи, хворі на гіпофізарний нанізм (ліліпути), диспропорційні карлики – після досягнення чоловіками 45 років, жінками 40 років та за наявності страхового стажу не менше 20 років у чоловіків і не менше 15 років у жінок;
 2. особи з інвалідністю по зору I групи – незрячі та особи з інвалідністю з дитинства I групи – після досягнення чоловіками 50 років, жінками 40 років та за наявності страхового стажу не менше 15 років у чоловіків і не менше 10 років у жінок;
 3. жінки, які народили п’ятьох або більше дітей та виховали їх до шестирічного віку, матері осіб з інвалідністю з дитинства, які виховали їх до зазначеного віку, – після досягнення 50 років та за наявності страхового стажу не менше 15 років.

При цьому до числа осіб з інвалідністю з дитинства належать також діти з інвалідністю віком до 16 років.

За вибором матері або в разі її відсутності, якщо виховання п’ятьох або більше дітей чи дитини з інвалідністю здійснювалося батьком, йому призначається дострокова пенсія за віком після досягнення 55 років та за наявності страхового стажу не менше 20 років;

 1. військовослужбовці, особи начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейські, які брали участь у бойових діях, в АТО в районах її проведення, а також ті, яким встановлено інвалідність внаслідок поранення, контузії, каліцтва, отриманих під час захисту Батьківщини або під час виконання інших обов’язків військової служби (службових обов’язків), або внаслідок захворювання, пов’язаного з перебуванням на фронті, виконанням інтернаціонального обов’язку чи безпосередньою участю в антитерористичній операції в районах її проведення, дружини (чоловіки), якщо вони не взяли повторний шлюб, і батьки військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейських, які померли (загинули) у період проходження військової служби (виконання службових обов’язків) чи після звільнення із служби, але внаслідок поранення, контузії, каліцтва, отриманих під час виконання обов’язків військової служби (службових обов’язків), захворювання, пов’язаного з перебуванням на фронті, ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи, виконанням інтернаціонального обов’язку чи безпосередньою участю в антитерористичній операції в районах її проведення, особи, яким надано статус учасника бойових дій відповідно до пункту 20 статті 6, особи з інвалідністю внаслідок війни відповідно до пунктів 12 та 13 статті 7 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», особи з числа резервістів і військовозобов’язаних, яким надано статус учасника бойових дій відповідно до пункту 19 статті 6, особи з інвалідністю внаслідок війни відповідно до пункту 11 статті 7 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», дружини (чоловіки), якщо вони не взяли повторний шлюб, і батьки, яким надано статус особи, на яку поширюється чинність Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», відповідно до абзаців шостого і сьомого пункту 1 статті 10 зазначеного Закону, а також абзацу восьмого пункту 1 статті 10 зазначеного Закону з числа членів сімей резервістів і військовозобов’язаних, – після досягнення чоловіками 55 років, жінками – 50 років та за наявності страхового стажу не менше 25 років у чоловіків і не менше 20 років у жінок;
 2. дружини (чоловіки), якщо вони не взяли повторний шлюб, діти, які стали особами з інвалідністю до досягнення повноліття, і батьки, яким надано статус особи, на яку поширюється чинність Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», відповідно до абзацу чотирнадцятого пункту 1 статті 10 зазначеного Закону – після досягнення чоловіками 55 років, жінками – 50 років та за наявності страхового стажу не менше 25 років у чоловіків і не менше 20 років у жінок.

Право на пенсію за віком на пільгових умовах

 На пільгових умовах право на пенсію за віком мають:

 1. працівники, зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, за результатами атестації робочих місць;
 2. чоловіки, які працюють трактористами-машиністами і безпосередньо зайняті у виробництві сільськогосподарської продукції в колгоспах, радгоспах, інших підприємствах сільського господарства;
 3. жінки, які працюють трактористами-машиністами, машиністами будівельних, шляхових і вантажно-розвантажувальних машин, змонтованих на базі тракторів і екскаваторів;
 4. жінки, які працюють доярками (операторами машинного доїння), свинарками-операторами в колгоспах, радгоспах, інших підприємствах сільського господарства;
 5. робітниці текстильного виробництва, зайняті на верстатах і машинах, – за списком виробництв і професій, затвердженим у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України;
 6. водії міського пасажирського транспорту (автобусів, тролейбусів, трамваїв) і великовагових автомобілів, зайняті у технологічному процесі важких і шкідливих виробництв.

Умови призначення пенсій вищевказаним особам визначено статтею 114 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування»

Призначення пенсії за віком незалежно від віку

Відповідно до пункту 7 частини 2 статті 114 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», жінкам, які працюють у сільськогосподарському виробництві та виховали п’ятьох і більше дітей, пенсія за віком призначається на пільгових умовах – незалежно від віку і трудового стажу в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Постановою Кабінету Міністрів України від 16.05.1992 № 244 затверджено Порядок призначення пенсій на пільгових умовах жінкам, які працюють в сільськогосподарському виробництві та виховали п’ятеро і більше дітей. Цим Порядком  визначено, що право на пенсію на пільгових умовах незалежно від віку і трудового стажу мають жінки, які зайняті на постійній роботі у сільськогосподарському виробництві та виховали п’ятеро або більше дітей до 14-річного віку.

Пенсії за вислугу років

 З 01.01.2018 збережено право на пенсію за вислугу років артистам театрально-концертних та інших видовищних закладів, підприємств і колективів за наявності стажу творчої діяльності від 20 до 35 років за переліком та у порядку, що затверджуються Кабінетом Міністрів України.

Пенсія за вислугу років призначається та виплачується при звільненні з роботи, яка дає право на таку пенсію.

Крім того, особам, які на день набрання чинності Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій»  від 03.10.2017 № 2148-VIII мають вислугу років та стаж, необхідний для призначення пенсії за вислугу років, передбачений статтями 52, 54 та 55 Закону України «Про пенсійне забезпечення», пенсія за вислугу років призначається за їхнім зверненням з дотриманням умов, передбачених Законом України «Про пенсійне забезпечення».

Відповідно до пункту «е» статті 55 Закону України «Про пенсійне забезпечення» (в редакції, чинній до 01.01.2018), право на пенсію за вислугу років мають працівники освіти, охорони здоров’я та соціального забезпечення після досягнення 55 років і за наявності спеціального стажу роботи за переліком, що затверджується у порядку, який визначається Кабінетом Міністрів України, станом на 01 квітня 2015 – не менше 25 років та після цієї дати:

– з 01 квітня 2015 року по 31 березня 2016 року – не менше 25 років 6 місяців;

– з 01 квітня 2016 року по 31 березня 2017 року – не менше 26 років;

– з 01 квітня 2017 року по 31 грудня  2017 року – не менше 26 років 6 місяців.

Незалежно від віку право на пенсію за вислугу років мають особи, які в період до 01 січня 2016 року мали вислугу років на відповідних посадах не меншої тривалості, ніж 25 років – на 01.04.2015 та 25 років 6 місяців – на 01.01.2016.

Як обчислюється страховий стаж

 Страховий стаж – період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов’язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.

Страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку – на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом.

Страховий стаж враховується в одинарному розмірі, крім випадків, передбачених цим Законом.

За кожний повний рік стажу роботи (врахованого в одинарному розмірі) на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, зайнятість на яких давала та дає право на пенсію на пільгових умовах, до страхового стажу додатково зараховується по одному року.

 Періоди трудової діяльності та інші періоди, що враховувалися до стажу роботи для призначення пенсії до набрання чинності цим Законом (тобто до 01.01.2004), зараховуються до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше, крім випадків, передбачених цим Законом.

 З 01.01.2018 для визначення права  на пенсію за віком

  до страхового стажу зараховуються періоди:

 – ведення підприємницької діяльності із застосуванням спрощеної системи оподаткування; а також із застосуванням фіксованого податку:

з 1 січня 1998 року по 30 червня 2000 року включно, що підтверджуються довідкою про реєстрацію як суб’єкта підприємницької діяльності;

з 1 липня 2000 року по 31 грудня 2017 року включно, за умови сплати страхових внесків (єдиного внеску) незалежно від сплаченого розміру (крім випадків звільнення від сплати єдиного внеску);

– проходження військової служби по 31.12.2017 включно;

– перебування у відпустці у зв’язку з вагітністю та пологами з 01.01.2004 по 30.06.2013 включно;

– перебування  у відпустці  для  догляду  за  дитиною  до  досягнення  нею шестирічного віку з 1 січня 2004 року до часу запровадження сплати страхових внесків (єдиного внеску) за жінок, які перебувають у відпустці для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.

  Мінімальний розмір пенсії за віком

 Відповідно до статті 28 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», за наявності у чоловіків 25, а у жінок 20 років страхового стажу – при призначенні пенсій до 01.10.2011 та за наявності у чоловіків 35 років, а у жінок 30 років страхового стажу – при призначенні пенсій після 01.10.2011 мінімальний розмір пенсії за віком встановлюється в розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом.

За кожний повний рік страхового стажу понад 25/35 років чоловікам і    20/30 років жінкам пенсія за віком збільшується на 1 відсоток розміру пенсії, обчисленої відповідно до статті 27 цього Закону, але не більш як на 1 відсоток мінімального розміру пенсії за віком, передбаченого абзацом першим цієї частини. Наявний в особи понаднормовий страховий стаж не може бути обмежений.

За наявності страхового стажу меншої тривалості, ніж 25/35 років у чоловіків та 20/30 років у жінок, мінімальний розмір пенсії за віком встановлюється у розмірі, пропорційному до наявного страхового стажу, виходячи з прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом.

Відповідно до пункту 4-3 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» зі змінами, внесеними Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій» від 03.10.2017 № 2148-VIII, з 01.10.2017 при визначенні мінімального розміру пенсії використовується розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, установлений на 01 грудня 2017 року Законом України «Про Державний бюджет України на 2017 рік» (1373,00 грн.), збільшений на 79,00 грн., тобто 1452,00 грн.

Мінімальний розмір пенсії особам, на яких поширюється дія Закону України “Про підвищення престижності шахтарської праці”, та працівникам, зайнятим повний робочий день під землею обслуговуванням зазначених осіб, які відпрацювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків та 7,5 року для жінок за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, встановлюється незалежно від місця останньої роботи у розмірі 80 відсотків заробітної плати (доходу) застрахованої особи, визначеної відповідно до статті 40 цього Закону, з якої обчислюється пенсія, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність.

З 1 січня 2018 року для осіб, які досягли віку 65 років, мінімальний розмір пенсії за віком за наявності у чоловіків 35 років, а у жінок 30 років страхового стажу встановлюється в розмірі 40 відсотків мінімальної заробітної плати, визначеної законом про Державний бюджет України на відповідний рік, але не менше прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом.

Мінімальна пенсійна виплата

 Щомісячний розмір пенсійних виплат, державної соціальної допомоги особам, які не мають права на пенсію, крім осіб з інвалідністю та отримувачів пенсії у зв’язку з втратою годувальника (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги, сум індексації та інших доплат, встановлених законодавством, крім пенсій за особливі заслуги перед Україною), не може бути меншим від прожиткового мінімуму, встановленого законом для осіб, які втратили працездатність (з 01.10.2017 – 1373,00 грн.).

Розмір пенсій для осіб з інвалідністю та осіб, яким призначено пенсію у зв’язку з  втратою годувальника, з 01.10.2017 становить не менше 1452,00 грн.

Розмір виплат жінкам, які скористалися правом

 дострокового виходу на пенсію за віком після досягнення 55 років

 Пенсія жінкам, які скористалися правом дострокового виходу на пенсію після досягнення 55 років при стажі не менше 30 років, виплачується у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність (з 01.10.2017 – 1452,00 грн.:  прожитковий мінімум, збільшений на 79,00 грн.).

Пенсія таким жінкам буде виплачуватися у повному розмірі без зменшення за кожен місяць дострокового виходу на пенсію після досягнення ними віку, який перевищує встановлений пенсійний вік на кількість місяців дострокового виходу на пенсію.

 Перерахунки пенсій при зміні

прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність / мінімальної заробітної плати

 у разі збільшення розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом, а також у разі збільшення розміру мінімальної заробітної плати, визначеної законом про Державний бюджет України на відповідний рік, підвищується розмір пенсії, обчислений відповідно до статті 28 цього Закону (крім пенсіонерів, які працюють (провадять діяльність, пов’язану з отриманням доходу, що є базою нарахування єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування). Перерахунок пенсії проводиться з дня встановлення нового розміру прожиткового мінімуму/мінімальної заробітної плати. Пенсіонерам, які працюють, після звільнення з роботи або припинення такої діяльності пенсія перераховується з урахуванням прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність/мінімальної заробітної плати, визначених законом на дату звільнення з роботи або припинення такої діяльності.

 Перерахунки пенсій працюючим пенсіонерам

 Відповідно до частини 4 статті 42 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», у разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, перерахунок пенсії проводиться з урахуванням не менш як 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати (доходу), з якої обчислена пенсія.

У разі якщо застрахована особа після призначення (перерахунку) пенсії має менш як 24 місяці страхового стажу, перерахунок пенсії проводиться не раніше ніж через два роки після призначення (попереднього перерахунку) з урахуванням страхового стажу після її призначення (попереднього перерахунку) та заробітної плати, з якої призначено (попередньо перераховано) пенсію.

Якщо пенсіонер, який продовжував працювати, набув стажу, достатнього для обчислення пенсії відповідно до частини першої статті 28 цього Закону (тобто 30 років для жінок та 35 років для чоловіків), за його заявою проводиться відповідний перерахунок пенсії незалежно від того, скільки часу минуло після призначення (попереднього перерахунку) пенсії, з урахуванням заробітної плати, з якої призначено (попередньо перераховано) пенсію.

Органи Пенсійного фонду щороку з 1 квітня без додаткового звернення особи проводять перерахунок пенсії тим особам, які на 1 березня року, в якому здійснюється перерахунок, набули право на проведення перерахунку, передбаченого абзацами першим – третім цієї частини, на найбільш вигідних умовах.

Обчислення страхового стажу, який дає право на перерахунок пенсії відповідно до цієї статті, здійснюється не раніше дня, що настає за днем, по який обчислено страховий стаж під час призначення (попереднього перерахунку) пенсії.

Дія цієї частини не поширюється на пенсіонерів, яким призначено пенсію за вислугу років на умовах, передбачених Законом України «Про пенсійне забезпечення» , та які не досягли віку, встановленого статтею 26 цього Закону.

 Як враховується заробітна плата для обчислення пенсії

Відповідно до статті 40 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року.

За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами або в разі, якщо страховий стаж починаючи з  01 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року незалежно від перерв.

Заробітна плата (дохід) за період страхового стажу до 01 липня 2000 року враховується для обчислення пенсії на підставі документів про нараховану заробітну плату (дохід), виданих у порядку, встановленому законодавством, за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами, а за період страхового стажу починаючи з 01 липня 2000 року – за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку.

Таким чином, органи Пенсійного фонду мають право перевіряти достовірність поданих відомостей, передбачених законодавством для призначення пенсії.

 Пенсії за особливі заслуги перед Україною

Відповідно до Закону України «Про пенсії за особливі заслуги перед Україною», особам, нагородженим орденами України та колишнього          Союзу РСР, відзначеним почесним званням України, колишніх Союзу РСР та Української РСР «народний», ветеранам війни, нагородженим за бойові дії орденом, медаллю «За відвагу» або медаллю Ушакова, незалежно від часу нагородження,  народним депутатам України, депутатам колишніх Союзу РСР та Української РСР, особам, відзначеним почесним званням України, колишніх Союзу РСР та Української РСР «заслужений», державними преміями України, колишніх Союзу РСР та Української РСР, нагородженим одним із орденів України або колишнього Союзу РСР, Почесною грамотою Президії Верховної Ради Української РСР або Грамотою Президії Верховної Ради Української РСР, депутатам – всього чотирьох і більше скликань Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласних, Київської та Севастопольської міських рад, районних, районних у містах, міських рад міст обласного значення в Україні та в колишній Українській РСР, матерям, які народили п’ятеро і більше дітей та виховали їх до шестирічного віку,  встановлюється  пенсія за особливі заслуги як надбавка до розміру пенсії, на яку має право особа згідно із законом (за віком, по інвалідності, у разі втрати годувальника),  у розмірі від  20 до 40 відсотків прожиткового мінімуму, визначеного для осіб, які втратили працездатність, залежно від заслуг.

Пенсійний фонд надає зручну можливість здійснювати постійний контроль за даними, що впливають на пенсійні права громадянина, через мережу Інтернет за допомогою Веб-порталу.

Для того, щоб скористатися цими можливостями, достатньо мати особистий електронний підпис або лише один раз завітати до управління Фонду за місцем проживання для реєстрації, маючи при собі паспорт та оригінал ідентифікаційного коду.

Детальніше про правила користування порталом електронних послуг Пенсійного фонду України та порядок реєстрації можна дізнатися  за адресою portal.pfu.gov.ua або в територіальному органі Пенсійного фонду України.

Електронні послуги, які може отримати користувач на порталі після відповідної реєстрації:

 • отримання інформації, про суми заробітної плати (доходу) та іншої інформації, що подавалась роботодавцями (для працюючих громадян);
 • отримання інформації щодо пенсійного забезпечення (для пенсіонерів);
 • формування запитів на попередню підготовку документів;
 • можливість подачі звернень та скарг;
 • запис на прийом до фахівців Фонду.

Про роботу Костопільського об’єднаного управління

Пенсійного фонду України Рівненської  області за 2017 рік

Особливості призначення пенсій учасникам АТО

6 лютого 2017 року набрав чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законів України щодо пенсійного забезпечення окремих категорій осіб із числа учасників антитерористичної операції», яким внесено зміни до Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» (далі – Закон) та надано право дострокового виходу на пенсію за віком учасникам антитерористичної операції.

Тому, починаючи з 06.02.2017, військовослужбовці, особи начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, добровольці, резервісти,  військовозобов’язані, яким надано статус інваліда війни або учасника бойових дій у зв’язку з безпосередньою участю в антитерористичній операції,  забезпеченням її проведення, безпосереднім перебуванням в районах антитерористичної операції у період її проведення, мають право на призначення дострокової пенсії за віком: чоловіки – після досягнення 55 років та за наявності страхового стажу 25 років, жінки – після досягнення 50 років та за наявності страхового стажу 20 років. Тобто, обов’язковою умовою для призначення дострокової пенсій вказаній категорії осіб є не тільки безпосередня участь у проведенні антитерористичної операції, але й наявність необхідного страхового стажу, який обчислюється за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, починаючи з 01.01.2004.

Періоди роботи особи до 01.01.2004 зараховуються до стажу на умовах статті 56 Закону України «Про пенсійне забезпечення»,  згідно з якою до стажу зараховується будь-яка робота, на якій працівник підлягав державному соціальному страхуванню або за умови сплати страхових внесків, у тому числі військова служба.

Відповідно до Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 № 22-1, для визначення права на призначення пенсії учасники АТО повинні подати до управління Пенсійного фонду такі документи:

 • паспорт;
 • посвідчення учасника бойових дій;
 • довідку військового комісаріату про період (періоди) безпосередньої участі у бойових діях або в антитерористичній операції в районах її проведення;
 • довідку про присвоєння реєстраційного (ідентифікаційного) номера облікової картки платника податків.

Страховий стаж учасників АТО визначається на підставі документів, що визначені Порядком підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року № 637, а саме: трудової книжки, документів про навчання на денній формі (диплом, посвідчення, свідоцтво, довідка навчального закладу про тривалість навчання), військового квитка, інших документів (довідок), виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами.

Важливо зауважити, що за період роботи, починаючи з 01 січня 2004 року, для призначення пенсії видається довідка з бази даних реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов’язкового державного соціального страхування.

На жаль, при зверненні учасників АТО за призначенням пенсії фахівці управлінь Пенсійного фонду України в області стикнулися із серйозною проблемою, вирішення якої не належить до компетенції органів Пенсійного фонду України, а саме: у системі персоніфікованого обліку відсутні відомості про страховий стаж вказаних осіб за періоди проходження служби у зоні проведення АТО. Проблема зумовлена неврегульованістю питання подання звітності про сплату страхових внесків за осіб, які проходять службу у силових структурах.

Так, згідно з пунктами 8, 17 статті 11 Закону,  особи, які проходять строкову військову службу, та військовослужбовці (крім військовослужбовців строкової служби), особи рядового і начальницького складу підлягають загальнообов’язковому державному пенсійному страхуванню. Однак, оскільки  законодавством не було передбачено форми подання довідок про нараховані суми грошового забезпечення, військові частини, військові комісаріати та інші уповноважені на це органи не зазначали інформацію про номер облікової картки застрахованої особи, що унеможливлювало внесення таких даних до системи персоніфікованого обліку. Відповідно, звітність до системи персоніфікованого обліку за військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та осіб, які проходять строкову військову службу, не подавалася.

Таким чином, органи Пенсійного фонду України не проводили персоніфікований облік зазначених осіб у зв’язку з їхнім особливим статусом, а також тим, що при призначенні пенсій на умовах Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» страховий стаж не визначається.

Лише з 01.06.2016 законодавчо передбачено подання звіту про суми нарахованої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення, допомоги, компенсації) застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування. Але, як засвідчує практика, навіть з 01.06.2016 військові частини не включають персоніфіковані відомості про суми грошового забезпечення осіб з числа військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу до звіту, що подається органам доходів і зборів і, як наслідок, такі відомості не потрапляють до реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов’язкового державного соціального страхування.

Отже, період проходження служби у зоні проведення АТО до 01.06.2016 не може бути зарахований до страхового стажу до прийняття відповідного законодавчого акта, а з 01.06.2016 – до подання страхувальниками звітів про нараховане грошове утримання. Зауважуємо, що для вирішення питання подання страхувальником звітів про суми нарахованого грошового забезпечення з 01.06.2016 учасники АТО мають право особисто звернутися до керівництва військової частини, у якій  проходили службу.

Тобто, неврегульованість питання щодо подання звітності призвела до такої ситуації, у якій учасники АТО з одного боку наділені правом дострокового виходу на пенсію за безпосередню участь у проведенні антитерористичної операції, а з іншого – фактично позбавлені права на зарахування періоду участі у цій же антитерористичної операції до страхового стажу для визначення права на пенсію та обчислення її розміру.

Ми сподіваємось, що найближчим часом буде закінчено опрацювання проекту Закону України про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо обліку страхового стажу військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу, запропонованого Міністерством соціальної політики України, яким передбачено підтвердження страхового стажу та грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу за періоди cлужби з 01.01.2004 довідками, виданими військовими частинами або іншими уповноваженими органами.

Прийняття відповідного нормативно-правового акта надасть можливість учасникам АТО в повній мірі реалізувати своє законне право на пенсійне забезпечення, а спеціалістам управлінь Пенсійного фонду України в області уникнути непорозумінь з особами, що звертаються за призначенням таких пенсій, та виконувати свої повноваження якісно та оперативно.

Підприємства району заборгували, але  пенсії виплачуються вчасно

Станом на 01.07.2017 у районі проживає  16269 пенсіонерів.  За  липень 2017 року потреба  на виплату пенсій становить 26,5 млн. грн. Окрім надходжень від єдиного соціального внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування  доходна частина бюджету Пенсійного фонду формується також за рахунок коштів, що надходять від платників району на відшкодування витрат на виплату та доставку пільгових пенсій. Отже, за січень-червень 2017 року надходження власних коштів склали 936,1 тис. грн., що становить 108% доведеного завдання.

Станом на 01.07.2017 заборгованість платників району перед Фондом по відшкодуванню витрат на виплату та доставку пільгових пенсій склала 1 млн. 753 тис. грн. (в т.ч. заборгованість економічно-активних платників 233,5 тис. грн., зросла на 155,3  тис. грн.). Протягом січня – червня 2017 року заборгованість зросла загалом  на 330,5 тис. грн., в тому числі за рахунок: ТзОВ «Костопільський комбінат будматеріалів» на 65,7 тис. грн. (загальний борг 635,7 тис. грн.), СВК «Маяк» на 12,7 тис. грн. (загальний борг 148,1 тис. грн.), СВК «Мир» на 17,7 тис. грн. (загальний борг 401,2 тис. грн.), СВК «Дружба» на 14,9 тис. грн. (загальний борг 138,6 тис. грн.) та інші.

Серед дієвих платників борги мають:

ВАТ «Берестовецький спецкар’єр» 90,9 тис. грн. (протягом січня-червня 2017 року борг зріс на 60,1 тис. грн.),

Філія «Укрветсанзавод» 24,3 тис. грн. (з початку року борг зріс на 19,9  тис. грн.),

ФГ «Тихомир» 14 тис. грн.,

ПСП «Світанок» 79,4 тис. грн. (на початку року боргу не було),

ПВКФ «Захід-Євро» 16,1 тис. грн.,

МПП «Граніт» 3,2 тис. грн. (з початку року борг зменшився на 2,6  тис. грн.),

ТОВ «Костопільська друкарня» 5,4 тис. грн. (з початку року борг зменшився на 0,3 тис. грн.) та інші.

Спеціалістами Пенсійного фонду проводиться робота щодо повного охоплення боргів заходами примусового стягнення. За січень-червень 2017 року загалом надійшло коштів в рахунок погашення боргів на 104,8  тис. грн.

Окремі норми пенсійного забезпечення у 2017 році

Відсутня атестація робочого місця – втрачене право на зарахування пільгового стажу

З 1992 року на пенсію за віком на пільгових умовах визначається на підставі результатів атестації відповідних робочих місць за умовами праці.

  Атестацію проводить атестаційна комісія, склад і повноваження якої визначаються наказом по підприємству, організації в строки, передбачені колективним договором, але не рідше як один раз на п’ять років.

 Для підтвердження результатів атестації робочого місця видається наказ по підприємству про результати атестації робочих місць. Витяги з наказу додаються до трудової книжки працівників, професії та посади яких внесено до переліку. Перелік робочих місць з пільговим пенсійним забезпеченням затверджується наказом по підприємству, організації і зберігається протягом 50 років.

   Після 21 серпня 1992 року право на пенсію за віком на пільгових умовах має бути підтверджене лише за результатами атестації. Отже, якщо людина працювала в шкідливих умовах починаючи з 21 серпня 1992 року й атестація робочих місць не проводилася, працівники втрачають право на зарахування пільгового стажу після цієї дати.

  Відповідальність за своєчасне та якісне проведення атестації робочих місць за умовами праці покладається на керівника підприємства, організації.

   Результати атестації застосовуються для обчислення стажу, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, упродовж п’яти років після затвердження її результатів (дати видання наказу про результати проведеної атестації), якщо протягом цього часу на такому підприємстві не змінювалися докорінно умови і характер праці (виробництво, робота, робоче місце), які дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умо.

 У разі докорінної зміни умов і характеру праці для підтвердження права на пенсію за віком на пільгових умовах має бути проведено позачергову атестУ разі підтвердження права на пенсію за віком на пільгових умовах за результатами вперше проведеної атестації до пільгового стажу зараховується весь період роботи до 21 серпня 1992 року, п’ятирічний період роботи на такому підприємстві, що передує даті видання наказу про її результати, та період роботи впродовж наступних п’яти років.

На  звернення громадян до управління Пенсійного фонду відповідаєм на численні запитання

Я, вийшла на пенсію у 2013 році. Після цього по 2016 рік працювала. Чи маю я право на перерахунок пенсії ?

Порядок проведення перерахунку пенсій особам, які після призначення пенсії продовжували працювати та набули відповідний страховий стаж, визначено частиною четвертою статті 42 Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне  страхування” (далі – Закон).

У разі якщо особа після призначення пенсії продовжувала працювати й набула страховий стаж не менш як 24 місяці, на бажання пенсіонера перерахунок пенсії може бути здійснено з дорахуванням страхового стажу та врахуванням заробітної плати за ці періоди.

Тобто до страхового стажу враховуються всі місяці, за які сплачено страхові внески, а заробітна плата обчислюється за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року або за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу по 30 червня 2000 року та за весь період   страхового стажу  починаючи   з  1  липня   2000 року. Показник середньої заробітної плати (доходу), який було враховано під час призначення (попереднього перерахунку) пенсії, залишається незмінним.

У разі якщо застрахована особа після призначення (перерахунку) пенсії має менше як 24 місяці страхового стажу, перерахунок пенсії здійснюється не раніше як через два роки після призначення (попереднього перерахунку). У цьому випадку дораховується лише страховий стаж. Заробітна плата (дохід), з якої обчислено пенсію, не змінюється.

Страховий стаж – період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов’язковому державному пенсійному страхуванню та  за який щомісяця сплачено страхові внески в сумі, не меншій за мінімальний страховий внесок.

Страховий стаж обчислюють територіальні органи Пенсійного фонду відповідно до вимог Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку.

Таким чином, у разі якщо згідно з даними персоніфікованого обліку у Вас є страховий стаж, набутий після призначення пенсії, Ви маєте право на її перерахунок. Перерахунок буде здійснено за вищевикладеними правилами.

Як обчислюють доплату до пенсії за понаднормовий стаж пенсіонерам, які не працюють: із розміру прожиткового мінімуму чи з розміру пенсії за віком ?

Відповідно до частини першої статті 28 Закону України “ Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” за кожен повний рік страхового стажу понад 35 років чоловікам і 30 років жінкам пенсія за віком збільшується на один відсоток розміру пенсії, обчисленої відповідно до статті 27 цього Закону, але не більш як на один відсоток мінімального розміру пенсії за віком, зазначеного в абзаці першому цієї частини.

Отже, доплата до пенсії за понаднормативний стаж обчислюється з розрахунку один відсоток розміру пенсії, обчисленої відповідно до статті 27 Закону, за кожен повний рік страхового стажу понад 35 років чоловікам і 30 років жінкам. У разі якщо розмір пенсії, обчислений відповідно до статті 27 Закону, перевищує розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, доплата за понаднормативний стаж обчислюється виходячи з розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність,

Наприклад:

 1. Розмір пенсії, обчислений відповідно до статті 27 Закону, становить

1130 грн, тобто не перевищує розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність (1247 грн). У такому випадку доплата за кожен рік понаднормового стажу дорівнює 11,30 грн (1130 грн x 1 %).

 1. Розмір пенсії, обчислений відповідно до статті 27 Закону, перевищує

розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, і становить 2600 грн. У цьому випадку доплата за кожен повний рік страхового стажу обчислюється виходячи з розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, і дорівнює 12,47 грн (1247 x 1%).

Зміни щодо пенсійного забезпечення окремих категорій осіб із числа учасників антитерористичної операції

06.02.2017 набрав чинності Закон України “ Про внесення змін до деяких законів України щодо пенсійного забезпечення окремих категорій осіб із числа учасників антитерористичної операції” від 18.10.2016 № 1683 – VIII ( далі – Закон 1683). Тобто з 06.02.2017 право дострокового виходу на пенсію за віком після досягнення чоловікам 55 років, жінкам – 50 років та за наявності страхового стажу

не менше 25 років у чоловіків і не менше 20 років у жінок надано військовослужбовцям, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, добровольцям, резервістам, військовозобов’язаним, яким надано статус інваліда війни або учасника бойових дій у зв’язку з безпосередньою участю в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, безпосереднім перебуванням у районах антитерористичної операції у період її проведення, а в разі загибелі (смерті) таких осіб – членам їх сімей.

Для призначення дострокової пенсії залежно від категорї, до якої вона належить, особа має надати в управління Пенсійного фонду України в Костопільському районі :

 • посвідчення інваліда війни, учасника бойових дій або члена сім’ї загиблого;
 • довідку про період (періоди) участі у бойових діях або в антитерористичній

операції в районах її проведення;

 • довідку МСЕК про визнання інвалідом внаслідок поранення, контузії

каліцтва, одержаних при захисті Батьківщини або при виконанні інших обов’язків військової служби (службових обов’язків), під час безпосередньої участі в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення або внасдок захворювання, пов’язаного з перебуванням на фронті, виконанням інтернаціонального обов’язку;

 • документи, на підставі яких надано статус інваліда війни, учасника бойових

дій або члена сім’ї загиблого;

 • документи про вік і стаж.

Зміни в пенсійному законодавстві з 01.01.2017

Набрав чинності Закон України від 06.12.2016 №1774-VII “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України (далі – Закон 1774), якими врегульовано окремі питання пенсійного  забезпечення в 2017 році.

У 2017 році продовжено особливий порядок виплати пенсії працюючим пенсіонерам, який діяв у 2016 році.

Водночас запроваджено новий порядок виплати пенсії окремим категоріям працюючих пенсіонерів. У зв’язку із внесенням змін до законів України “Про судову експертизу”, “Про Національний банк України”, “Про службу в органах місцевого самоврядування”, Положення про помічника-консультанта народного депутата України, затвердженого Постановою Верховної Ради України від 13.10.1995, виплата пенсії особам, які працюють:

 – на посадах судових експертів, службовцям Національного банку у період роботи в Національному банку, на посаді помічника-консультанта народного депутата України (крім інвалідів I та II груп, інвалідів війни III групи та учасників бойових дій, осіб, на яких поширюється дія пункту 1 статті 10 Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту”);

 – в органах місцевого самоврядування посадовими особами місцевого самоврядування (крім інвалідів I та II груп, інвалідів війни III групи та учасників бойових дій, осіб, на яких поширюється дія пункту 1 статті 10 Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту”, та осіб, на яких поширюється дія Закону України “Про статус ветеранів військової служби, ветеранів органів внутрішніх справ, ветеранів Національної поліції і деяких інших осіб та їх соціальний захист”), здійснюється в такому порядку: пенсії, призначені відповідно до законодавства України, розмір яких перевищує 150% прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, виплачуються в розмірі 85% призначеного розміру, але не менше 150% прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність.

 Зазначений порядок виплати поширюється на працюючих осіб незалежно від закону, згідно з яким їм призначено пенсію.

Виплата пенсій, призначених особам, на яких поширюється дія Закону України “Про статус ветеранів військової служби, ветеранів органів внутрішніх справ, ветеранів Національної поліції і деяких інших осіб та їх соціальний захист”, відповідно до законів України “Про державну службу” та “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” у період роботи на посадах державної служби, визначених Законом України від 10.12.2015 №889-VII “Про державну службу”, а також на посадах та на умовах, передбачених законами України “Про прокуратуру”, “Про судоустрій і статус суддів”, а також виплата пенсій іншим особам, яким пенсію призначено згідно із законодавством, у період служби в органах місцевого самоврядування здійснюється в повному обсязі.

Особливий порядок виплати пенсії 2017 році не застосовується до осіб, які проходять військову службу або перебувають на посадах у Національній поліції України.

По 31.12.2017 максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати 10740 грн.

Згідно з Податковим кодексом України змінено розмір пенсії, яка є базою для оподаткування. Податок на доходи фізичних осіб та військовий збір справляються з пенсій / щомісячного довічного грошового утримання, якщо їх розмір перевищує десять розмірів прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність (у розрахунку на місяць), встановленого на 1 січня звітного податкового року,- в частині такого перевищення. Базою оподаткування   є розмір, що   перевищує  12470 грн на місяць (у 2016 році – 10740 грн). Ставка податку на доходи фізичних осіб – 18%, військового збору – 1,5% бази оподаткування.

Коло осіб, яким надають пільги щодо справляння податку, залишилося незмінним.

Управління Пенсійного фонду України в Костопільському районі повідомляє, що відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 21.12.2016 №988 «Деякі питання функціонування територіальних органів Пенсійного фонду України» Урядом ухвалено рішення щодо оптимізації структури окремих управлінь Фонду шляхом їх об’єднання, в результаті якої на базі управлінь Пенсійного фонду України в Березнівському та Костопільському районах утвориться Костопільське об’єднане управління Пенсійного фонду України Рівненської області.

При утворенні об’єднаних управлінь Фонду головне управління Пенсійного фонду України в області, перш за все, керувалось адміністративною структурою області, необхідністю співпраці із соціальними партнерами, такими як Центри поштового зв’язку, та кадровим потенціалом.

При злитті даних двох управлінь центральний офіс об’єднаного управління Пенсійного фонду України буде знаходитися у Костопільському районі, тому що УДППЗ «Укрпошта» Рівненської дирекції ЦПЗ № 4, офіс якої знаходиться в м. Костополі, обслуговує пенсіонерів обох управлінь.

Крім того, така оптимізація структури дає змогу суттєво скоротити кошти на утримання, адже, в першу чергу, скорочуватиметься адміністративний апарат: в обох управліннях Фонду однаково скорочуються перші заступники та заступники начальників управлінь Фонду в районах.

Об’єднання управлінь Пенсійного фонду України в одне не тягне за собою скорочення спеціалістів, які зайняті наданням послуг. Кількість спеціалістів у відділах  з обслуговування пенсіонерів та відділах з призначення та перерахунку пенсії (відділи № 1 та № 2)  в об’єднаному управлінні залишаються незмінними. Всі спеціалісти будуть і надалі працювати на своїх місцях у тих самих приміщеннях за тією ж адресою, в тих же залах обслуговування, кабінетах, як і до об’єднання, за тими ж самими номерами телефонів та «гарячих» телефонних ліній. Для отримання сервісу не потрібно буде збирати візи та погодження, всі послуги надасть працівник, до якого звернулись з конкретними питаннями. Таке об’єднання є суто організаційним і його мета – покращити якість роботи управління в пенсійній системі.

Управління Пенсійного фонду України в Костопільському районі доводить до відома громадян, які досягли пенсійного віку та спеціалістів кадрової служби підприємств, установ та організацій, що з 15 квітня 2016 року набув чинності Закон України від 26.03.2016 № 1043-VІІІ «Про внесення змін до статті 40 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» щодо порядку визначення заробітку для обчислення пенсії». З урахуванням внесених змін для обчислення пенсії враховується заробітна плата за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року незалежно від перерв

Враховуючи вищевикладене, починаючи з 15.04.2016 за бажанням пенсіонера, у разі доцільності, обчислення пенсії може здійснюватись в тому числі з урахуванням заробітку за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд незалежно від перерв по 30.06.2000 року – за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами.

Перерахунок призначених пенсій з врахуванням вигідної заробітної плати  на підставі поданої заяви пенсіонера проводиться з урахуванням термінів, визначених статтею 45 вищезазначеного Закону (з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними докуметами подано ним після 15 числа).

  Сьогодні, в зв’язку з підвищенням мінімальної заробітної плати, ряд юридичних  та фізичних осіб з 1 січня 2017 року припиняють свою діяльність.

 У  разі ж коли підприємство, установу, організацію ліквідовано, то згідно із Законом України “Про Національний архівний фонд та архівні установи” документи, що нагромадилися за час їх діяльності, передаються ліквідаційною комісією (ліквідатором) з дотриманням вимог щодо збереження архівних документів та порядку їх передачі відповідним державним архівним установам або іншим місцевим архівним установам.

 Оскільки, пенсіонери звертаючись до управління за призначенням  або перерахунком пенсії, а організацію ліквідовано, то  довідку про заробіток за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року необхідно надати з архівної установи з підтвердженням її первинними документами (копіями особових рахунків по заробітній платі).

Які необхідні документи для підтвердження права на пенсію на пільгових умовах

Постановою Кабінету Міністрів України від 24 червня 2016 року № 461  уряд затвердив нову редакцію Списків виробництв, робіт, професій, посад і   показників, зайнятість в яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах. Із Списків №1 і №2 було виключено керівників підприємств, установ, організацій та їх заступників.

Вищезазначена постанова вступила в дію 3 серпня 2016 року.

Основним документом, що визначає, де, ким протягом якого часу працювала особа, є трудова книжка.У тих випадках, коли в трудовій книжці немає відомостей, що підтверджують право на пенсію на пільгових умовах, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, усатанов, організацій або їх правонаступників. Коли йдеться  про підтвердження роботи в особливо шкідливих і шкідливих умовах праці за Списками №1 та №2, такі довідки є необхідними, оскільки в трудових книжках не зазначається, в яких умовах працювали особи, та не вказується, чи були такі особи зайняті певними роботами або на певних виробництвах протягом повного робочого дня.

У довідці мають бути вказані:

 1. періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу;
 2. професія або посада;
 3. характер виконуваної роботи;
 4. розділ, підрозділ, пункт, найменування (або номери) Списків, якими передбачено ці роботи;
 5. первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана зазначена довідка.

Крім довідки додається копія (копії) наказу (наказів) підприємства про результати атестації робочих місць із додатком, у якому зазначено перелік робочих місць та право особи на пенсію за віком на пільгових умовах за Списком №1 чи №2

Згідно з п.5 Положення про Державну експертизу умов праці працівники цієї служби зобов’язані подавати органам, що призначають та виплачують пенсії, висновок щодо підтвердження (скасування) права працівників на пенсію на пільгових умовах.

Видавати такі довідки мають право винятково підприємства, на яких працювала особа, або їх правонаступники на підставі первинних документів.

Якщо підприємства, установи, організації або їх правонаступники розміщуються на тимчасово окупованій території України або в районах проведення антитерористичної операції, спеціальний трудовий стаж може підтверджуватися за даними, наявними в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов’язкового державного соціального страхування.

Якщо підприємство перебуває в стадії ліквідації, довідки, необхідні для призначення пенсії, зокрема на пільгових умовах, видає ліквідатор, який в період ліквідації виконує обов’язки керівника.

У разі ліквідації підприємств, установ та організацій без визначення правонаступника для підтвердження пільгового стажу особа подає документи, перелік яких визначено пунктом 11 Порядку підтвердження періодів роботи, які зараховуються в трудовий стаж для призначення пенсій на пільгових умовах або за вислугу років, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 10.11.2006р. № 18-1.

Ухвалення рішень щодо пітвердження стажу роботи або відмови в його підтвердженні у визначеному порядку є завданням Комісії з питань підтвердження стажу роботи на посадах, що дають право на призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, яка створена при управлінні Пенсійного фонду України в Рівненській області.

Зміни з 01.05.2016 року в пенсійному забезпеченні державних службовців 

З 1 травня 2016 року набув чинності Закон України “Про державну службу” від 10.12.2015 р. № 889-VIII (далі – Закон № 889-VIII), яким визначено право на пенсійне забезпечення державних службовців відповідно до статті 37 Закону України “Про державну службу” від 16.12.1993 р. №3723 – XII (далі – Закон №3723 –XII).

Постановою Кабінету Міністрів України від 14.09.2016 р. № 622 “Деякі питання пенсійного забезпечення окремих категорій осіб”, що застосовується починаючи з 1 травня 2016 року, встановлено порядок призначення таких пенсій.

Пенсії відповідно до Закону № 889 – VIII у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців призначають особам, які:

 1. досягли пенсійного віку;

 2. мають страховий стаж: чоловіки – 35 років, жінки – 30 років;

 3. яким не було призначено пенсію відповідно до Закону № 3723 – XII;

4)на день набрання чинності Законом № 889 – XII займають посади державної служби та мають не менш як 10 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, визначених статтею 25 Закону № 3723 – XII та актами Кабінету Міністрів України, або на день набрання чинності Законом №889 – VII мають не менш як 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, визначених статею 25 Закону № 3723-XII та актами Кабінету Міністрів України, незалежно від факту роботи на державній службі станом на 1 травня 2016 року.

Пенсійний вік для чоловіків – держслужбовців становить 62 роки.

До досягнення цього віку право на призначення пенсії мають чоловіки 1955 року народження і старші після досягнення ними такого віку:

61 рік, якщо вони народилися по 31 грудня 1954 р.;

61 рік 6 місяців, якщо вони народилися з 1 січня 1955 р. по 31 грудня 1955 р.

Для жінок пенсійний вік встановлено статею 26 Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування”.

Приклад 1

У липні 2016 року за призначенням пенсії відповідно до статті 37 Закону № 3723 – XII звернувся гр.Б. Згідно із записами у трудовій книжці особа працювала на державній службі в період з 10 червня 2006 року по 19 липня 2016 року.

Пунктом 10 Прикінцевих та перехідних положень Закону № 889 – VII надано право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону № 3723 –XII державним службовцям, які на день набрання чинності цим Законом (01.05.2016 р.) займають посади державної служби та мають не менш як 10 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби.

Зважаючи на те, що станом на 1 травня 2016 року гр. Б. не мав 10 років стажу роботи на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, права на пенсію відповідно до статті 37 Закону №3723-XII він не має.

Приклад 2

У жовтні 2016 року за призначенням пенсії державного службовця звернулася гр. М. Відповідно до записів у трудовій книжці особа у період з 26 серпня 1993 року по 12 травня 2016 року працювала на посаді начальника відділу управління соціального захисту населення, тобто має понад 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, що дає їй право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону № 3723 – XII.

Враховуючи те, що особа має понад 20 років роботи на посаді державного службовця та на момент звернення за призначенням пенсії не працює на посаді державної служби, розмір виплат, крім посадового оксаду, надбавок за ранг і вислугу років, може бути визначений за її бажанням:

1) у середніх розмірах відносно визначених законодавством таких виплат за місяць, що передує місяцю звернення за призначенням пенсії, тобто за вересень 2016 року, за відповідною (прирівняною) посадою за останнім місцем роботи на державній службі;

 1. за травень 2016 року як за повний місяць.

Пенсія державним службовцям призначається:

– з дати звернення, але не раніше дати виникнення права на пенсію;

– в розмірі 60 відсотків від суми їх заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої сплачено єдиний внесок на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями – заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та відповідного рангу за останнім місцем роботи на державній службі, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов’язкове державне соціальне страхування.

Під час визначення заробітку для обчислення пенсії державним службовцям посадовий оклад і надбавки за ранг та вислугу років враховуються в розмірах, установлених на день звернення за призначенням пенсії за останньою займаною посадою державної служби (або прирівняною до неї в разі відсутності в державному органі відповідних посад державної служби).

Інші виплати враховуються за будь-які 60 календарних місяців роботи на посаді державної служби підряд перед зверненням за пенсією незалежно від перерв починаючи з 1 травня 2016 року. У разі коли на дату звернення за пенсією немає 60 календарних місяців роботи на посаді державної служби починаючи з 1 травня 2016 року, середньомісячна сума таких виплат визначається шляхом ділення загальної суми таких виплат на наявні місяці роботи починаючи з 1 травня 2016 року.

Особам, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, і які на момент виходу на пенсію не перебувають на державній службі, за їх бажанням розмір виплат (крім посадового окладу, надбавок за ранг і вислугу років) може визначатися в середніх розмірах відносно визначених законодавством таких виплат за місяць, що передує місяцю звернення за призначенням пенсії, але не раніше травня 2016 року, за відповідною (прирівняною) посадою (посадами) за останнім місцем роботи на державній службі (приклад 2).

Матеріальна допомога та виплати, які нараховуються за період, що перевищує календарний місяць, враховуються в частині, що відповідає кількості місяців у розрахунковому періоді.

[/vc_column_text]

 З 1 липня підвищуються пенсії
Із 1 липня 2018 року Пенсійний фонд України проведе перерахунок пенсій окремим категоріям громадян. Статею 7 Закону України “Про Державний бюджет України на 2018 рік” визначено розміри прожиткового мінімуму як для основних соціальних і демо- графічних груп населення, так і в розрахунку на одну особу на місяць.
Із 1 липня поточного року розмір прожиткового мінімуму змінюється, що є підставою для зміни розміру пенсійної виплати та надбавок, які визначають виходячи з прожиткового мінімуму. У зв’язку зі зміною розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працез- датність, із 1 липня буде збільшено розмір мінімальної пенсійної виплати з 1373 до 1435 грн
Зокрема,
підвищення стосуватиметься тих пенсіонерів, які досягли пенсійного віку, але не мають повного страхового стажу ( чоловіки-35 років, жінки-30 років, а для осіб, яким пенсію призначено до 01.10.2011 року, 25 і 20 років страхового стажу відповідно), і розмір їхньої пенсії з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, окрім пенсій за особливі заслуги перед Україною, не досягає 1435,00 грн.
Варто нагадати, що пенсіонерам з інвалідністю та пенсіонерам, страховий стаж яких становить у чоловіків-35 років, у жінок-30 років (для осіб, яким пенсію призначено до 01.10.2011 року, 25 і 20 років відповідно), мінімальну пенсію з 1 жовтня 2017 року встановлено в розмірі 1452 грн ( 1373 грн- прожитковий мінімум для осіб, що втратили працездатність, збільшений на 79 грн), тому цей перерахунок їх не стосуватиметься.
Також підвищиться пенсія донорів. Статтею 13 Закону України “ Про донорства крові та її компонентів” передбачено, що почесні донори України мають право на отримання над-бавки до пенсії в розмірі 10%; від затвердженого прожиткового мінімуму на одну особу в розрахунку на місяць. Отже, зважаючи на те, що розмір прожиткового мінімуму на одну осо- бу в розрахунку на місяць збільшується з 1700 до 1777 грн, відповідно буде збільшено розмір надбавки донорам із 170 грн до 177,70 грн. .
Зросте також максимальний розмір пенсії, бо він також залежить від розміру про-житкового мінімуму. Законодавчо визначено, що максимальний розмір пенсії з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством ( окрім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною), не може перевищувати 10 прожиткових мінімумів для осіб, що втратили працездатність. Відповідно, максимальний розмір пенсії збільшиться з 13 730,00 грн до 14 350,00 грн. 

Схема визначення розмірів надбавки в залежності від наявних заслуг перед Україною відповідно до Закону України “Про пенсії за особливі заслуги перед Україною” 

Умови призначення пенсії за віком

Відповідно до статті 26 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», починаючи з 01.01.2018 особи мають право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років за наявності страхового стажу:

у 2018 році – 25 років;                   у 2023 році – 30 років;

у 2019 році – 26 років;                   у 2024 році – 31 рік;

у 2020 році – 27 років;                   у 2025 році – 32 роки;

у 2021 році – 28 років;                   у 2026 році – 33 роки;

у 2022 році – 29 років;                   у 2027 році – 34 роки.

Починаючи з січня 2028 року необхідний страховий стаж для призначення пенсії за віком становитиме не менше 35 років

До досягнення віку 60 років право на пенсію за віком за наявності відповідного страхового стажу мають жінки 1961 року народження і старші після досягнення ними такого віку:

58 років 6 місяців – які народилися з 1 жовтня 1959 року по 31 березня 1960 року;

59 років – які народилися з 1 квітня 1960 року по 30 вересня 1960 року;

59 років 6 місяців – які народилися з 1 жовтня 1960 року по 31 березня 1961 року;

60 років – які народилися з 1 квітня 1961 року по 31 грудня 1961 року.

Якщо, починаючи з січня 2018 року, після досягнення віку 60 років відсутній необхідний страховий стаж (від 25 років до 35 років),  пенсія за віком призначається після досягнення віку 63 роки за наявності страхового стажу:

З 1 січня 2018 по 31 грудня 2018 року – від 15 до 25 років;

з 1 січня 2019 року по 31 грудня 2019 року – від 16 до 26 років;

з 1 січня 2020 року по 31 грудня 2020 року – від 17 до 27 років;

з 1 січня 2021 року по 31 грудня 2021 року – від 18 до 28 років;

з 1 січня 2022 року по 31 грудня 2022 року – від 19 до 29 років;

з 1 січня 2023 року по 31 грудня 2023 року – від 20 до 30 років;

з 1 січня 2024 року по 31 грудня 2024 року – від 21 до 31 року;

з 1 січня 2025 року по 31 грудня 2025 року – від 22 до 32 років;

з 1 січня 2026 року по 31 грудня 2026 року – від 23 до 33 років;

з 1 січня 2027 року по 31 грудня 2027 року – від 24 до 34 років;

починаючи з 1 січня 2028 року – від 25 до 35 років.

Якщо, починаючи з січня 2019 року, після досягнення віку 63 роки відсутній необхідний страховий стаж (від 15 років до 25 років),  пенсія за віком призначається після досягнення віку 65 років за наявності страхового стажу:

з 1 січня 2019 року по 31 грудня 2019 року – від 15 до 16 років;

з 1 січня 2020 року по 31 грудня 2020 року – від 15 до 17 років;

з 1 січня 2021 року по 31 грудня 2021 року – від 15 до 18 років;

з 1 січня 2022 року по 31 грудня 2022 року – від 15 до 19 років;

з 1 січня 2023 року по 31 грудня 2023 року – від 15 до 20 років;

з 1 січня 2024 року по 31 грудня 2024 року – від 15 до 21 року;

з 1 січня 2025 року по 31 грудня 2025 року – від 15 до 22 років;

з 1 січня 2026 року по 31 грудня 2026 року – від 15 до 23 років;

з 1 січня 2027 року по 31 грудня 2027 року – від 15 до 24 років;

починаючи з 1 січня 2028 року – від 15 до 25 років.

Починаючи з 1 січня 2028 року, у разі наявності 40 і більше календарних років страхового стажу, пенсія за віком призначається незалежно від віку.

З 1 січня 2018 року по 31 грудня 2020 року особам, які досягли віку 60 років та не набули необхідного страхового стажу, за умови наявності у них не менше 15 років страхового стажу, призначається тимчасова державна соціальна допомога непрацюючій особі, яка досягла загального пенсійного віку, але не набула права на пенсійну виплату.

Зазначена тимчасова державна соціальна допомога призначається органами соціального захисту населення і виплачується до досягнення такими особами віку, з якого вони набувають право на призначення пенсії.

Тимчасова державна соціальна допомога непрацюючій особі, яка досягла загального пенсійного віку, але не набула права на пенсійну виплату, призначається з урахуванням її майнового стану та середньомісячного сукупного доходу в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, і виплачується за рахунок коштів державного бюджету.

Право на призначення дострокової пенсії за віком

Право на призначення дострокової пенсії за віком мають:

 1. особи, хворі на гіпофізарний нанізм (ліліпути), диспропорційні карлики – після досягнення чоловіками 45 років, жінками 40 років та за наявності страхового стажу не менше 20 років у чоловіків і не менше 15 років у жінок;
 2. особи з інвалідністю по зору I групи – незрячі та особи з інвалідністю з дитинства I групи – після досягнення чоловіками 50 років, жінками 40 років та за наявності страхового стажу не менше 15 років у чоловіків і не менше 10 років у жінок;
 3. жінки, які народили п’ятьох або більше дітей та виховали їх до шестирічного віку, матері осіб з інвалідністю з дитинства, які виховали їх до зазначеного віку, – після досягнення 50 років та за наявності страхового стажу не менше 15 років.

При цьому до числа осіб з інвалідністю з дитинства належать також діти з інвалідністю віком до 16 років.

За вибором матері або в разі її відсутності, якщо виховання п’ятьох або більше дітей чи дитини з інвалідністю здійснювалося батьком, йому призначається дострокова пенсія за віком після досягнення 55 років та за наявності страхового стажу не менше 20 років;

 1. військовослужбовці, особи начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейські, які брали участь у бойових діях, в АТО в районах її проведення, а також ті, яким встановлено інвалідність внаслідок поранення, контузії, каліцтва, отриманих під час захисту Батьківщини або під час виконання інших обов’язків військової служби (службових обов’язків), або внаслідок захворювання, пов’язаного з перебуванням на фронті, виконанням інтернаціонального обов’язку чи безпосередньою участю в антитерористичній операції в районах її проведення, дружини (чоловіки), якщо вони не взяли повторний шлюб, і батьки військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейських, які померли (загинули) у період проходження військової служби (виконання службових обов’язків) чи після звільнення із служби, але внаслідок поранення, контузії, каліцтва, отриманих під час виконання обов’язків військової служби (службових обов’язків), захворювання, пов’язаного з перебуванням на фронті, ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи, виконанням інтернаціонального обов’язку чи безпосередньою участю в антитерористичній операції в районах її проведення, особи, яким надано статус учасника бойових дій відповідно до пункту 20 статті 6, особи з інвалідністю внаслідок війни відповідно до пунктів 12 та 13 статті 7 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», особи з числа резервістів і військовозобов’язаних, яким надано статус учасника бойових дій відповідно до пункту 19 статті 6, особи з інвалідністю внаслідок війни відповідно до пункту 11 статті 7 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», дружини (чоловіки), якщо вони не взяли повторний шлюб, і батьки, яким надано статус особи, на яку поширюється чинність Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», відповідно до абзаців шостого і сьомого пункту 1 статті 10 зазначеного Закону, а також абзацу восьмого пункту 1 статті 10 зазначеного Закону з числа членів сімей резервістів і військовозобов’язаних, – після досягнення чоловіками 55 років, жінками – 50 років та за наявності страхового стажу не менше 25 років у чоловіків і не менше 20 років у жінок;
 2. дружини (чоловіки), якщо вони не взяли повторний шлюб, діти, які стали особами з інвалідністю до досягнення повноліття, і батьки, яким надано статус особи, на яку поширюється чинність Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», відповідно до абзацу чотирнадцятого пункту 1 статті 10 зазначеного Закону – після досягнення чоловіками 55 років, жінками – 50 років та за наявності страхового стажу не менше 25 років у чоловіків і не менше 20 років у жінок.

Право на пенсію за віком на пільгових умовах

 На пільгових умовах право на пенсію за віком мають:

 1. працівники, зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, за результатами атестації робочих місць;
 2. чоловіки, які працюють трактористами-машиністами і безпосередньо зайняті у виробництві сільськогосподарської продукції в колгоспах, радгоспах, інших підприємствах сільського господарства;
 3. жінки, які працюють трактористами-машиністами, машиністами будівельних, шляхових і вантажно-розвантажувальних машин, змонтованих на базі тракторів і екскаваторів;
 4. жінки, які працюють доярками (операторами машинного доїння), свинарками-операторами в колгоспах, радгоспах, інших підприємствах сільського господарства;
 5. робітниці текстильного виробництва, зайняті на верстатах і машинах, – за списком виробництв і професій, затвердженим у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України;
 6. водії міського пасажирського транспорту (автобусів, тролейбусів, трамваїв) і великовагових автомобілів, зайняті у технологічному процесі важких і шкідливих виробництв.

Умови призначення пенсій вищевказаним особам визначено статтею 114 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування»

Призначення пенсії за віком незалежно від віку

Відповідно до пункту 7 частини 2 статті 114 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», жінкам, які працюють у сільськогосподарському виробництві та виховали п’ятьох і більше дітей, пенсія за віком призначається на пільгових умовах – незалежно від віку і трудового стажу в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Постановою Кабінету Міністрів України від 16.05.1992 № 244 затверджено Порядок призначення пенсій на пільгових умовах жінкам, які працюють в сільськогосподарському виробництві та виховали п’ятеро і більше дітей. Цим Порядком  визначено, що право на пенсію на пільгових умовах незалежно від віку і трудового стажу мають жінки, які зайняті на постійній роботі у сільськогосподарському виробництві та виховали п’ятеро або більше дітей до 14-річного віку.

Пенсії за вислугу років

 З 01.01.2018 збережено право на пенсію за вислугу років артистам театрально-концертних та інших видовищних закладів, підприємств і колективів за наявності стажу творчої діяльності від 20 до 35 років за переліком та у порядку, що затверджуються Кабінетом Міністрів України.

Пенсія за вислугу років призначається та виплачується при звільненні з роботи, яка дає право на таку пенсію.

Крім того, особам, які на день набрання чинності Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій»  від 03.10.2017 № 2148-VIII мають вислугу років та стаж, необхідний для призначення пенсії за вислугу років, передбачений статтями 52, 54 та 55 Закону України «Про пенсійне забезпечення», пенсія за вислугу років призначається за їхнім зверненням з дотриманням умов, передбачених Законом України «Про пенсійне забезпечення».

Відповідно до пункту «е» статті 55 Закону України «Про пенсійне забезпечення» (в редакції, чинній до 01.01.2018), право на пенсію за вислугу років мають працівники освіти, охорони здоров’я та соціального забезпечення після досягнення 55 років і за наявності спеціального стажу роботи за переліком, що затверджується у порядку, який визначається Кабінетом Міністрів України, станом на 01 квітня 2015 – не менше 25 років та після цієї дати:

– з 01 квітня 2015 року по 31 березня 2016 року – не менше 25 років 6 місяців;

– з 01 квітня 2016 року по 31 березня 2017 року – не менше 26 років;

– з 01 квітня 2017 року по 31 грудня  2017 року – не менше 26 років 6 місяців.

Незалежно від віку право на пенсію за вислугу років мають особи, які в період до 01 січня 2016 року мали вислугу років на відповідних посадах не меншої тривалості, ніж 25 років – на 01.04.2015 та 25 років 6 місяців – на 01.01.2016.

Як обчислюється страховий стаж

 Страховий стаж – період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов’язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.

Страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку – на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом.

Страховий стаж враховується в одинарному розмірі, крім випадків, передбачених цим Законом.

За кожний повний рік стажу роботи (врахованого в одинарному розмірі) на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, зайнятість на яких давала та дає право на пенсію на пільгових умовах, до страхового стажу додатково зараховується по одному року.

 Періоди трудової діяльності та інші періоди, що враховувалися до стажу роботи для призначення пенсії до набрання чинності цим Законом (тобто до 01.01.2004), зараховуються до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше, крім випадків, передбачених цим Законом.

 З 01.01.2018 для визначення права  на пенсію за віком

  до страхового стажу зараховуються періоди:

 – ведення підприємницької діяльності із застосуванням спрощеної системи оподаткування; а також із застосуванням фіксованого податку:

з 1 січня 1998 року по 30 червня 2000 року включно, що підтверджуються довідкою про реєстрацію як суб’єкта підприємницької діяльності;

з 1 липня 2000 року по 31 грудня 2017 року включно, за умови сплати страхових внесків (єдиного внеску) незалежно від сплаченого розміру (крім випадків звільнення від сплати єдиного внеску);

– проходження військової служби по 31.12.2017 включно;

– перебування у відпустці у зв’язку з вагітністю та пологами з 01.01.2004 по 30.06.2013 включно;

– перебування  у відпустці  для  догляду  за  дитиною  до  досягнення  нею шестирічного віку з 1 січня 2004 року до часу запровадження сплати страхових внесків (єдиного внеску) за жінок, які перебувають у відпустці для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.

  Мінімальний розмір пенсії за віком

 Відповідно до статті 28 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», за наявності у чоловіків 25, а у жінок 20 років страхового стажу – при призначенні пенсій до 01.10.2011 та за наявності у чоловіків 35 років, а у жінок 30 років страхового стажу – при призначенні пенсій після 01.10.2011 мінімальний розмір пенсії за віком встановлюється в розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом.

За кожний повний рік страхового стажу понад 25/35 років чоловікам і    20/30 років жінкам пенсія за віком збільшується на 1 відсоток розміру пенсії, обчисленої відповідно до статті 27 цього Закону, але не більш як на 1 відсоток мінімального розміру пенсії за віком, передбаченого абзацом першим цієї частини. Наявний в особи понаднормовий страховий стаж не може бути обмежений.

За наявності страхового стажу меншої тривалості, ніж 25/35 років у чоловіків та 20/30 років у жінок, мінімальний розмір пенсії за віком встановлюється у розмірі, пропорційному до наявного страхового стажу, виходячи з прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом.

Відповідно до пункту 4-3 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» зі змінами, внесеними Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій» від 03.10.2017 № 2148-VIII, з 01.10.2017 при визначенні мінімального розміру пенсії використовується розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, установлений на 01 грудня 2017 року Законом України «Про Державний бюджет України на 2017 рік» (1373,00 грн.), збільшений на 79,00 грн., тобто 1452,00 грн.

Мінімальний розмір пенсії особам, на яких поширюється дія Закону України “Про підвищення престижності шахтарської праці”, та працівникам, зайнятим повний робочий день під землею обслуговуванням зазначених осіб, які відпрацювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків та 7,5 року для жінок за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, встановлюється незалежно від місця останньої роботи у розмірі 80 відсотків заробітної плати (доходу) застрахованої особи, визначеної відповідно до статті 40 цього Закону, з якої обчислюється пенсія, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність.

З 1 січня 2018 року для осіб, які досягли віку 65 років, мінімальний розмір пенсії за віком за наявності у чоловіків 35 років, а у жінок 30 років страхового стажу встановлюється в розмірі 40 відсотків мінімальної заробітної плати, визначеної законом про Державний бюджет України на відповідний рік, але не менше прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом.

Мінімальна пенсійна виплата

 Щомісячний розмір пенсійних виплат, державної соціальної допомоги особам, які не мають права на пенсію, крім осіб з інвалідністю та отримувачів пенсії у зв’язку з втратою годувальника (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги, сум індексації та інших доплат, встановлених законодавством, крім пенсій за особливі заслуги перед Україною), не може бути меншим від прожиткового мінімуму, встановленого законом для осіб, які втратили працездатність (з 01.10.2017 – 1373,00 грн.).

Розмір пенсій для осіб з інвалідністю та осіб, яким призначено пенсію у зв’язку з  втратою годувальника, з 01.10.2017 становить не менше 1452,00 грн.

Розмір виплат жінкам, які скористалися правом

 дострокового виходу на пенсію за віком після досягнення 55 років

 Пенсія жінкам, які скористалися правом дострокового виходу на пенсію після досягнення 55 років при стажі не менше 30 років, виплачується у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність (з 01.10.2017 – 1452,00 грн.:  прожитковий мінімум, збільшений на 79,00 грн.).

Пенсія таким жінкам буде виплачуватися у повному розмірі без зменшення за кожен місяць дострокового виходу на пенсію після досягнення ними віку, який перевищує встановлений пенсійний вік на кількість місяців дострокового виходу на пенсію.

 Перерахунки пенсій при зміні

прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність / мінімальної заробітної плати

 у разі збільшення розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом, а також у разі збільшення розміру мінімальної заробітної плати, визначеної законом про Державний бюджет України на відповідний рік, підвищується розмір пенсії, обчислений відповідно до статті 28 цього Закону (крім пенсіонерів, які працюють (провадять діяльність, пов’язану з отриманням доходу, що є базою нарахування єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування). Перерахунок пенсії проводиться з дня встановлення нового розміру прожиткового мінімуму/мінімальної заробітної плати. Пенсіонерам, які працюють, після звільнення з роботи або припинення такої діяльності пенсія перераховується з урахуванням прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність/мінімальної заробітної плати, визначених законом на дату звільнення з роботи або припинення такої діяльності.

 Перерахунки пенсій працюючим пенсіонерам

 Відповідно до частини 4 статті 42 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», у разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, перерахунок пенсії проводиться з урахуванням не менш як 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати (доходу), з якої обчислена пенсія.

У разі якщо застрахована особа після призначення (перерахунку) пенсії має менш як 24 місяці страхового стажу, перерахунок пенсії проводиться не раніше ніж через два роки після призначення (попереднього перерахунку) з урахуванням страхового стажу після її призначення (попереднього перерахунку) та заробітної плати, з якої призначено (попередньо перераховано) пенсію.

Якщо пенсіонер, який продовжував працювати, набув стажу, достатнього для обчислення пенсії відповідно до частини першої статті 28 цього Закону (тобто 30 років для жінок та 35 років для чоловіків), за його заявою проводиться відповідний перерахунок пенсії незалежно від того, скільки часу минуло після призначення (попереднього перерахунку) пенсії, з урахуванням заробітної плати, з якої призначено (попередньо перераховано) пенсію.

Органи Пенсійного фонду щороку з 1 квітня без додаткового звернення особи проводять перерахунок пенсії тим особам, які на 1 березня року, в якому здійснюється перерахунок, набули право на проведення перерахунку, передбаченого абзацами першим – третім цієї частини, на найбільш вигідних умовах.

Обчислення страхового стажу, який дає право на перерахунок пенсії відповідно до цієї статті, здійснюється не раніше дня, що настає за днем, по який обчислено страховий стаж під час призначення (попереднього перерахунку) пенсії.

Дія цієї частини не поширюється на пенсіонерів, яким призначено пенсію за вислугу років на умовах, передбачених Законом України «Про пенсійне забезпечення» , та які не досягли віку, встановленого статтею 26 цього Закону.

 Як враховується заробітна плата для обчислення пенсії

Відповідно до статті 40 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року.

За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами або в разі, якщо страховий стаж починаючи з  01 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року незалежно від перерв.

Заробітна плата (дохід) за період страхового стажу до 01 липня 2000 року враховується для обчислення пенсії на підставі документів про нараховану заробітну плату (дохід), виданих у порядку, встановленому законодавством, за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами, а за період страхового стажу починаючи з 01 липня 2000 року – за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку.

Таким чином, органи Пенсійного фонду мають право перевіряти достовірність поданих відомостей, передбачених законодавством для призначення пенсії.

 Пенсії за особливі заслуги перед Україною

Відповідно до Закону України «Про пенсії за особливі заслуги перед Україною», особам, нагородженим орденами України та колишнього          Союзу РСР, відзначеним почесним званням України, колишніх Союзу РСР та Української РСР «народний», ветеранам війни, нагородженим за бойові дії орденом, медаллю «За відвагу» або медаллю Ушакова, незалежно від часу нагородження,  народним депутатам України, депутатам колишніх Союзу РСР та Української РСР, особам, відзначеним почесним званням України, колишніх Союзу РСР та Української РСР «заслужений», державними преміями України, колишніх Союзу РСР та Української РСР, нагородженим одним із орденів України або колишнього Союзу РСР, Почесною грамотою Президії Верховної Ради Української РСР або Грамотою Президії Верховної Ради Української РСР, депутатам – всього чотирьох і більше скликань Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласних, Київської та Севастопольської міських рад, районних, районних у містах, міських рад міст обласного значення в Україні та в колишній Українській РСР, матерям, які народили п’ятеро і більше дітей та виховали їх до шестирічного віку,  встановлюється  пенсія за особливі заслуги як надбавка до розміру пенсії, на яку має право особа згідно із законом (за віком, по інвалідності, у разі втрати годувальника),  у розмірі від  20 до 40 відсотків прожиткового мінімуму, визначеного для осіб, які втратили працездатність, залежно від заслуг.

Пенсійний фонд надає зручну можливість здійснювати постійний контроль за даними, що впливають на пенсійні права громадянина, через мережу Інтернет за допомогою Веб-порталу.

Для того, щоб скористатися цими можливостями, достатньо мати особистий електронний підпис або лише один раз завітати до управління Фонду за місцем проживання для реєстрації, маючи при собі паспорт та оригінал ідентифікаційного коду.

Детальніше про правила користування порталом електронних послуг Пенсійного фонду України та порядок реєстрації можна дізнатися  за адресою portal.pfu.gov.ua або в територіальному органі Пенсійного фонду України.

Електронні послуги, які може отримати користувач на порталі після відповідної реєстрації:

 • отримання інформації, про суми заробітної плати (доходу) та іншої інформації, що подавалась роботодавцями (для працюючих громадян);
 • отримання інформації щодо пенсійного забезпечення (для пенсіонерів);
 • формування запитів на попередню підготовку документів;
 • можливість подачі звернень та скарг;
 • запис на прийом до фахівців Фонду.

Про роботу Костопільського об’єднаного управління

Пенсійного фонду України Рівненської  області за 2017 рік

Особливості призначення пенсій учасникам АТО

6 лютого 2017 року набрав чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законів України щодо пенсійного забезпечення окремих категорій осіб із числа учасників антитерористичної операції», яким внесено зміни до Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» (далі – Закон) та надано право дострокового виходу на пенсію за віком учасникам антитерористичної операції.

Тому, починаючи з 06.02.2017, військовослужбовці, особи начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, добровольці, резервісти,  військовозобов’язані, яким надано статус інваліда війни або учасника бойових дій у зв’язку з безпосередньою участю в антитерористичній операції,  забезпеченням її проведення, безпосереднім перебуванням в районах антитерористичної операції у період її проведення, мають право на призначення дострокової пенсії за віком: чоловіки – після досягнення 55 років та за наявності страхового стажу 25 років, жінки – після досягнення 50 років та за наявності страхового стажу 20 років. Тобто, обов’язковою умовою для призначення дострокової пенсій вказаній категорії осіб є не тільки безпосередня участь у проведенні антитерористичної операції, але й наявність необхідного страхового стажу, який обчислюється за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, починаючи з 01.01.2004.

Періоди роботи особи до 01.01.2004 зараховуються до стажу на умовах статті 56 Закону України «Про пенсійне забезпечення»,  згідно з якою до стажу зараховується будь-яка робота, на якій працівник підлягав державному соціальному страхуванню або за умови сплати страхових внесків, у тому числі військова служба.

Відповідно до Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 № 22-1, для визначення права на призначення пенсії учасники АТО повинні подати до управління Пенсійного фонду такі документи:

 • паспорт;
 • посвідчення учасника бойових дій;
 • довідку військового комісаріату про період (періоди) безпосередньої участі у бойових діях або в антитерористичній операції в районах її проведення;
 • довідку про присвоєння реєстраційного (ідентифікаційного) номера облікової картки платника податків.

Страховий стаж учасників АТО визначається на підставі документів, що визначені Порядком підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року № 637, а саме: трудової книжки, документів про навчання на денній формі (диплом, посвідчення, свідоцтво, довідка навчального закладу про тривалість навчання), військового квитка, інших документів (довідок), виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами.

Важливо зауважити, що за період роботи, починаючи з 01 січня 2004 року, для призначення пенсії видається довідка з бази даних реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов’язкового державного соціального страхування.

На жаль, при зверненні учасників АТО за призначенням пенсії фахівці управлінь Пенсійного фонду України в області стикнулися із серйозною проблемою, вирішення якої не належить до компетенції органів Пенсійного фонду України, а саме: у системі персоніфікованого обліку відсутні відомості про страховий стаж вказаних осіб за періоди проходження служби у зоні проведення АТО. Проблема зумовлена неврегульованістю питання подання звітності про сплату страхових внесків за осіб, які проходять службу у силових структурах.

Так, згідно з пунктами 8, 17 статті 11 Закону,  особи, які проходять строкову військову службу, та військовослужбовці (крім військовослужбовців строкової служби), особи рядового і начальницького складу підлягають загальнообов’язковому державному пенсійному страхуванню. Однак, оскільки  законодавством не було передбачено форми подання довідок про нараховані суми грошового забезпечення, військові частини, військові комісаріати та інші уповноважені на це органи не зазначали інформацію про номер облікової картки застрахованої особи, що унеможливлювало внесення таких даних до системи персоніфікованого обліку. Відповідно, звітність до системи персоніфікованого обліку за військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та осіб, які проходять строкову військову службу, не подавалася.

Таким чином, органи Пенсійного фонду України не проводили персоніфікований облік зазначених осіб у зв’язку з їхнім особливим статусом, а також тим, що при призначенні пенсій на умовах Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» страховий стаж не визначається.

Лише з 01.06.2016 законодавчо передбачено подання звіту про суми нарахованої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення, допомоги, компенсації) застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування. Але, як засвідчує практика, навіть з 01.06.2016 військові частини не включають персоніфіковані відомості про суми грошового забезпечення осіб з числа військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу до звіту, що подається органам доходів і зборів і, як наслідок, такі відомості не потрапляють до реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов’язкового державного соціального страхування.

Отже, період проходження служби у зоні проведення АТО до 01.06.2016 не може бути зарахований до страхового стажу до прийняття відповідного законодавчого акта, а з 01.06.2016 – до подання страхувальниками звітів про нараховане грошове утримання. Зауважуємо, що для вирішення питання подання страхувальником звітів про суми нарахованого грошового забезпечення з 01.06.2016 учасники АТО мають право особисто звернутися до керівництва військової частини, у якій  проходили службу.

Тобто, неврегульованість питання щодо подання звітності призвела до такої ситуації, у якій учасники АТО з одного боку наділені правом дострокового виходу на пенсію за безпосередню участь у проведенні антитерористичної операції, а з іншого – фактично позбавлені права на зарахування періоду участі у цій же антитерористичної операції до страхового стажу для визначення права на пенсію та обчислення її розміру.

Ми сподіваємось, що найближчим часом буде закінчено опрацювання проекту Закону України про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо обліку страхового стажу військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу, запропонованого Міністерством соціальної політики України, яким передбачено підтвердження страхового стажу та грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу за періоди cлужби з 01.01.2004 довідками, виданими військовими частинами або іншими уповноваженими органами.

Прийняття відповідного нормативно-правового акта надасть можливість учасникам АТО в повній мірі реалізувати своє законне право на пенсійне забезпечення, а спеціалістам управлінь Пенсійного фонду України в області уникнути непорозумінь з особами, що звертаються за призначенням таких пенсій, та виконувати свої повноваження якісно та оперативно.

Підприємства району заборгували, але  пенсії виплачуються вчасно

Станом на 01.07.2017 у районі проживає  16269 пенсіонерів.  За  липень 2017 року потреба  на виплату пенсій становить 26,5 млн. грн. Окрім надходжень від єдиного соціального внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування  доходна частина бюджету Пенсійного фонду формується також за рахунок коштів, що надходять від платників району на відшкодування витрат на виплату та доставку пільгових пенсій. Отже, за січень-червень 2017 року надходження власних коштів склали 936,1 тис. грн., що становить 108% доведеного завдання.

Станом на 01.07.2017 заборгованість платників району перед Фондом по відшкодуванню витрат на виплату та доставку пільгових пенсій склала 1 млн. 753 тис. грн. (в т.ч. заборгованість економічно-активних платників 233,5 тис. грн., зросла на 155,3  тис. грн.). Протягом січня – червня 2017 року заборгованість зросла загалом  на 330,5 тис. грн., в тому числі за рахунок: ТзОВ «Костопільський комбінат будматеріалів» на 65,7 тис. грн. (загальний борг 635,7 тис. грн.), СВК «Маяк» на 12,7 тис. грн. (загальний борг 148,1 тис. грн.), СВК «Мир» на 17,7 тис. грн. (загальний борг 401,2 тис. грн.), СВК «Дружба» на 14,9 тис. грн. (загальний борг 138,6 тис. грн.) та інші.

Серед дієвих платників борги мають:

ВАТ «Берестовецький спецкар’єр» 90,9 тис. грн. (протягом січня-червня 2017 року борг зріс на 60,1 тис. грн.),

Філія «Укрветсанзавод» 24,3 тис. грн. (з початку року борг зріс на 19,9  тис. грн.),

ФГ «Тихомир» 14 тис. грн.,

ПСП «Світанок» 79,4 тис. грн. (на початку року боргу не було),

ПВКФ «Захід-Євро» 16,1 тис. грн.,

МПП «Граніт» 3,2 тис. грн. (з початку року борг зменшився на 2,6  тис. грн.),

ТОВ «Костопільська друкарня» 5,4 тис. грн. (з початку року борг зменшився на 0,3 тис. грн.) та інші.

Спеціалістами Пенсійного фонду проводиться робота щодо повного охоплення боргів заходами примусового стягнення. За січень-червень 2017 року загалом надійшло коштів в рахунок погашення боргів на 104,8  тис. грн.

Окремі норми пенсійного забезпечення у 2017 році

Відсутня атестація робочого місця – втрачене право на зарахування пільгового стажу

З 1992 року на пенсію за віком на пільгових умовах визначається на підставі результатів атестації відповідних робочих місць за умовами праці.

  Атестацію проводить атестаційна комісія, склад і повноваження якої визначаються наказом по підприємству, організації в строки, передбачені колективним договором, але не рідше як один раз на п’ять років.

 Для підтвердження результатів атестації робочого місця видається наказ по підприємству про результати атестації робочих місць. Витяги з наказу додаються до трудової книжки працівників, професії та посади яких внесено до переліку. Перелік робочих місць з пільговим пенсійним забезпеченням затверджується наказом по підприємству, організації і зберігається протягом 50 років.

   Після 21 серпня 1992 року право на пенсію за віком на пільгових умовах має бути підтверджене лише за результатами атестації. Отже, якщо людина працювала в шкідливих умовах починаючи з 21 серпня 1992 року й атестація робочих місць не проводилася, працівники втрачають право на зарахування пільгового стажу після цієї дати.

  Відповідальність за своєчасне та якісне проведення атестації робочих місць за умовами праці покладається на керівника підприємства, організації.

   Результати атестації застосовуються для обчислення стажу, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, упродовж п’яти років після затвердження її результатів (дати видання наказу про результати проведеної атестації), якщо протягом цього часу на такому підприємстві не змінювалися докорінно умови і характер праці (виробництво, робота, робоче місце), які дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умо.

 У разі докорінної зміни умов і характеру праці для підтвердження права на пенсію за віком на пільгових умовах має бути проведено позачергову атестУ разі підтвердження права на пенсію за віком на пільгових умовах за результатами вперше проведеної атестації до пільгового стажу зараховується весь період роботи до 21 серпня 1992 року, п’ятирічний період роботи на такому підприємстві, що передує даті видання наказу про її результати, та період роботи впродовж наступних п’яти років.

На  звернення громадян до управління Пенсійного фонду відповідаєм на численні запитання

Я, вийшла на пенсію у 2013 році. Після цього по 2016 рік працювала. Чи маю я право на перерахунок пенсії ?

Порядок проведення перерахунку пенсій особам, які після призначення пенсії продовжували працювати та набули відповідний страховий стаж, визначено частиною четвертою статті 42 Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне  страхування” (далі – Закон).

У разі якщо особа після призначення пенсії продовжувала працювати й набула страховий стаж не менш як 24 місяці, на бажання пенсіонера перерахунок пенсії може бути здійснено з дорахуванням страхового стажу та врахуванням заробітної плати за ці періоди.

Тобто до страхового стажу враховуються всі місяці, за які сплачено страхові внески, а заробітна плата обчислюється за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року або за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу по 30 червня 2000 року та за весь період   страхового стажу  починаючи   з  1  липня   2000 року. Показник середньої заробітної плати (доходу), який було враховано під час призначення (попереднього перерахунку) пенсії, залишається незмінним.

У разі якщо застрахована особа після призначення (перерахунку) пенсії має менше як 24 місяці страхового стажу, перерахунок пенсії здійснюється не раніше як через два роки після призначення (попереднього перерахунку). У цьому випадку дораховується лише страховий стаж. Заробітна плата (дохід), з якої обчислено пенсію, не змінюється.

Страховий стаж – період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов’язковому державному пенсійному страхуванню та  за який щомісяця сплачено страхові внески в сумі, не меншій за мінімальний страховий внесок.

Страховий стаж обчислюють територіальні органи Пенсійного фонду відповідно до вимог Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку.

Таким чином, у разі якщо згідно з даними персоніфікованого обліку у Вас є страховий стаж, набутий після призначення пенсії, Ви маєте право на її перерахунок. Перерахунок буде здійснено за вищевикладеними правилами.

Як обчислюють доплату до пенсії за понаднормовий стаж пенсіонерам, які не працюють: із розміру прожиткового мінімуму чи з розміру пенсії за віком ?

Відповідно до частини першої статті 28 Закону України “ Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” за кожен повний рік страхового стажу понад 35 років чоловікам і 30 років жінкам пенсія за віком збільшується на один відсоток розміру пенсії, обчисленої відповідно до статті 27 цього Закону, але не більш як на один відсоток мінімального розміру пенсії за віком, зазначеного в абзаці першому цієї частини.

Отже, доплата до пенсії за понаднормативний стаж обчислюється з розрахунку один відсоток розміру пенсії, обчисленої відповідно до статті 27 Закону, за кожен повний рік страхового стажу понад 35 років чоловікам і 30 років жінкам. У разі якщо розмір пенсії, обчислений відповідно до статті 27 Закону, перевищує розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, доплата за понаднормативний стаж обчислюється виходячи з розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність,

Наприклад:

 1. Розмір пенсії, обчислений відповідно до статті 27 Закону, становить

1130 грн, тобто не перевищує розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність (1247 грн). У такому випадку доплата за кожен рік понаднормового стажу дорівнює 11,30 грн (1130 грн x 1 %).

 1. Розмір пенсії, обчислений відповідно до статті 27 Закону, перевищує

розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, і становить 2600 грн. У цьому випадку доплата за кожен повний рік страхового стажу обчислюється виходячи з розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, і дорівнює 12,47 грн (1247 x 1%).

Зміни щодо пенсійного забезпечення окремих категорій осіб із числа учасників антитерористичної операції

06.02.2017 набрав чинності Закон України “ Про внесення змін до деяких законів України щодо пенсійного забезпечення окремих категорій осіб із числа учасників антитерористичної операції” від 18.10.2016 № 1683 – VIII ( далі – Закон 1683). Тобто з 06.02.2017 право дострокового виходу на пенсію за віком після досягнення чоловікам 55 років, жінкам – 50 років та за наявності страхового стажу

не менше 25 років у чоловіків і не менше 20 років у жінок надано військовослужбовцям, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, добровольцям, резервістам, військовозобов’язаним, яким надано статус інваліда війни або учасника бойових дій у зв’язку з безпосередньою участю в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, безпосереднім перебуванням у районах антитерористичної операції у період її проведення, а в разі загибелі (смерті) таких осіб – членам їх сімей.

Для призначення дострокової пенсії залежно від категорї, до якої вона належить, особа має надати в управління Пенсійного фонду України в Костопільському районі :

 • посвідчення інваліда війни, учасника бойових дій або члена сім’ї загиблого;
 • довідку про період (періоди) участі у бойових діях або в антитерористичній

операції в районах її проведення;

 • довідку МСЕК про визнання інвалідом внаслідок поранення, контузії

каліцтва, одержаних при захисті Батьківщини або при виконанні інших обов’язків військової служби (службових обов’язків), під час безпосередньої участі в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення або внасдок захворювання, пов’язаного з перебуванням на фронті, виконанням інтернаціонального обов’язку;

 • документи, на підставі яких надано статус інваліда війни, учасника бойових

дій або члена сім’ї загиблого;

 • документи про вік і стаж.

Зміни в пенсійному законодавстві з 01.01.2017

Набрав чинності Закон України від 06.12.2016 №1774-VII “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України (далі – Закон 1774), якими врегульовано окремі питання пенсійного  забезпечення в 2017 році.

У 2017 році продовжено особливий порядок виплати пенсії працюючим пенсіонерам, який діяв у 2016 році.

Водночас запроваджено новий порядок виплати пенсії окремим категоріям працюючих пенсіонерів. У зв’язку із внесенням змін до законів України “Про судову експертизу”, “Про Національний банк України”, “Про службу в органах місцевого самоврядування”, Положення про помічника-консультанта народного депутата України, затвердженого Постановою Верховної Ради України від 13.10.1995, виплата пенсії особам, які працюють:

 – на посадах судових експертів, службовцям Національного банку у період роботи в Національному банку, на посаді помічника-консультанта народного депутата України (крім інвалідів I та II груп, інвалідів війни III групи та учасників бойових дій, осіб, на яких поширюється дія пункту 1 статті 10 Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту”);

 – в органах місцевого самоврядування посадовими особами місцевого самоврядування (крім інвалідів I та II груп, інвалідів війни III групи та учасників бойових дій, осіб, на яких поширюється дія пункту 1 статті 10 Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту”, та осіб, на яких поширюється дія Закону України “Про статус ветеранів військової служби, ветеранів органів внутрішніх справ, ветеранів Національної поліції і деяких інших осіб та їх соціальний захист”), здійснюється в такому порядку: пенсії, призначені відповідно до законодавства України, розмір яких перевищує 150% прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, виплачуються в розмірі 85% призначеного розміру, але не менше 150% прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність.

 Зазначений порядок виплати поширюється на працюючих осіб незалежно від закону, згідно з яким їм призначено пенсію.

Виплата пенсій, призначених особам, на яких поширюється дія Закону України “Про статус ветеранів військової служби, ветеранів органів внутрішніх справ, ветеранів Національної поліції і деяких інших осіб та їх соціальний захист”, відповідно до законів України “Про державну службу” та “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” у період роботи на посадах державної служби, визначених Законом України від 10.12.2015 №889-VII “Про державну службу”, а також на посадах та на умовах, передбачених законами України “Про прокуратуру”, “Про судоустрій і статус суддів”, а також виплата пенсій іншим особам, яким пенсію призначено згідно із законодавством, у період служби в органах місцевого самоврядування здійснюється в повному обсязі.

Особливий порядок виплати пенсії 2017 році не застосовується до осіб, які проходять військову службу або перебувають на посадах у Національній поліції України.

По 31.12.2017 максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати 10740 грн.

Згідно з Податковим кодексом України змінено розмір пенсії, яка є базою для оподаткування. Податок на доходи фізичних осіб та військовий збір справляються з пенсій / щомісячного довічного грошового утримання, якщо їх розмір перевищує десять розмірів прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність (у розрахунку на місяць), встановленого на 1 січня звітного податкового року,- в частині такого перевищення. Базою оподаткування   є розмір, що   перевищує  12470 грн на місяць (у 2016 році – 10740 грн). Ставка податку на доходи фізичних осіб – 18%, військового збору – 1,5% бази оподаткування.

Коло осіб, яким надають пільги щодо справляння податку, залишилося незмінним.

Управління Пенсійного фонду України в Костопільському районі повідомляє, що відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 21.12.2016 №988 «Деякі питання функціонування територіальних органів Пенсійного фонду України» Урядом ухвалено рішення щодо оптимізації структури окремих управлінь Фонду шляхом їх об’єднання, в результаті якої на базі управлінь Пенсійного фонду України в Березнівському та Костопільському районах утвориться Костопільське об’єднане управління Пенсійного фонду України Рівненської області.

При утворенні об’єднаних управлінь Фонду головне управління Пенсійного фонду України в області, перш за все, керувалось адміністративною структурою області, необхідністю співпраці із соціальними партнерами, такими як Центри поштового зв’язку, та кадровим потенціалом.

При злитті даних двох управлінь центральний офіс об’єднаного управління Пенсійного фонду України буде знаходитися у Костопільському районі, тому що УДППЗ «Укрпошта» Рівненської дирекції ЦПЗ № 4, офіс якої знаходиться в м. Костополі, обслуговує пенсіонерів обох управлінь.

Крім того, така оптимізація структури дає змогу суттєво скоротити кошти на утримання, адже, в першу чергу, скорочуватиметься адміністративний апарат: в обох управліннях Фонду однаково скорочуються перші заступники та заступники начальників управлінь Фонду в районах.

Об’єднання управлінь Пенсійного фонду України в одне не тягне за собою скорочення спеціалістів, які зайняті наданням послуг. Кількість спеціалістів у відділах  з обслуговування пенсіонерів та відділах з призначення та перерахунку пенсії (відділи № 1 та № 2)  в об’єднаному управлінні залишаються незмінними. Всі спеціалісти будуть і надалі працювати на своїх місцях у тих самих приміщеннях за тією ж адресою, в тих же залах обслуговування, кабінетах, як і до об’єднання, за тими ж самими номерами телефонів та «гарячих» телефонних ліній. Для отримання сервісу не потрібно буде збирати візи та погодження, всі послуги надасть працівник, до якого звернулись з конкретними питаннями. Таке об’єднання є суто організаційним і його мета – покращити якість роботи управління в пенсійній системі.

Управління Пенсійного фонду України в Костопільському районі доводить до відома громадян, які досягли пенсійного віку та спеціалістів кадрової служби підприємств, установ та організацій, що з 15 квітня 2016 року набув чинності Закон України від 26.03.2016 № 1043-VІІІ «Про внесення змін до статті 40 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» щодо порядку визначення заробітку для обчислення пенсії». З урахуванням внесених змін для обчислення пенсії враховується заробітна плата за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року незалежно від перерв

Враховуючи вищевикладене, починаючи з 15.04.2016 за бажанням пенсіонера, у разі доцільності, обчислення пенсії може здійснюватись в тому числі з урахуванням заробітку за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд незалежно від перерв по 30.06.2000 року – за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами.

Перерахунок призначених пенсій з врахуванням вигідної заробітної плати  на підставі поданої заяви пенсіонера проводиться з урахуванням термінів, визначених статтею 45 вищезазначеного Закону (з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними докуметами подано ним після 15 числа).

  Сьогодні, в зв’язку з підвищенням мінімальної заробітної плати, ряд юридичних  та фізичних осіб з 1 січня 2017 року припиняють свою діяльність.

 У  разі ж коли підприємство, установу, організацію ліквідовано, то згідно із Законом України “Про Національний архівний фонд та архівні установи” документи, що нагромадилися за час їх діяльності, передаються ліквідаційною комісією (ліквідатором) з дотриманням вимог щодо збереження архівних документів та порядку їх передачі відповідним державним архівним установам або іншим місцевим архівним установам.

 Оскільки, пенсіонери звертаючись до управління за призначенням  або перерахунком пенсії, а організацію ліквідовано, то  довідку про заробіток за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року необхідно надати з архівної установи з підтвердженням її первинними документами (копіями особових рахунків по заробітній платі).

Які необхідні документи для підтвердження права на пенсію на пільгових умовах

Постановою Кабінету Міністрів України від 24 червня 2016 року № 461  уряд затвердив нову редакцію Списків виробництв, робіт, професій, посад і   показників, зайнятість в яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах. Із Списків №1 і №2 було виключено керівників підприємств, установ, організацій та їх заступників.

Вищезазначена постанова вступила в дію 3 серпня 2016 року.

Основним документом, що визначає, де, ким протягом якого часу працювала особа, є трудова книжка.У тих випадках, коли в трудовій книжці немає відомостей, що підтверджують право на пенсію на пільгових умовах, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, усатанов, організацій або їх правонаступників. Коли йдеться  про підтвердження роботи в особливо шкідливих і шкідливих умовах праці за Списками №1 та №2, такі довідки є необхідними, оскільки в трудових книжках не зазначається, в яких умовах працювали особи, та не вказується, чи були такі особи зайняті певними роботами або на певних виробництвах протягом повного робочого дня.

У довідці мають бути вказані:

 1. періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу;
 2. професія або посада;
 3. характер виконуваної роботи;
 4. розділ, підрозділ, пункт, найменування (або номери) Списків, якими передбачено ці роботи;
 5. первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана зазначена довідка.

Крім довідки додається копія (копії) наказу (наказів) підприємства про результати атестації робочих місць із додатком, у якому зазначено перелік робочих місць та право особи на пенсію за віком на пільгових умовах за Списком №1 чи №2

Згідно з п.5 Положення про Державну експертизу умов праці працівники цієї служби зобов’язані подавати органам, що призначають та виплачують пенсії, висновок щодо підтвердження (скасування) права працівників на пенсію на пільгових умовах.

Видавати такі довідки мають право винятково підприємства, на яких працювала особа, або їх правонаступники на підставі первинних документів.

Якщо підприємства, установи, організації або їх правонаступники розміщуються на тимчасово окупованій території України або в районах проведення антитерористичної операції, спеціальний трудовий стаж може підтверджуватися за даними, наявними в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов’язкового державного соціального страхування.

Якщо підприємство перебуває в стадії ліквідації, довідки, необхідні для призначення пенсії, зокрема на пільгових умовах, видає ліквідатор, який в період ліквідації виконує обов’язки керівника.

У разі ліквідації підприємств, установ та організацій без визначення правонаступника для підтвердження пільгового стажу особа подає документи, перелік яких визначено пунктом 11 Порядку підтвердження періодів роботи, які зараховуються в трудовий стаж для призначення пенсій на пільгових умовах або за вислугу років, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 10.11.2006р. № 18-1.

Ухвалення рішень щодо пітвердження стажу роботи або відмови в його підтвердженні у визначеному порядку є завданням Комісії з питань підтвердження стажу роботи на посадах, що дають право на призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, яка створена при управлінні Пенсійного фонду України в Рівненській області.

Зміни з 01.05.2016 року в пенсійному забезпеченні державних службовців 

З 1 травня 2016 року набув чинності Закон України “Про державну службу” від 10.12.2015 р. № 889-VIII (далі – Закон № 889-VIII), яким визначено право на пенсійне забезпечення державних службовців відповідно до статті 37 Закону України “Про державну службу” від 16.12.1993 р. №3723 – XII (далі – Закон №3723 –XII).

Постановою Кабінету Міністрів України від 14.09.2016 р. № 622 “Деякі питання пенсійного забезпечення окремих категорій осіб”, що застосовується починаючи з 1 травня 2016 року, встановлено порядок призначення таких пенсій.

Пенсії відповідно до Закону № 889 – VIII у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців призначають особам, які:

 1. досягли пенсійного віку;

 2. мають страховий стаж: чоловіки – 35 років, жінки – 30 років;

 3. яким не було призначено пенсію відповідно до Закону № 3723 – XII;

4)на день набрання чинності Законом № 889 – XII займають посади державної служби та мають не менш як 10 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, визначених статтею 25 Закону № 3723 – XII та актами Кабінету Міністрів України, або на день набрання чинності Законом №889 – VII мають не менш як 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, визначених статею 25 Закону № 3723-XII та актами Кабінету Міністрів України, незалежно від факту роботи на державній службі станом на 1 травня 2016 року.

Пенсійний вік для чоловіків – держслужбовців становить 62 роки.

До досягнення цього віку право на призначення пенсії мають чоловіки 1955 року народження і старші після досягнення ними такого віку:

61 рік, якщо вони народилися по 31 грудня 1954 р.;

61 рік 6 місяців, якщо вони народилися з 1 січня 1955 р. по 31 грудня 1955 р.

Для жінок пенсійний вік встановлено статею 26 Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування”.

Приклад 1

У липні 2016 року за призначенням пенсії відповідно до статті 37 Закону № 3723 – XII звернувся гр.Б. Згідно із записами у трудовій книжці особа працювала на державній службі в період з 10 червня 2006 року по 19 липня 2016 року.

Пунктом 10 Прикінцевих та перехідних положень Закону № 889 – VII надано право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону № 3723 –XII державним службовцям, які на день набрання чинності цим Законом (01.05.2016 р.) займають посади державної служби та мають не менш як 10 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби.

Зважаючи на те, що станом на 1 травня 2016 року гр. Б. не мав 10 років стажу роботи на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, права на пенсію відповідно до статті 37 Закону №3723-XII він не має.

Приклад 2

У жовтні 2016 року за призначенням пенсії державного службовця звернулася гр. М. Відповідно до записів у трудовій книжці особа у період з 26 серпня 1993 року по 12 травня 2016 року працювала на посаді начальника відділу управління соціального захисту населення, тобто має понад 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, що дає їй право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону № 3723 – XII.

Враховуючи те, що особа має понад 20 років роботи на посаді державного службовця та на момент звернення за призначенням пенсії не працює на посаді державної служби, розмір виплат, крім посадового оксаду, надбавок за ранг і вислугу років, може бути визначений за її бажанням:

1) у середніх розмірах відносно визначених законодавством таких виплат за місяць, що передує місяцю звернення за призначенням пенсії, тобто за вересень 2016 року, за відповідною (прирівняною) посадою за останнім місцем роботи на державній службі;

 1. за травень 2016 року як за повний місяць.

Пенсія державним службовцям призначається:

– з дати звернення, але не раніше дати виникнення права на пенсію;

– в розмірі 60 відсотків від суми їх заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої сплачено єдиний внесок на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями – заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та відповідного рангу за останнім місцем роботи на державній службі, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов’язкове державне соціальне страхування.

Під час визначення заробітку для обчислення пенсії державним службовцям посадовий оклад і надбавки за ранг та вислугу років враховуються в розмірах, установлених на день звернення за призначенням пенсії за останньою займаною посадою державної служби (або прирівняною до неї в разі відсутності в державному органі відповідних посад державної служби).

Інші виплати враховуються за будь-які 60 календарних місяців роботи на посаді державної служби підряд перед зверненням за пенсією незалежно від перерв починаючи з 1 травня 2016 року. У разі коли на дату звернення за пенсією немає 60 календарних місяців роботи на посаді державної служби починаючи з 1 травня 2016 року, середньомісячна сума таких виплат визначається шляхом ділення загальної суми таких виплат на наявні місяці роботи починаючи з 1 травня 2016 року.

Особам, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, і які на момент виходу на пенсію не перебувають на державній службі, за їх бажанням розмір виплат (крім посадового окладу, надбавок за ранг і вислугу років) може визначатися в середніх розмірах відносно визначених законодавством таких виплат за місяць, що передує місяцю звернення за призначенням пенсії, але не раніше травня 2016 року, за відповідною (прирівняною) посадою (посадами) за останнім місцем роботи на державній службі (приклад 2).

Матеріальна допомога та виплати, які нараховуються за період, що перевищує календарний місяць, враховуються в частині, що відповідає кількості місяців у розрахунковому періоді.

                      З 1 липня підвищуються пенсії
Із 1 липня 2018 року Пенсійний фонд України проведе перерахунок пенсій окремим категоріям громадян. Статею 7 Закону України “Про Державний бюджет України на 2018 рік” визначено розміри прожиткового мінімуму як для основних соціальних і демо- графічних груп населення, так і в розрахунку на одну особу на місяць.
Із 1 липня поточного року розмір прожиткового мінімуму змінюється, що є підставою для зміни розміру пенсійної виплати та надбавок, які визначають виходячи з прожиткового мінімуму. У зв’язку зі зміною розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працез- датність, із 1 липня буде збільшено розмір мінімальної пенсійної виплати з 1373 до 1435 грн
Зокрема,
підвищення стосуватиметься тих пенсіонерів, які досягли пенсійного віку, але не мають повного страхового стажу ( чоловіки-35 років, жінки-30 років, а для осіб, яким пенсію призначено до 01.10.2011 року, 25 і 20 років страхового стажу відповідно), і розмір їхньої пенсії з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, окрім пенсій за особливі заслуги перед Україною, не досягає 1435,00 грн.
Варто нагадати, що пенсіонерам з інвалідністю та пенсіонерам, страховий стаж яких становить у чоловіків-35 років, у жінок-30 років (для осіб, яким пенсію призначено до 01.10.2011 року, 25 і 20 років відповідно), мінімальну пенсію з 1 жовтня 2017 року встановлено в розмірі 1452 грн ( 1373 грн- прожитковий мінімум для осіб, що втратили працездатність, збільшений на 79 грн), тому цей перерахунок їх не стосуватиметься.
Також підвищиться пенсія донорів. Статтею 13 Закону України “ Про донорства крові та її компонентів” передбачено, що почесні донори України мають право на отримання над-бавки до пенсії в розмірі 10%; від затвердженого прожиткового мінімуму на одну особу в розрахунку на місяць. Отже, зважаючи на те, що розмір прожиткового мінімуму на одну осо- бу в розрахунку на місяць збільшується з 1700 до 1777 грн, відповідно буде збільшено розмір надбавки донорам із 170 грн до 177,70 грн. .
Зросте також максимальний розмір пенсії, бо він також залежить від розміру про-житкового мінімуму. Законодавчо визначено, що максимальний розмір пенсії з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством ( окрім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною), не може перевищувати 10 прожиткових мінімумів для осіб, що втратили працездатність. Відповідно, максимальний розмір пенсії збільшиться з 13 730,00 грн до 14 350,00 грн. . .

Схема визначення розмірів надбавки в залежності від наявних заслуг перед Україною відповідно до Закону України “Про пенсії за особливі заслуги перед Україною” 

Умови призначення пенсії за віком

Відповідно до статті 26 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», починаючи з 01.01.2018 особи мають право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років за наявності страхового стажу:

у 2018 році – 25 років;                   у 2023 році – 30 років;

у 2019 році – 26 років;                   у 2024 році – 31 рік;

у 2020 році – 27 років;                   у 2025 році – 32 роки;

у 2021 році – 28 років;                   у 2026 році – 33 роки;

у 2022 році – 29 років;                   у 2027 році – 34 роки.

Починаючи з січня 2028 року необхідний страховий стаж для призначення пенсії за віком становитиме не менше 35 років

До досягнення віку 60 років право на пенсію за віком за наявності відповідного страхового стажу мають жінки 1961 року народження і старші після досягнення ними такого віку:

58 років 6 місяців – які народилися з 1 жовтня 1959 року по 31 березня 1960 року;

59 років – які народилися з 1 квітня 1960 року по 30 вересня 1960 року;

59 років 6 місяців – які народилися з 1 жовтня 1960 року по 31 березня 1961 року;

60 років – які народилися з 1 квітня 1961 року по 31 грудня 1961 року.

Якщо, починаючи з січня 2018 року, після досягнення віку 60 років відсутній необхідний страховий стаж (від 25 років до 35 років),  пенсія за віком призначається після досягнення віку 63 роки за наявності страхового стажу:

З 1 січня 2018 по 31 грудня 2018 року – від 15 до 25 років;

з 1 січня 2019 року по 31 грудня 2019 року – від 16 до 26 років;

з 1 січня 2020 року по 31 грудня 2020 року – від 17 до 27 років;

з 1 січня 2021 року по 31 грудня 2021 року – від 18 до 28 років;

з 1 січня 2022 року по 31 грудня 2022 року – від 19 до 29 років;

з 1 січня 2023 року по 31 грудня 2023 року – від 20 до 30 років;

з 1 січня 2024 року по 31 грудня 2024 року – від 21 до 31 року;

з 1 січня 2025 року по 31 грудня 2025 року – від 22 до 32 років;

з 1 січня 2026 року по 31 грудня 2026 року – від 23 до 33 років;

з 1 січня 2027 року по 31 грудня 2027 року – від 24 до 34 років;

починаючи з 1 січня 2028 року – від 25 до 35 років.

Якщо, починаючи з січня 2019 року, після досягнення віку 63 роки відсутній необхідний страховий стаж (від 15 років до 25 років),  пенсія за віком призначається після досягнення віку 65 років за наявності страхового стажу:

з 1 січня 2019 року по 31 грудня 2019 року – від 15 до 16 років;

з 1 січня 2020 року по 31 грудня 2020 року – від 15 до 17 років;

з 1 січня 2021 року по 31 грудня 2021 року – від 15 до 18 років;

з 1 січня 2022 року по 31 грудня 2022 року – від 15 до 19 років;

з 1 січня 2023 року по 31 грудня 2023 року – від 15 до 20 років;

з 1 січня 2024 року по 31 грудня 2024 року – від 15 до 21 року;

з 1 січня 2025 року по 31 грудня 2025 року – від 15 до 22 років;

з 1 січня 2026 року по 31 грудня 2026 року – від 15 до 23 років;

з 1 січня 2027 року по 31 грудня 2027 року – від 15 до 24 років;

починаючи з 1 січня 2028 року – від 15 до 25 років.

Починаючи з 1 січня 2028 року, у разі наявності 40 і більше календарних років страхового стажу, пенсія за віком призначається незалежно від віку.

З 1 січня 2018 року по 31 грудня 2020 року особам, які досягли віку 60 років та не набули необхідного страхового стажу, за умови наявності у них не менше 15 років страхового стажу, призначається тимчасова державна соціальна допомога непрацюючій особі, яка досягла загального пенсійного віку, але не набула права на пенсійну виплату.

Зазначена тимчасова державна соціальна допомога призначається органами соціального захисту населення і виплачується до досягнення такими особами віку, з якого вони набувають право на призначення пенсії.

Тимчасова державна соціальна допомога непрацюючій особі, яка досягла загального пенсійного віку, але не набула права на пенсійну виплату, призначається з урахуванням її майнового стану та середньомісячного сукупного доходу в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, і виплачується за рахунок коштів державного бюджету.

Право на призначення дострокової пенсії за віком

Право на призначення дострокової пенсії за віком мають:

 1. особи, хворі на гіпофізарний нанізм (ліліпути), диспропорційні карлики – після досягнення чоловіками 45 років, жінками 40 років та за наявності страхового стажу не менше 20 років у чоловіків і не менше 15 років у жінок;
 2. особи з інвалідністю по зору I групи – незрячі та особи з інвалідністю з дитинства I групи – після досягнення чоловіками 50 років, жінками 40 років та за наявності страхового стажу не менше 15 років у чоловіків і не менше 10 років у жінок;
 3. жінки, які народили п’ятьох або більше дітей та виховали їх до шестирічного віку, матері осіб з інвалідністю з дитинства, які виховали їх до зазначеного віку, – після досягнення 50 років та за наявності страхового стажу не менше 15 років.

При цьому до числа осіб з інвалідністю з дитинства належать також діти з інвалідністю віком до 16 років.

За вибором матері або в разі її відсутності, якщо виховання п’ятьох або більше дітей чи дитини з інвалідністю здійснювалося батьком, йому призначається дострокова пенсія за віком після досягнення 55 років та за наявності страхового стажу не менше 20 років;

 1. військовослужбовці, особи начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейські, які брали участь у бойових діях, в АТО в районах її проведення, а також ті, яким встановлено інвалідність внаслідок поранення, контузії, каліцтва, отриманих під час захисту Батьківщини або під час виконання інших обов’язків військової служби (службових обов’язків), або внаслідок захворювання, пов’язаного з перебуванням на фронті, виконанням інтернаціонального обов’язку чи безпосередньою участю в антитерористичній операції в районах її проведення, дружини (чоловіки), якщо вони не взяли повторний шлюб, і батьки військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейських, які померли (загинули) у період проходження військової служби (виконання службових обов’язків) чи після звільнення із служби, але внаслідок поранення, контузії, каліцтва, отриманих під час виконання обов’язків військової служби (службових обов’язків), захворювання, пов’язаного з перебуванням на фронті, ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи, виконанням інтернаціонального обов’язку чи безпосередньою участю в антитерористичній операції в районах її проведення, особи, яким надано статус учасника бойових дій відповідно до пункту 20 статті 6, особи з інвалідністю внаслідок війни відповідно до пунктів 12 та 13 статті 7 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», особи з числа резервістів і військовозобов’язаних, яким надано статус учасника бойових дій відповідно до пункту 19 статті 6, особи з інвалідністю внаслідок війни відповідно до пункту 11 статті 7 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», дружини (чоловіки), якщо вони не взяли повторний шлюб, і батьки, яким надано статус особи, на яку поширюється чинність Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», відповідно до абзаців шостого і сьомого пункту 1 статті 10 зазначеного Закону, а також абзацу восьмого пункту 1 статті 10 зазначеного Закону з числа членів сімей резервістів і військовозобов’язаних, – після досягнення чоловіками 55 років, жінками – 50 років та за наявності страхового стажу не менше 25 років у чоловіків і не менше 20 років у жінок;
 2. дружини (чоловіки), якщо вони не взяли повторний шлюб, діти, які стали особами з інвалідністю до досягнення повноліття, і батьки, яким надано статус особи, на яку поширюється чинність Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», відповідно до абзацу чотирнадцятого пункту 1 статті 10 зазначеного Закону – після досягнення чоловіками 55 років, жінками – 50 років та за наявності страхового стажу не менше 25 років у чоловіків і не менше 20 років у жінок.

Право на пенсію за віком на пільгових умовах

 На пільгових умовах право на пенсію за віком мають:

 1. працівники, зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, за результатами атестації робочих місць;
 2. чоловіки, які працюють трактористами-машиністами і безпосередньо зайняті у виробництві сільськогосподарської продукції в колгоспах, радгоспах, інших підприємствах сільського господарства;
 3. жінки, які працюють трактористами-машиністами, машиністами будівельних, шляхових і вантажно-розвантажувальних машин, змонтованих на базі тракторів і екскаваторів;
 4. жінки, які працюють доярками (операторами машинного доїння), свинарками-операторами в колгоспах, радгоспах, інших підприємствах сільського господарства;
 5. робітниці текстильного виробництва, зайняті на верстатах і машинах, – за списком виробництв і професій, затвердженим у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України;
 6. водії міського пасажирського транспорту (автобусів, тролейбусів, трамваїв) і великовагових автомобілів, зайняті у технологічному процесі важких і шкідливих виробництв.

Умови призначення пенсій вищевказаним особам визначено статтею 114 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування»

Призначення пенсії за віком незалежно від віку

Відповідно до пункту 7 частини 2 статті 114 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», жінкам, які працюють у сільськогосподарському виробництві та виховали п’ятьох і більше дітей, пенсія за віком призначається на пільгових умовах – незалежно від віку і трудового стажу в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Постановою Кабінету Міністрів України від 16.05.1992 № 244 затверджено Порядок призначення пенсій на пільгових умовах жінкам, які працюють в сільськогосподарському виробництві та виховали п’ятеро і більше дітей. Цим Порядком  визначено, що право на пенсію на пільгових умовах незалежно від віку і трудового стажу мають жінки, які зайняті на постійній роботі у сільськогосподарському виробництві та виховали п’ятеро або більше дітей до 14-річного віку.

Пенсії за вислугу років

 З 01.01.2018 збережено право на пенсію за вислугу років артистам театрально-концертних та інших видовищних закладів, підприємств і колективів за наявності стажу творчої діяльності від 20 до 35 років за переліком та у порядку, що затверджуються Кабінетом Міністрів України.

Пенсія за вислугу років призначається та виплачується при звільненні з роботи, яка дає право на таку пенсію.

Крім того, особам, які на день набрання чинності Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій»  від 03.10.2017 № 2148-VIII мають вислугу років та стаж, необхідний для призначення пенсії за вислугу років, передбачений статтями 52, 54 та 55 Закону України «Про пенсійне забезпечення», пенсія за вислугу років призначається за їхнім зверненням з дотриманням умов, передбачених Законом України «Про пенсійне забезпечення».

Відповідно до пункту «е» статті 55 Закону України «Про пенсійне забезпечення» (в редакції, чинній до 01.01.2018), право на пенсію за вислугу років мають працівники освіти, охорони здоров’я та соціального забезпечення після досягнення 55 років і за наявності спеціального стажу роботи за переліком, що затверджується у порядку, який визначається Кабінетом Міністрів України, станом на 01 квітня 2015 – не менше 25 років та після цієї дати:

– з 01 квітня 2015 року по 31 березня 2016 року – не менше 25 років 6 місяців;

– з 01 квітня 2016 року по 31 березня 2017 року – не менше 26 років;

– з 01 квітня 2017 року по 31 грудня  2017 року – не менше 26 років 6 місяців.

Незалежно від віку право на пенсію за вислугу років мають особи, які в період до 01 січня 2016 року мали вислугу років на відповідних посадах не меншої тривалості, ніж 25 років – на 01.04.2015 та 25 років 6 місяців – на 01.01.2016.

Як обчислюється страховий стаж

 Страховий стаж – період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов’язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.

Страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку – на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом.

Страховий стаж враховується в одинарному розмірі, крім випадків, передбачених цим Законом.

За кожний повний рік стажу роботи (врахованого в одинарному розмірі) на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, зайнятість на яких давала та дає право на пенсію на пільгових умовах, до страхового стажу додатково зараховується по одному року.

 Періоди трудової діяльності та інші періоди, що враховувалися до стажу роботи для призначення пенсії до набрання чинності цим Законом (тобто до 01.01.2004), зараховуються до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше, крім випадків, передбачених цим Законом.

 З 01.01.2018 для визначення права  на пенсію за віком

  до страхового стажу зараховуються періоди:

 – ведення підприємницької діяльності із застосуванням спрощеної системи оподаткування; а також із застосуванням фіксованого податку:

з 1 січня 1998 року по 30 червня 2000 року включно, що підтверджуються довідкою про реєстрацію як суб’єкта підприємницької діяльності;

з 1 липня 2000 року по 31 грудня 2017 року включно, за умови сплати страхових внесків (єдиного внеску) незалежно від сплаченого розміру (крім випадків звільнення від сплати єдиного внеску);

– проходження військової служби по 31.12.2017 включно;

– перебування у відпустці у зв’язку з вагітністю та пологами з 01.01.2004 по 30.06.2013 включно;

– перебування  у відпустці  для  догляду  за  дитиною  до  досягнення  нею шестирічного віку з 1 січня 2004 року до часу запровадження сплати страхових внесків (єдиного внеску) за жінок, які перебувають у відпустці для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.

  Мінімальний розмір пенсії за віком

 Відповідно до статті 28 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», за наявності у чоловіків 25, а у жінок 20 років страхового стажу – при призначенні пенсій до 01.10.2011 та за наявності у чоловіків 35 років, а у жінок 30 років страхового стажу – при призначенні пенсій після 01.10.2011 мінімальний розмір пенсії за віком встановлюється в розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом.

За кожний повний рік страхового стажу понад 25/35 років чоловікам і    20/30 років жінкам пенсія за віком збільшується на 1 відсоток розміру пенсії, обчисленої відповідно до статті 27 цього Закону, але не більш як на 1 відсоток мінімального розміру пенсії за віком, передбаченого абзацом першим цієї частини. Наявний в особи понаднормовий страховий стаж не може бути обмежений.

За наявності страхового стажу меншої тривалості, ніж 25/35 років у чоловіків та 20/30 років у жінок, мінімальний розмір пенсії за віком встановлюється у розмірі, пропорційному до наявного страхового стажу, виходячи з прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом.

Відповідно до пункту 4-3 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» зі змінами, внесеними Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій» від 03.10.2017 № 2148-VIII, з 01.10.2017 при визначенні мінімального розміру пенсії використовується розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, установлений на 01 грудня 2017 року Законом України «Про Державний бюджет України на 2017 рік» (1373,00 грн.), збільшений на 79,00 грн., тобто 1452,00 грн.

Мінімальний розмір пенсії особам, на яких поширюється дія Закону України “Про підвищення престижності шахтарської праці”, та працівникам, зайнятим повний робочий день під землею обслуговуванням зазначених осіб, які відпрацювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків та 7,5 року для жінок за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, встановлюється незалежно від місця останньої роботи у розмірі 80 відсотків заробітної плати (доходу) застрахованої особи, визначеної відповідно до статті 40 цього Закону, з якої обчислюється пенсія, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність.

З 1 січня 2018 року для осіб, які досягли віку 65 років, мінімальний розмір пенсії за віком за наявності у чоловіків 35 років, а у жінок 30 років страхового стажу встановлюється в розмірі 40 відсотків мінімальної заробітної плати, визначеної законом про Державний бюджет України на відповідний рік, але не менше прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом.

Мінімальна пенсійна виплата

 Щомісячний розмір пенсійних виплат, державної соціальної допомоги особам, які не мають права на пенсію, крім осіб з інвалідністю та отримувачів пенсії у зв’язку з втратою годувальника (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги, сум індексації та інших доплат, встановлених законодавством, крім пенсій за особливі заслуги перед Україною), не може бути меншим від прожиткового мінімуму, встановленого законом для осіб, які втратили працездатність (з 01.10.2017 – 1373,00 грн.).

Розмір пенсій для осіб з інвалідністю та осіб, яким призначено пенсію у зв’язку з  втратою годувальника, з 01.10.2017 становить не менше 1452,00 грн.

Розмір виплат жінкам, які скористалися правом

 дострокового виходу на пенсію за віком після досягнення 55 років

 Пенсія жінкам, які скористалися правом дострокового виходу на пенсію після досягнення 55 років при стажі не менше 30 років, виплачується у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність (з 01.10.2017 – 1452,00 грн.:  прожитковий мінімум, збільшений на 79,00 грн.).

Пенсія таким жінкам буде виплачуватися у повному розмірі без зменшення за кожен місяць дострокового виходу на пенсію після досягнення ними віку, який перевищує встановлений пенсійний вік на кількість місяців дострокового виходу на пенсію.

 Перерахунки пенсій при зміні

прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність / мінімальної заробітної плати

 у разі збільшення розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом, а також у разі збільшення розміру мінімальної заробітної плати, визначеної законом про Державний бюджет України на відповідний рік, підвищується розмір пенсії, обчислений відповідно до статті 28 цього Закону (крім пенсіонерів, які працюють (провадять діяльність, пов’язану з отриманням доходу, що є базою нарахування єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування). Перерахунок пенсії проводиться з дня встановлення нового розміру прожиткового мінімуму/мінімальної заробітної плати. Пенсіонерам, які працюють, після звільнення з роботи або припинення такої діяльності пенсія перераховується з урахуванням прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність/мінімальної заробітної плати, визначених законом на дату звільнення з роботи або припинення такої діяльності.

 Перерахунки пенсій працюючим пенсіонерам

 Відповідно до частини 4 статті 42 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», у разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, перерахунок пенсії проводиться з урахуванням не менш як 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати (доходу), з якої обчислена пенсія.

У разі якщо застрахована особа після призначення (перерахунку) пенсії має менш як 24 місяці страхового стажу, перерахунок пенсії проводиться не раніше ніж через два роки після призначення (попереднього перерахунку) з урахуванням страхового стажу після її призначення (попереднього перерахунку) та заробітної плати, з якої призначено (попередньо перераховано) пенсію.

Якщо пенсіонер, який продовжував працювати, набув стажу, достатнього для обчислення пенсії відповідно до частини першої статті 28 цього Закону (тобто 30 років для жінок та 35 років для чоловіків), за його заявою проводиться відповідний перерахунок пенсії незалежно від того, скільки часу минуло після призначення (попереднього перерахунку) пенсії, з урахуванням заробітної плати, з якої призначено (попередньо перераховано) пенсію.

Органи Пенсійного фонду щороку з 1 квітня без додаткового звернення особи проводять перерахунок пенсії тим особам, які на 1 березня року, в якому здійснюється перерахунок, набули право на проведення перерахунку, передбаченого абзацами першим – третім цієї частини, на найбільш вигідних умовах.

Обчислення страхового стажу, який дає право на перерахунок пенсії відповідно до цієї статті, здійснюється не раніше дня, що настає за днем, по який обчислено страховий стаж під час призначення (попереднього перерахунку) пенсії.

Дія цієї частини не поширюється на пенсіонерів, яким призначено пенсію за вислугу років на умовах, передбачених Законом України «Про пенсійне забезпечення» , та які не досягли віку, встановленого статтею 26 цього Закону.

 Як враховується заробітна плата для обчислення пенсії

Відповідно до статті 40 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року.

За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами або в разі, якщо страховий стаж починаючи з  01 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року незалежно від перерв.

Заробітна плата (дохід) за період страхового стажу до 01 липня 2000 року враховується для обчислення пенсії на підставі документів про нараховану заробітну плату (дохід), виданих у порядку, встановленому законодавством, за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами, а за період страхового стажу починаючи з 01 липня 2000 року – за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку.

Таким чином, органи Пенсійного фонду мають право перевіряти достовірність поданих відомостей, передбачених законодавством для призначення пенсії.

 Пенсії за особливі заслуги перед Україною

Відповідно до Закону України «Про пенсії за особливі заслуги перед Україною», особам, нагородженим орденами України та колишнього          Союзу РСР, відзначеним почесним званням України, колишніх Союзу РСР та Української РСР «народний», ветеранам війни, нагородженим за бойові дії орденом, медаллю «За відвагу» або медаллю Ушакова, незалежно від часу нагородження,  народним депутатам України, депутатам колишніх Союзу РСР та Української РСР, особам, відзначеним почесним званням України, колишніх Союзу РСР та Української РСР «заслужений», державними преміями України, колишніх Союзу РСР та Української РСР, нагородженим одним із орденів України або колишнього Союзу РСР, Почесною грамотою Президії Верховної Ради Української РСР або Грамотою Президії Верховної Ради Української РСР, депутатам – всього чотирьох і більше скликань Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласних, Київської та Севастопольської міських рад, районних, районних у містах, міських рад міст обласного значення в Україні та в колишній Українській РСР, матерям, які народили п’ятеро і більше дітей та виховали їх до шестирічного віку,  встановлюється  пенсія за особливі заслуги як надбавка до розміру пенсії, на яку має право особа згідно із законом (за віком, по інвалідності, у разі втрати годувальника),  у розмірі від  20 до 40 відсотків прожиткового мінімуму, визначеного для осіб, які втратили працездатність, залежно від заслуг.

Пенсійний фонд надає зручну можливість здійснювати постійний контроль за даними, що впливають на пенсійні права громадянина, через мережу Інтернет за допомогою Веб-порталу.

Для того, щоб скористатися цими можливостями, достатньо мати особистий електронний підпис або лише один раз завітати до управління Фонду за місцем проживання для реєстрації, маючи при собі паспорт та оригінал ідентифікаційного коду.

Детальніше про правила користування порталом електронних послуг Пенсійного фонду України та порядок реєстрації можна дізнатися  за адресою portal.pfu.gov.ua або в територіальному органі Пенсійного фонду України.

Електронні послуги, які може отримати користувач на порталі після відповідної реєстрації:

 • отримання інформації, про суми заробітної плати (доходу) та іншої інформації, що подавалась роботодавцями (для працюючих громадян);
 • отримання інформації щодо пенсійного забезпечення (для пенсіонерів);
 • формування запитів на попередню підготовку документів;
 • можливість подачі звернень та скарг;
 • запис на прийом до фахівців Фонду.

Про роботу Костопільського об’єднаного управління

Пенсійного фонду України Рівненської  області за 2017 рік

Особливості призначення пенсій учасникам АТО

6 лютого 2017 року набрав чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законів України щодо пенсійного забезпечення окремих категорій осіб із числа учасників антитерористичної операції», яким внесено зміни до Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» (далі – Закон) та надано право дострокового виходу на пенсію за віком учасникам антитерористичної операції.

Тому, починаючи з 06.02.2017, військовослужбовці, особи начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, добровольці, резервісти,  військовозобов’язані, яким надано статус інваліда війни або учасника бойових дій у зв’язку з безпосередньою участю в антитерористичній операції,  забезпеченням її проведення, безпосереднім перебуванням в районах антитерористичної операції у період її проведення, мають право на призначення дострокової пенсії за віком: чоловіки – після досягнення 55 років та за наявності страхового стажу 25 років, жінки – після досягнення 50 років та за наявності страхового стажу 20 років. Тобто, обов’язковою умовою для призначення дострокової пенсій вказаній категорії осіб є не тільки безпосередня участь у проведенні антитерористичної операції, але й наявність необхідного страхового стажу, який обчислюється за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, починаючи з 01.01.2004.

Періоди роботи особи до 01.01.2004 зараховуються до стажу на умовах статті 56 Закону України «Про пенсійне забезпечення»,  згідно з якою до стажу зараховується будь-яка робота, на якій працівник підлягав державному соціальному страхуванню або за умови сплати страхових внесків, у тому числі військова служба.

Відповідно до Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 № 22-1, для визначення права на призначення пенсії учасники АТО повинні подати до управління Пенсійного фонду такі документи:

 • паспорт;
 • посвідчення учасника бойових дій;
 • довідку військового комісаріату про період (періоди) безпосередньої участі у бойових діях або в антитерористичній операції в районах її проведення;
 • довідку про присвоєння реєстраційного (ідентифікаційного) номера облікової картки платника податків.

Страховий стаж учасників АТО визначається на підставі документів, що визначені Порядком підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року № 637, а саме: трудової книжки, документів про навчання на денній формі (диплом, посвідчення, свідоцтво, довідка навчального закладу про тривалість навчання), військового квитка, інших документів (довідок), виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами.

Важливо зауважити, що за період роботи, починаючи з 01 січня 2004 року, для призначення пенсії видається довідка з бази даних реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов’язкового державного соціального страхування.

На жаль, при зверненні учасників АТО за призначенням пенсії фахівці управлінь Пенсійного фонду України в області стикнулися із серйозною проблемою, вирішення якої не належить до компетенції органів Пенсійного фонду України, а саме: у системі персоніфікованого обліку відсутні відомості про страховий стаж вказаних осіб за періоди проходження служби у зоні проведення АТО. Проблема зумовлена неврегульованістю питання подання звітності про сплату страхових внесків за осіб, які проходять службу у силових структурах.

Так, згідно з пунктами 8, 17 статті 11 Закону,  особи, які проходять строкову військову службу, та військовослужбовці (крім військовослужбовців строкової служби), особи рядового і начальницького складу підлягають загальнообов’язковому державному пенсійному страхуванню. Однак, оскільки  законодавством не було передбачено форми подання довідок про нараховані суми грошового забезпечення, військові частини, військові комісаріати та інші уповноважені на це органи не зазначали інформацію про номер облікової картки застрахованої особи, що унеможливлювало внесення таких даних до системи персоніфікованого обліку. Відповідно, звітність до системи персоніфікованого обліку за військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та осіб, які проходять строкову військову службу, не подавалася.

Таким чином, органи Пенсійного фонду України не проводили персоніфікований облік зазначених осіб у зв’язку з їхнім особливим статусом, а також тим, що при призначенні пенсій на умовах Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» страховий стаж не визначається.

Лише з 01.06.2016 законодавчо передбачено подання звіту про суми нарахованої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення, допомоги, компенсації) застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування. Але, як засвідчує практика, навіть з 01.06.2016 військові частини не включають персоніфіковані відомості про суми грошового забезпечення осіб з числа військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу до звіту, що подається органам доходів і зборів і, як наслідок, такі відомості не потрапляють до реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов’язкового державного соціального страхування.

Отже, період проходження служби у зоні проведення АТО до 01.06.2016 не може бути зарахований до страхового стажу до прийняття відповідного законодавчого акта, а з 01.06.2016 – до подання страхувальниками звітів про нараховане грошове утримання. Зауважуємо, що для вирішення питання подання страхувальником звітів про суми нарахованого грошового забезпечення з 01.06.2016 учасники АТО мають право особисто звернутися до керівництва військової частини, у якій  проходили службу.

Тобто, неврегульованість питання щодо подання звітності призвела до такої ситуації, у якій учасники АТО з одного боку наділені правом дострокового виходу на пенсію за безпосередню участь у проведенні антитерористичної операції, а з іншого – фактично позбавлені права на зарахування періоду участі у цій же антитерористичної операції до страхового стажу для визначення права на пенсію та обчислення її розміру.

Ми сподіваємось, що найближчим часом буде закінчено опрацювання проекту Закону України про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо обліку страхового стажу військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу, запропонованого Міністерством соціальної політики України, яким передбачено підтвердження страхового стажу та грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу за періоди cлужби з 01.01.2004 довідками, виданими військовими частинами або іншими уповноваженими органами.

Прийняття відповідного нормативно-правового акта надасть можливість учасникам АТО в повній мірі реалізувати своє законне право на пенсійне забезпечення, а спеціалістам управлінь Пенсійного фонду України в області уникнути непорозумінь з особами, що звертаються за призначенням таких пенсій, та виконувати свої повноваження якісно та оперативно.

Підприємства району заборгували, але  пенсії виплачуються вчасно

Станом на 01.07.2017 у районі проживає  16269 пенсіонерів.  За  липень 2017 року потреба  на виплату пенсій становить 26,5 млн. грн. Окрім надходжень від єдиного соціального внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування  доходна частина бюджету Пенсійного фонду формується також за рахунок коштів, що надходять від платників району на відшкодування витрат на виплату та доставку пільгових пенсій. Отже, за січень-червень 2017 року надходження власних коштів склали 936,1 тис. грн., що становить 108% доведеного завдання.

Станом на 01.07.2017 заборгованість платників району перед Фондом по відшкодуванню витрат на виплату та доставку пільгових пенсій склала 1 млн. 753 тис. грн. (в т.ч. заборгованість економічно-активних платників 233,5 тис. грн., зросла на 155,3  тис. грн.). Протягом січня – червня 2017 року заборгованість зросла загалом  на 330,5 тис. грн., в тому числі за рахунок: ТзОВ «Костопільський комбінат будматеріалів» на 65,7 тис. грн. (загальний борг 635,7 тис. грн.), СВК «Маяк» на 12,7 тис. грн. (загальний борг 148,1 тис. грн.), СВК «Мир» на 17,7 тис. грн. (загальний борг 401,2 тис. грн.), СВК «Дружба» на 14,9 тис. грн. (загальний борг 138,6 тис. грн.) та інші.

Серед дієвих платників борги мають:

ВАТ «Берестовецький спецкар’єр» 90,9 тис. грн. (протягом січня-червня 2017 року борг зріс на 60,1 тис. грн.),

Філія «Укрветсанзавод» 24,3 тис. грн. (з початку року борг зріс на 19,9  тис. грн.),

ФГ «Тихомир» 14 тис. грн.,

ПСП «Світанок» 79,4 тис. грн. (на початку року боргу не було),

ПВКФ «Захід-Євро» 16,1 тис. грн.,

МПП «Граніт» 3,2 тис. грн. (з початку року борг зменшився на 2,6  тис. грн.),

ТОВ «Костопільська друкарня» 5,4 тис. грн. (з початку року борг зменшився на 0,3 тис. грн.) та інші.

Спеціалістами Пенсійного фонду проводиться робота щодо повного охоплення боргів заходами примусового стягнення. За січень-червень 2017 року загалом надійшло коштів в рахунок погашення боргів на 104,8  тис. грн.

Окремі норми пенсійного забезпечення у 2017 році

Відсутня атестація робочого місця – втрачене право на зарахування пільгового стажу

З 1992 року на пенсію за віком на пільгових умовах визначається на підставі результатів атестації відповідних робочих місць за умовами праці.

  Атестацію проводить атестаційна комісія, склад і повноваження якої визначаються наказом по підприємству, організації в строки, передбачені колективним договором, але не рідше як один раз на п’ять років.

 Для підтвердження результатів атестації робочого місця видається наказ по підприємству про результати атестації робочих місць. Витяги з наказу додаються до трудової книжки працівників, професії та посади яких внесено до переліку. Перелік робочих місць з пільговим пенсійним забезпеченням затверджується наказом по підприємству, організації і зберігається протягом 50 років.

   Після 21 серпня 1992 року право на пенсію за віком на пільгових умовах має бути підтверджене лише за результатами атестації. Отже, якщо людина працювала в шкідливих умовах починаючи з 21 серпня 1992 року й атестація робочих місць не проводилася, працівники втрачають право на зарахування пільгового стажу після цієї дати.

  Відповідальність за своєчасне та якісне проведення атестації робочих місць за умовами праці покладається на керівника підприємства, організації.

   Результати атестації застосовуються для обчислення стажу, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, упродовж п’яти років після затвердження її результатів (дати видання наказу про результати проведеної атестації), якщо протягом цього часу на такому підприємстві не змінювалися докорінно умови і характер праці (виробництво, робота, робоче місце), які дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умо.

 У разі докорінної зміни умов і характеру праці для підтвердження права на пенсію за віком на пільгових умовах має бути проведено позачергову атестУ разі підтвердження права на пенсію за віком на пільгових умовах за результатами вперше проведеної атестації до пільгового стажу зараховується весь період роботи до 21 серпня 1992 року, п’ятирічний період роботи на такому підприємстві, що передує даті видання наказу про її результати, та період роботи впродовж наступних п’яти років.

На  звернення громадян до управління Пенсійного фонду відповідаєм на численні запитання

Я, вийшла на пенсію у 2013 році. Після цього по 2016 рік працювала. Чи маю я право на перерахунок пенсії ?

Порядок проведення перерахунку пенсій особам, які після призначення пенсії продовжували працювати та набули відповідний страховий стаж, визначено частиною четвертою статті 42 Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне  страхування” (далі – Закон).

У разі якщо особа після призначення пенсії продовжувала працювати й набула страховий стаж не менш як 24 місяці, на бажання пенсіонера перерахунок пенсії може бути здійснено з дорахуванням страхового стажу та врахуванням заробітної плати за ці періоди.

Тобто до страхового стажу враховуються всі місяці, за які сплачено страхові внески, а заробітна плата обчислюється за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року або за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу по 30 червня 2000 року та за весь період   страхового стажу  починаючи   з  1  липня   2000 року. Показник середньої заробітної плати (доходу), який було враховано під час призначення (попереднього перерахунку) пенсії, залишається незмінним.

У разі якщо застрахована особа після призначення (перерахунку) пенсії має менше як 24 місяці страхового стажу, перерахунок пенсії здійснюється не раніше як через два роки після призначення (попереднього перерахунку). У цьому випадку дораховується лише страховий стаж. Заробітна плата (дохід), з якої обчислено пенсію, не змінюється.

Страховий стаж – період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов’язковому державному пенсійному страхуванню та  за який щомісяця сплачено страхові внески в сумі, не меншій за мінімальний страховий внесок.

Страховий стаж обчислюють територіальні органи Пенсійного фонду відповідно до вимог Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку.

Таким чином, у разі якщо згідно з даними персоніфікованого обліку у Вас є страховий стаж, набутий після призначення пенсії, Ви маєте право на її перерахунок. Перерахунок буде здійснено за вищевикладеними правилами.

Як обчислюють доплату до пенсії за понаднормовий стаж пенсіонерам, які не працюють: із розміру прожиткового мінімуму чи з розміру пенсії за віком ?

Відповідно до частини першої статті 28 Закону України “ Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” за кожен повний рік страхового стажу понад 35 років чоловікам і 30 років жінкам пенсія за віком збільшується на один відсоток розміру пенсії, обчисленої відповідно до статті 27 цього Закону, але не більш як на один відсоток мінімального розміру пенсії за віком, зазначеного в абзаці першому цієї частини.

Отже, доплата до пенсії за понаднормативний стаж обчислюється з розрахунку один відсоток розміру пенсії, обчисленої відповідно до статті 27 Закону, за кожен повний рік страхового стажу понад 35 років чоловікам і 30 років жінкам. У разі якщо розмір пенсії, обчислений відповідно до статті 27 Закону, перевищує розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, доплата за понаднормативний стаж обчислюється виходячи з розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність,

Наприклад:

 1. Розмір пенсії, обчислений відповідно до статті 27 Закону, становить

1130 грн, тобто не перевищує розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність (1247 грн). У такому випадку доплата за кожен рік понаднормового стажу дорівнює 11,30 грн (1130 грн x 1 %).

 1. Розмір пенсії, обчислений відповідно до статті 27 Закону, перевищує

розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, і становить 2600 грн. У цьому випадку доплата за кожен повний рік страхового стажу обчислюється виходячи з розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, і дорівнює 12,47 грн (1247 x 1%).

Зміни щодо пенсійного забезпечення окремих категорій осіб із числа учасників антитерористичної операції

06.02.2017 набрав чинності Закон України “ Про внесення змін до деяких законів України щодо пенсійного забезпечення окремих категорій осіб із числа учасників антитерористичної операції” від 18.10.2016 № 1683 – VIII ( далі – Закон 1683). Тобто з 06.02.2017 право дострокового виходу на пенсію за віком після досягнення чоловікам 55 років, жінкам – 50 років та за наявності страхового стажу

не менше 25 років у чоловіків і не менше 20 років у жінок надано військовослужбовцям, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, добровольцям, резервістам, військовозобов’язаним, яким надано статус інваліда війни або учасника бойових дій у зв’язку з безпосередньою участю в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, безпосереднім перебуванням у районах антитерористичної операції у період її проведення, а в разі загибелі (смерті) таких осіб – членам їх сімей.

Для призначення дострокової пенсії залежно від категорї, до якої вона належить, особа має надати в управління Пенсійного фонду України в Костопільському районі :

 • посвідчення інваліда війни, учасника бойових дій або члена сім’ї загиблого;
 • довідку про період (періоди) участі у бойових діях або в антитерористичній

операції в районах її проведення;

 • довідку МСЕК про визнання інвалідом внаслідок поранення, контузії

каліцтва, одержаних при захисті Батьківщини або при виконанні інших обов’язків військової служби (службових обов’язків), під час безпосередньої участі в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення або внасдок захворювання, пов’язаного з перебуванням на фронті, виконанням інтернаціонального обов’язку;

 • документи, на підставі яких надано статус інваліда війни, учасника бойових

дій або члена сім’ї загиблого;

 • документи про вік і стаж.

Зміни в пенсійному законодавстві з 01.01.2017

Набрав чинності Закон України від 06.12.2016 №1774-VII “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України (далі – Закон 1774), якими врегульовано окремі питання пенсійного  забезпечення в 2017 році.

У 2017 році продовжено особливий порядок виплати пенсії працюючим пенсіонерам, який діяв у 2016 році.

Водночас запроваджено новий порядок виплати пенсії окремим категоріям працюючих пенсіонерів. У зв’язку із внесенням змін до законів України “Про судову експертизу”, “Про Національний банк України”, “Про службу в органах місцевого самоврядування”, Положення про помічника-консультанта народного депутата України, затвердженого Постановою Верховної Ради України від 13.10.1995, виплата пенсії особам, які працюють:

 – на посадах судових експертів, службовцям Національного банку у період роботи в Національному банку, на посаді помічника-консультанта народного депутата України (крім інвалідів I та II груп, інвалідів війни III групи та учасників бойових дій, осіб, на яких поширюється дія пункту 1 статті 10 Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту”);

 – в органах місцевого самоврядування посадовими особами місцевого самоврядування (крім інвалідів I та II груп, інвалідів війни III групи та учасників бойових дій, осіб, на яких поширюється дія пункту 1 статті 10 Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту”, та осіб, на яких поширюється дія Закону України “Про статус ветеранів військової служби, ветеранів органів внутрішніх справ, ветеранів Національної поліції і деяких інших осіб та їх соціальний захист”), здійснюється в такому порядку: пенсії, призначені відповідно до законодавства України, розмір яких перевищує 150% прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, виплачуються в розмірі 85% призначеного розміру, але не менше 150% прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність.

 Зазначений порядок виплати поширюється на працюючих осіб незалежно від закону, згідно з яким їм призначено пенсію.

Виплата пенсій, призначених особам, на яких поширюється дія Закону України “Про статус ветеранів військової служби, ветеранів органів внутрішніх справ, ветеранів Національної поліції і деяких інших осіб та їх соціальний захист”, відповідно до законів України “Про державну службу” та “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” у період роботи на посадах державної служби, визначених Законом України від 10.12.2015 №889-VII “Про державну службу”, а також на посадах та на умовах, передбачених законами України “Про прокуратуру”, “Про судоустрій і статус суддів”, а також виплата пенсій іншим особам, яким пенсію призначено згідно із законодавством, у період служби в органах місцевого самоврядування здійснюється в повному обсязі.

Особливий порядок виплати пенсії 2017 році не застосовується до осіб, які проходять військову службу або перебувають на посадах у Національній поліції України.

По 31.12.2017 максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати 10740 грн.

Згідно з Податковим кодексом України змінено розмір пенсії, яка є базою для оподаткування. Податок на доходи фізичних осіб та військовий збір справляються з пенсій / щомісячного довічного грошового утримання, якщо їх розмір перевищує десять розмірів прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність (у розрахунку на місяць), встановленого на 1 січня звітного податкового року,- в частині такого перевищення. Базою оподаткування   є розмір, що   перевищує  12470 грн на місяць (у 2016 році – 10740 грн). Ставка податку на доходи фізичних осіб – 18%, військового збору – 1,5% бази оподаткування.

Коло осіб, яким надають пільги щодо справляння податку, залишилося незмінним.

Управління Пенсійного фонду України в Костопільському районі повідомляє, що відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 21.12.2016 №988 «Деякі питання функціонування територіальних органів Пенсійного фонду України» Урядом ухвалено рішення щодо оптимізації структури окремих управлінь Фонду шляхом їх об’єднання, в результаті якої на базі управлінь Пенсійного фонду України в Березнівському та Костопільському районах утвориться Костопільське об’єднане управління Пенсійного фонду України Рівненської області.

При утворенні об’єднаних управлінь Фонду головне управління Пенсійного фонду України в області, перш за все, керувалось адміністративною структурою області, необхідністю співпраці із соціальними партнерами, такими як Центри поштового зв’язку, та кадровим потенціалом.

При злитті даних двох управлінь центральний офіс об’єднаного управління Пенсійного фонду України буде знаходитися у Костопільському районі, тому що УДППЗ «Укрпошта» Рівненської дирекції ЦПЗ № 4, офіс якої знаходиться в м. Костополі, обслуговує пенсіонерів обох управлінь.

Крім того, така оптимізація структури дає змогу суттєво скоротити кошти на утримання, адже, в першу чергу, скорочуватиметься адміністративний апарат: в обох управліннях Фонду однаково скорочуються перші заступники та заступники начальників управлінь Фонду в районах.

Об’єднання управлінь Пенсійного фонду України в одне не тягне за собою скорочення спеціалістів, які зайняті наданням послуг. Кількість спеціалістів у відділах  з обслуговування пенсіонерів та відділах з призначення та перерахунку пенсії (відділи № 1 та № 2)  в об’єднаному управлінні залишаються незмінними. Всі спеціалісти будуть і надалі працювати на своїх місцях у тих самих приміщеннях за тією ж адресою, в тих же залах обслуговування, кабінетах, як і до об’єднання, за тими ж самими номерами телефонів та «гарячих» телефонних ліній. Для отримання сервісу не потрібно буде збирати візи та погодження, всі послуги надасть працівник, до якого звернулись з конкретними питаннями. Таке об’єднання є суто організаційним і його мета – покращити якість роботи управління в пенсійній системі.

Управління Пенсійного фонду України в Костопільському районі доводить до відома громадян, які досягли пенсійного віку та спеціалістів кадрової служби підприємств, установ та організацій, що з 15 квітня 2016 року набув чинності Закон України від 26.03.2016 № 1043-VІІІ «Про внесення змін до статті 40 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» щодо порядку визначення заробітку для обчислення пенсії». З урахуванням внесених змін для обчислення пенсії враховується заробітна плата за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року незалежно від перерв

Враховуючи вищевикладене, починаючи з 15.04.2016 за бажанням пенсіонера, у разі доцільності, обчислення пенсії може здійснюватись в тому числі з урахуванням заробітку за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд незалежно від перерв по 30.06.2000 року – за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами.

Перерахунок призначених пенсій з врахуванням вигідної заробітної плати  на підставі поданої заяви пенсіонера проводиться з урахуванням термінів, визначених статтею 45 вищезазначеного Закону (з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними докуметами подано ним після 15 числа).

  Сьогодні, в зв’язку з підвищенням мінімальної заробітної плати, ряд юридичних  та фізичних осіб з 1 січня 2017 року припиняють свою діяльність.

 У  разі ж коли підприємство, установу, організацію ліквідовано, то згідно із Законом України “Про Національний архівний фонд та архівні установи” документи, що нагромадилися за час їх діяльності, передаються ліквідаційною комісією (ліквідатором) з дотриманням вимог щодо збереження архівних документів та порядку їх передачі відповідним державним архівним установам або іншим місцевим архівним установам.

 Оскільки, пенсіонери звертаючись до управління за призначенням  або перерахунком пенсії, а організацію ліквідовано, то  довідку про заробіток за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року необхідно надати з архівної установи з підтвердженням її первинними документами (копіями особових рахунків по заробітній платі).

Які необхідні документи для підтвердження права на пенсію на пільгових умовах

Постановою Кабінету Міністрів України від 24 червня 2016 року № 461  уряд затвердив нову редакцію Списків виробництв, робіт, професій, посад і   показників, зайнятість в яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах. Із Списків №1 і №2 було виключено керівників підприємств, установ, організацій та їх заступників.

Вищезазначена постанова вступила в дію 3 серпня 2016 року.

Основним документом, що визначає, де, ким протягом якого часу працювала особа, є трудова книжка.У тих випадках, коли в трудовій книжці немає відомостей, що підтверджують право на пенсію на пільгових умовах, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, усатанов, організацій або їх правонаступників. Коли йдеться  про підтвердження роботи в особливо шкідливих і шкідливих умовах праці за Списками №1 та №2, такі довідки є необхідними, оскільки в трудових книжках не зазначається, в яких умовах працювали особи, та не вказується, чи були такі особи зайняті певними роботами або на певних виробництвах протягом повного робочого дня.

У довідці мають бути вказані:

 1. періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу;
 2. професія або посада;
 3. характер виконуваної роботи;
 4. розділ, підрозділ, пункт, найменування (або номери) Списків, якими передбачено ці роботи;
 5. первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана зазначена довідка.

Крім довідки додається копія (копії) наказу (наказів) підприємства про результати атестації робочих місць із додатком, у якому зазначено перелік робочих місць та право особи на пенсію за віком на пільгових умовах за Списком №1 чи №2

Згідно з п.5 Положення про Державну експертизу умов праці працівники цієї служби зобов’язані подавати органам, що призначають та виплачують пенсії, висновок щодо підтвердження (скасування) права працівників на пенсію на пільгових умовах.

Видавати такі довідки мають право винятково підприємства, на яких працювала особа, або їх правонаступники на підставі первинних документів.

Якщо підприємства, установи, організації або їх правонаступники розміщуються на тимчасово окупованій території України або в районах проведення антитерористичної операції, спеціальний трудовий стаж може підтверджуватися за даними, наявними в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов’язкового державного соціального страхування.

Якщо підприємство перебуває в стадії ліквідації, довідки, необхідні для призначення пенсії, зокрема на пільгових умовах, видає ліквідатор, який в період ліквідації виконує обов’язки керівника.

У разі ліквідації підприємств, установ та організацій без визначення правонаступника для підтвердження пільгового стажу особа подає документи, перелік яких визначено пунктом 11 Порядку підтвердження періодів роботи, які зараховуються в трудовий стаж для призначення пенсій на пільгових умовах або за вислугу років, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 10.11.2006р. № 18-1.

Ухвалення рішень щодо пітвердження стажу роботи або відмови в його підтвердженні у визначеному порядку є завданням Комісії з питань підтвердження стажу роботи на посадах, що дають право на призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, яка створена при управлінні Пенсійного фонду України в Рівненській області.

Зміни з 01.05.2016 року в пенсійному забезпеченні державних службовців 

З 1 травня 2016 року набув чинності Закон України “Про державну службу” від 10.12.2015 р. № 889-VIII (далі – Закон № 889-VIII), яким визначено право на пенсійне забезпечення державних службовців відповідно до статті 37 Закону України “Про державну службу” від 16.12.1993 р. №3723 – XII (далі – Закон №3723 –XII).

Постановою Кабінету Міністрів України від 14.09.2016 р. № 622 “Деякі питання пенсійного забезпечення окремих категорій осіб”, що застосовується починаючи з 1 травня 2016 року, встановлено порядок призначення таких пенсій.

Пенсії відповідно до Закону № 889 – VIII у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців призначають особам, які:

 1. досягли пенсійного віку;

 2. мають страховий стаж: чоловіки – 35 років, жінки – 30 років;

 3. яким не було призначено пенсію відповідно до Закону № 3723 – XII;

4)на день набрання чинності Законом № 889 – XII займають посади державної служби та мають не менш як 10 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, визначених статтею 25 Закону № 3723 – XII та актами Кабінету Міністрів України, або на день набрання чинності Законом №889 – VII мають не менш як 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, визначених статею 25 Закону № 3723-XII та актами Кабінету Міністрів України, незалежно від факту роботи на державній службі станом на 1 травня 2016 року.

Пенсійний вік для чоловіків – держслужбовців становить 62 роки.

До досягнення цього віку право на призначення пенсії мають чоловіки 1955 року народження і старші після досягнення ними такого віку:

61 рік, якщо вони народилися по 31 грудня 1954 р.;

61 рік 6 місяців, якщо вони народилися з 1 січня 1955 р. по 31 грудня 1955 р.

Для жінок пенсійний вік встановлено статею 26 Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування”.

Приклад 1

У липні 2016 року за призначенням пенсії відповідно до статті 37 Закону № 3723 – XII звернувся гр.Б. Згідно із записами у трудовій книжці особа працювала на державній службі в період з 10 червня 2006 року по 19 липня 2016 року.

Пунктом 10 Прикінцевих та перехідних положень Закону № 889 – VII надано право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону № 3723 –XII державним службовцям, які на день набрання чинності цим Законом (01.05.2016 р.) займають посади державної служби та мають не менш як 10 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби.

Зважаючи на те, що станом на 1 травня 2016 року гр. Б. не мав 10 років стажу роботи на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, права на пенсію відповідно до статті 37 Закону №3723-XII він не має.

Приклад 2

У жовтні 2016 року за призначенням пенсії державного службовця звернулася гр. М. Відповідно до записів у трудовій книжці особа у період з 26 серпня 1993 року по 12 травня 2016 року працювала на посаді начальника відділу управління соціального захисту населення, тобто має понад 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, що дає їй право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону № 3723 – XII.

Враховуючи те, що особа має понад 20 років роботи на посаді державного службовця та на момент звернення за призначенням пенсії не працює на посаді державної служби, розмір виплат, крім посадового оксаду, надбавок за ранг і вислугу років, може бути визначений за її бажанням:

1) у середніх розмірах відносно визначених законодавством таких виплат за місяць, що передує місяцю звернення за призначенням пенсії, тобто за вересень 2016 року, за відповідною (прирівняною) посадою за останнім місцем роботи на державній службі;

 1. за травень 2016 року як за повний місяць.

Пенсія державним службовцям призначається:

– з дати звернення, але не раніше дати виникнення права на пенсію;

– в розмірі 60 відсотків від суми їх заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої сплачено єдиний внесок на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями – заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та відповідного рангу за останнім місцем роботи на державній службі, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов’язкове державне соціальне страхування.

Під час визначення заробітку для обчислення пенсії державним службовцям посадовий оклад і надбавки за ранг та вислугу років враховуються в розмірах, установлених на день звернення за призначенням пенсії за останньою займаною посадою державної служби (або прирівняною до неї в разі відсутності в державному органі відповідних посад державної служби).

Інші виплати враховуються за будь-які 60 календарних місяців роботи на посаді державної служби підряд перед зверненням за пенсією незалежно від перерв починаючи з 1 травня 2016 року. У разі коли на дату звернення за пенсією немає 60 календарних місяців роботи на посаді державної служби починаючи з 1 травня 2016 року, середньомісячна сума таких виплат визначається шляхом ділення загальної суми таких виплат на наявні місяці роботи починаючи з 1 травня 2016 року.

Особам, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, і які на момент виходу на пенсію не перебувають на державній службі, за їх бажанням розмір виплат (крім посадового окладу, надбавок за ранг і вислугу років) може визначатися в середніх розмірах відносно визначених законодавством таких виплат за місяць, що передує місяцю звернення за призначенням пенсії, але не раніше травня 2016 року, за відповідною (прирівняною) посадою (посадами) за останнім місцем роботи на державній службі (приклад 2).

Матеріальна допомога та виплати, які нараховуються за період, що перевищує календарний місяць, враховуються в частині, що відповідає кількості місяців у розрахунковому періоді.

[/vc_column][/vc_row]

                      З 1 липня підвищуються пенсії
Із 1 липня 2018 року Пенсійний фонд України проведе перерахунок пенсій окремим категоріям громадян. Статею 7 Закону України “Про Державний бюджет України на 2018 рік” визначено розміри прожиткового мінімуму як для основних соціальних і демо- графічних груп населення, так і в розрахунку на одну особу на місяць.
Із 1 липня поточного року розмір прожиткового мінімуму змінюється, що є підставою для зміни розміру пенсійної виплати та надбавок, які визначають виходячи з прожиткового мінімуму. У зв’язку зі зміною розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працез- датність, із 1 липня буде збільшено розмір мінімальної пенсійної виплати з 1373 до 1435 грн
Зокрема,
підвищення стосуватиметься тих пенсіонерів, які досягли пенсійного віку, але не мають повного страхового стажу ( чоловіки-35 років, жінки-30 років, а для осіб, яким пенсію призначено до 01.10.2011 року, 25 і 20 років страхового стажу відповідно), і розмір їхньої пенсії з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, окрім пенсій за особливі заслуги перед Україною, не досягає 1435,00 грн.
Варто нагадати, що пенсіонерам з інвалідністю та пенсіонерам, страховий стаж яких становить у чоловіків-35 років, у жінок-30 років (для осіб, яким пенсію призначено до 01.10.2011 року, 25 і 20 років відповідно), мінімальну пенсію з 1 жовтня 2017 року встановлено в розмірі 1452 грн ( 1373 грн- прожитковий мінімум для осіб, що втратили працездатність, збільшений на 79 грн), тому цей перерахунок їх не стосуватиметься.
Також підвищиться пенсія донорів. Статтею 13 Закону України “ Про донорства крові та її компонентів” передбачено, що почесні донори України мають право на отримання над-бавки до пенсії в розмірі 10%; від затвердженого прожиткового мінімуму на одну особу в розрахунку на місяць. Отже, зважаючи на те, що розмір прожиткового мінімуму на одну осо- бу в розрахунку на місяць збільшується з 1700 до 1777 грн, відповідно буде збільшено розмір надбавки донорам із 170 грн до 177,70 грн. .
Зросте також максимальний розмір пенсії, бо він також залежить від розміру про-житкового мінімуму. Законодавчо визначено, що максимальний розмір пенсії з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством ( окрім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною), не може перевищувати 10 прожиткових мінімумів для осіб, що втратили працездатність. Відповідно, максимальний розмір пенсії збільшиться з 13 730,00 грн до 14 350,00 грн. . .

Схема визначення розмірів надбавки в залежності від наявних заслуг перед Україною відповідно до Закону України “Про пенсії за особливі заслуги перед Україною” 

Умови призначення пенсії за віком

Відповідно до статті 26 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», починаючи з 01.01.2018 особи мають право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років за наявності страхового стажу:

у 2018 році – 25 років;                   у 2023 році – 30 років;

у 2019 році – 26 років;                   у 2024 році – 31 рік;

у 2020 році – 27 років;                   у 2025 році – 32 роки;

у 2021 році – 28 років;                   у 2026 році – 33 роки;

у 2022 році – 29 років;                   у 2027 році – 34 роки.

Починаючи з січня 2028 року необхідний страховий стаж для призначення пенсії за віком становитиме не менше 35 років

До досягнення віку 60 років право на пенсію за віком за наявності відповідного страхового стажу мають жінки 1961 року народження і старші після досягнення ними такого віку:

58 років 6 місяців – які народилися з 1 жовтня 1959 року по 31 березня 1960 року;

59 років – які народилися з 1 квітня 1960 року по 30 вересня 1960 року;

59 років 6 місяців – які народилися з 1 жовтня 1960 року по 31 березня 1961 року;

60 років – які народилися з 1 квітня 1961 року по 31 грудня 1961 року.

Якщо, починаючи з січня 2018 року, після досягнення віку 60 років відсутній необхідний страховий стаж (від 25 років до 35 років),  пенсія за віком призначається після досягнення віку 63 роки за наявності страхового стажу:

З 1 січня 2018 по 31 грудня 2018 року – від 15 до 25 років;

з 1 січня 2019 року по 31 грудня 2019 року – від 16 до 26 років;

з 1 січня 2020 року по 31 грудня 2020 року – від 17 до 27 років;

з 1 січня 2021 року по 31 грудня 2021 року – від 18 до 28 років;

з 1 січня 2022 року по 31 грудня 2022 року – від 19 до 29 років;

з 1 січня 2023 року по 31 грудня 2023 року – від 20 до 30 років;

з 1 січня 2024 року по 31 грудня 2024 року – від 21 до 31 року;

з 1 січня 2025 року по 31 грудня 2025 року – від 22 до 32 років;

з 1 січня 2026 року по 31 грудня 2026 року – від 23 до 33 років;

з 1 січня 2027 року по 31 грудня 2027 року – від 24 до 34 років;

починаючи з 1 січня 2028 року – від 25 до 35 років.

Якщо, починаючи з січня 2019 року, після досягнення віку 63 роки відсутній необхідний страховий стаж (від 15 років до 25 років),  пенсія за віком призначається після досягнення віку 65 років за наявності страхового стажу:

з 1 січня 2019 року по 31 грудня 2019 року – від 15 до 16 років;

з 1 січня 2020 року по 31 грудня 2020 року – від 15 до 17 років;

з 1 січня 2021 року по 31 грудня 2021 року – від 15 до 18 років;

з 1 січня 2022 року по 31 грудня 2022 року – від 15 до 19 років;

з 1 січня 2023 року по 31 грудня 2023 року – від 15 до 20 років;

з 1 січня 2024 року по 31 грудня 2024 року – від 15 до 21 року;

з 1 січня 2025 року по 31 грудня 2025 року – від 15 до 22 років;

з 1 січня 2026 року по 31 грудня 2026 року – від 15 до 23 років;

з 1 січня 2027 року по 31 грудня 2027 року – від 15 до 24 років;

починаючи з 1 січня 2028 року – від 15 до 25 років.

Починаючи з 1 січня 2028 року, у разі наявності 40 і більше календарних років страхового стажу, пенсія за віком призначається незалежно від віку.

З 1 січня 2018 року по 31 грудня 2020 року особам, які досягли віку 60 років та не набули необхідного страхового стажу, за умови наявності у них не менше 15 років страхового стажу, призначається тимчасова державна соціальна допомога непрацюючій особі, яка досягла загального пенсійного віку, але не набула права на пенсійну виплату.

Зазначена тимчасова державна соціальна допомога призначається органами соціального захисту населення і виплачується до досягнення такими особами віку, з якого вони набувають право на призначення пенсії.

Тимчасова державна соціальна допомога непрацюючій особі, яка досягла загального пенсійного віку, але не набула права на пенсійну виплату, призначається з урахуванням її майнового стану та середньомісячного сукупного доходу в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, і виплачується за рахунок коштів державного бюджету.

Право на призначення дострокової пенсії за віком

Право на призначення дострокової пенсії за віком мають:

 1. особи, хворі на гіпофізарний нанізм (ліліпути), диспропорційні карлики – після досягнення чоловіками 45 років, жінками 40 років та за наявності страхового стажу не менше 20 років у чоловіків і не менше 15 років у жінок;
 2. особи з інвалідністю по зору I групи – незрячі та особи з інвалідністю з дитинства I групи – після досягнення чоловіками 50 років, жінками 40 років та за наявності страхового стажу не менше 15 років у чоловіків і не менше 10 років у жінок;
 3. жінки, які народили п’ятьох або більше дітей та виховали їх до шестирічного віку, матері осіб з інвалідністю з дитинства, які виховали їх до зазначеного віку, – після досягнення 50 років та за наявності страхового стажу не менше 15 років.

При цьому до числа осіб з інвалідністю з дитинства належать також діти з інвалідністю віком до 16 років.

За вибором матері або в разі її відсутності, якщо виховання п’ятьох або більше дітей чи дитини з інвалідністю здійснювалося батьком, йому призначається дострокова пенсія за віком після досягнення 55 років та за наявності страхового стажу не менше 20 років;

 1. військовослужбовці, особи начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейські, які брали участь у бойових діях, в АТО в районах її проведення, а також ті, яким встановлено інвалідність внаслідок поранення, контузії, каліцтва, отриманих під час захисту Батьківщини або під час виконання інших обов’язків військової служби (службових обов’язків), або внаслідок захворювання, пов’язаного з перебуванням на фронті, виконанням інтернаціонального обов’язку чи безпосередньою участю в антитерористичній операції в районах її проведення, дружини (чоловіки), якщо вони не взяли повторний шлюб, і батьки військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейських, які померли (загинули) у період проходження військової служби (виконання службових обов’язків) чи після звільнення із служби, але внаслідок поранення, контузії, каліцтва, отриманих під час виконання обов’язків військової служби (службових обов’язків), захворювання, пов’язаного з перебуванням на фронті, ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи, виконанням інтернаціонального обов’язку чи безпосередньою участю в антитерористичній операції в районах її проведення, особи, яким надано статус учасника бойових дій відповідно до пункту 20 статті 6, особи з інвалідністю внаслідок війни відповідно до пунктів 12 та 13 статті 7 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», особи з числа резервістів і військовозобов’язаних, яким надано статус учасника бойових дій відповідно до пункту 19 статті 6, особи з інвалідністю внаслідок війни відповідно до пункту 11 статті 7 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», дружини (чоловіки), якщо вони не взяли повторний шлюб, і батьки, яким надано статус особи, на яку поширюється чинність Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», відповідно до абзаців шостого і сьомого пункту 1 статті 10 зазначеного Закону, а також абзацу восьмого пункту 1 статті 10 зазначеного Закону з числа членів сімей резервістів і військовозобов’язаних, – після досягнення чоловіками 55 років, жінками – 50 років та за наявності страхового стажу не менше 25 років у чоловіків і не менше 20 років у жінок;
 2. дружини (чоловіки), якщо вони не взяли повторний шлюб, діти, які стали особами з інвалідністю до досягнення повноліття, і батьки, яким надано статус особи, на яку поширюється чинність Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», відповідно до абзацу чотирнадцятого пункту 1 статті 10 зазначеного Закону – після досягнення чоловіками 55 років, жінками – 50 років та за наявності страхового стажу не менше 25 років у чоловіків і не менше 20 років у жінок.

Право на пенсію за віком на пільгових умовах

 На пільгових умовах право на пенсію за віком мають:

 1. працівники, зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, за результатами атестації робочих місць;
 2. чоловіки, які працюють трактористами-машиністами і безпосередньо зайняті у виробництві сільськогосподарської продукції в колгоспах, радгоспах, інших підприємствах сільського господарства;
 3. жінки, які працюють трактористами-машиністами, машиністами будівельних, шляхових і вантажно-розвантажувальних машин, змонтованих на базі тракторів і екскаваторів;
 4. жінки, які працюють доярками (операторами машинного доїння), свинарками-операторами в колгоспах, радгоспах, інших підприємствах сільського господарства;
 5. робітниці текстильного виробництва, зайняті на верстатах і машинах, – за списком виробництв і професій, затвердженим у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України;
 6. водії міського пасажирського транспорту (автобусів, тролейбусів, трамваїв) і великовагових автомобілів, зайняті у технологічному процесі важких і шкідливих виробництв.

Умови призначення пенсій вищевказаним особам визначено статтею 114 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування»

Призначення пенсії за віком незалежно від віку

Відповідно до пункту 7 частини 2 статті 114 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», жінкам, які працюють у сільськогосподарському виробництві та виховали п’ятьох і більше дітей, пенсія за віком призначається на пільгових умовах – незалежно від віку і трудового стажу в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Постановою Кабінету Міністрів України від 16.05.1992 № 244 затверджено Порядок призначення пенсій на пільгових умовах жінкам, які працюють в сільськогосподарському виробництві та виховали п’ятеро і більше дітей. Цим Порядком  визначено, що право на пенсію на пільгових умовах незалежно від віку і трудового стажу мають жінки, які зайняті на постійній роботі у сільськогосподарському виробництві та виховали п’ятеро або більше дітей до 14-річного віку.

Пенсії за вислугу років

 З 01.01.2018 збережено право на пенсію за вислугу років артистам театрально-концертних та інших видовищних закладів, підприємств і колективів за наявності стажу творчої діяльності від 20 до 35 років за переліком та у порядку, що затверджуються Кабінетом Міністрів України.

Пенсія за вислугу років призначається та виплачується при звільненні з роботи, яка дає право на таку пенсію.

Крім того, особам, які на день набрання чинності Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій»  від 03.10.2017 № 2148-VIII мають вислугу років та стаж, необхідний для призначення пенсії за вислугу років, передбачений статтями 52, 54 та 55 Закону України «Про пенсійне забезпечення», пенсія за вислугу років призначається за їхнім зверненням з дотриманням умов, передбачених Законом України «Про пенсійне забезпечення».

Відповідно до пункту «е» статті 55 Закону України «Про пенсійне забезпечення» (в редакції, чинній до 01.01.2018), право на пенсію за вислугу років мають працівники освіти, охорони здоров’я та соціального забезпечення після досягнення 55 років і за наявності спеціального стажу роботи за переліком, що затверджується у порядку, який визначається Кабінетом Міністрів України, станом на 01 квітня 2015 – не менше 25 років та після цієї дати:

– з 01 квітня 2015 року по 31 березня 2016 року – не менше 25 років 6 місяців;

– з 01 квітня 2016 року по 31 березня 2017 року – не менше 26 років;

– з 01 квітня 2017 року по 31 грудня  2017 року – не менше 26 років 6 місяців.

Незалежно від віку право на пенсію за вислугу років мають особи, які в період до 01 січня 2016 року мали вислугу років на відповідних посадах не меншої тривалості, ніж 25 років – на 01.04.2015 та 25 років 6 місяців – на 01.01.2016.

Як обчислюється страховий стаж

 Страховий стаж – період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов’язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.

Страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку – на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом.

Страховий стаж враховується в одинарному розмірі, крім випадків, передбачених цим Законом.

За кожний повний рік стажу роботи (врахованого в одинарному розмірі) на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, зайнятість на яких давала та дає право на пенсію на пільгових умовах, до страхового стажу додатково зараховується по одному року.

 Періоди трудової діяльності та інші періоди, що враховувалися до стажу роботи для призначення пенсії до набрання чинності цим Законом (тобто до 01.01.2004), зараховуються до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше, крім випадків, передбачених цим Законом.

 З 01.01.2018 для визначення права  на пенсію за віком

  до страхового стажу зараховуються періоди:

 – ведення підприємницької діяльності із застосуванням спрощеної системи оподаткування; а також із застосуванням фіксованого податку:

з 1 січня 1998 року по 30 червня 2000 року включно, що підтверджуються довідкою про реєстрацію як суб’єкта підприємницької діяльності;

з 1 липня 2000 року по 31 грудня 2017 року включно, за умови сплати страхових внесків (єдиного внеску) незалежно від сплаченого розміру (крім випадків звільнення від сплати єдиного внеску);

– проходження військової служби по 31.12.2017 включно;

– перебування у відпустці у зв’язку з вагітністю та пологами з 01.01.2004 по 30.06.2013 включно;

– перебування  у відпустці  для  догляду  за  дитиною  до  досягнення  нею шестирічного віку з 1 січня 2004 року до часу запровадження сплати страхових внесків (єдиного внеску) за жінок, які перебувають у відпустці для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.

  Мінімальний розмір пенсії за віком

 Відповідно до статті 28 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», за наявності у чоловіків 25, а у жінок 20 років страхового стажу – при призначенні пенсій до 01.10.2011 та за наявності у чоловіків 35 років, а у жінок 30 років страхового стажу – при призначенні пенсій після 01.10.2011 мінімальний розмір пенсії за віком встановлюється в розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом.

За кожний повний рік страхового стажу понад 25/35 років чоловікам і    20/30 років жінкам пенсія за віком збільшується на 1 відсоток розміру пенсії, обчисленої відповідно до статті 27 цього Закону, але не більш як на 1 відсоток мінімального розміру пенсії за віком, передбаченого абзацом першим цієї частини. Наявний в особи понаднормовий страховий стаж не може бути обмежений.

За наявності страхового стажу меншої тривалості, ніж 25/35 років у чоловіків та 20/30 років у жінок, мінімальний розмір пенсії за віком встановлюється у розмірі, пропорційному до наявного страхового стажу, виходячи з прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом.

Відповідно до пункту 4-3 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» зі змінами, внесеними Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій» від 03.10.2017 № 2148-VIII, з 01.10.2017 при визначенні мінімального розміру пенсії використовується розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, установлений на 01 грудня 2017 року Законом України «Про Державний бюджет України на 2017 рік» (1373,00 грн.), збільшений на 79,00 грн., тобто 1452,00 грн.

Мінімальний розмір пенсії особам, на яких поширюється дія Закону України “Про підвищення престижності шахтарської праці”, та працівникам, зайнятим повний робочий день під землею обслуговуванням зазначених осіб, які відпрацювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків та 7,5 року для жінок за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, встановлюється незалежно від місця останньої роботи у розмірі 80 відсотків заробітної плати (доходу) застрахованої особи, визначеної відповідно до статті 40 цього Закону, з якої обчислюється пенсія, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність.

З 1 січня 2018 року для осіб, які досягли віку 65 років, мінімальний розмір пенсії за віком за наявності у чоловіків 35 років, а у жінок 30 років страхового стажу встановлюється в розмірі 40 відсотків мінімальної заробітної плати, визначеної законом про Державний бюджет України на відповідний рік, але не менше прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом.

Мінімальна пенсійна виплата

 Щомісячний розмір пенсійних виплат, державної соціальної допомоги особам, які не мають права на пенсію, крім осіб з інвалідністю та отримувачів пенсії у зв’язку з втратою годувальника (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги, сум індексації та інших доплат, встановлених законодавством, крім пенсій за особливі заслуги перед Україною), не може бути меншим від прожиткового мінімуму, встановленого законом для осіб, які втратили працездатність (з 01.10.2017 – 1373,00 грн.).

Розмір пенсій для осіб з інвалідністю та осіб, яким призначено пенсію у зв’язку з  втратою годувальника, з 01.10.2017 становить не менше 1452,00 грн.

Розмір виплат жінкам, які скористалися правом

 дострокового виходу на пенсію за віком після досягнення 55 років

 Пенсія жінкам, які скористалися правом дострокового виходу на пенсію після досягнення 55 років при стажі не менше 30 років, виплачується у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність (з 01.10.2017 – 1452,00 грн.:  прожитковий мінімум, збільшений на 79,00 грн.).

Пенсія таким жінкам буде виплачуватися у повному розмірі без зменшення за кожен місяць дострокового виходу на пенсію після досягнення ними віку, який перевищує встановлений пенсійний вік на кількість місяців дострокового виходу на пенсію.

 Перерахунки пенсій при зміні

прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність / мінімальної заробітної плати

 у разі збільшення розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом, а також у разі збільшення розміру мінімальної заробітної плати, визначеної законом про Державний бюджет України на відповідний рік, підвищується розмір пенсії, обчислений відповідно до статті 28 цього Закону (крім пенсіонерів, які працюють (провадять діяльність, пов’язану з отриманням доходу, що є базою нарахування єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування). Перерахунок пенсії проводиться з дня встановлення нового розміру прожиткового мінімуму/мінімальної заробітної плати. Пенсіонерам, які працюють, після звільнення з роботи або припинення такої діяльності пенсія перераховується з урахуванням прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність/мінімальної заробітної плати, визначених законом на дату звільнення з роботи або припинення такої діяльності.

 Перерахунки пенсій працюючим пенсіонерам

 Відповідно до частини 4 статті 42 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», у разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, перерахунок пенсії проводиться з урахуванням не менш як 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати (доходу), з якої обчислена пенсія.

У разі якщо застрахована особа після призначення (перерахунку) пенсії має менш як 24 місяці страхового стажу, перерахунок пенсії проводиться не раніше ніж через два роки після призначення (попереднього перерахунку) з урахуванням страхового стажу після її призначення (попереднього перерахунку) та заробітної плати, з якої призначено (попередньо перераховано) пенсію.

Якщо пенсіонер, який продовжував працювати, набув стажу, достатнього для обчислення пенсії відповідно до частини першої статті 28 цього Закону (тобто 30 років для жінок та 35 років для чоловіків), за його заявою проводиться відповідний перерахунок пенсії незалежно від того, скільки часу минуло після призначення (попереднього перерахунку) пенсії, з урахуванням заробітної плати, з якої призначено (попередньо перераховано) пенсію.

Органи Пенсійного фонду щороку з 1 квітня без додаткового звернення особи проводять перерахунок пенсії тим особам, які на 1 березня року, в якому здійснюється перерахунок, набули право на проведення перерахунку, передбаченого абзацами першим – третім цієї частини, на найбільш вигідних умовах.

Обчислення страхового стажу, який дає право на перерахунок пенсії відповідно до цієї статті, здійснюється не раніше дня, що настає за днем, по який обчислено страховий стаж під час призначення (попереднього перерахунку) пенсії.

Дія цієї частини не поширюється на пенсіонерів, яким призначено пенсію за вислугу років на умовах, передбачених Законом України «Про пенсійне забезпечення» , та які не досягли віку, встановленого статтею 26 цього Закону.

 Як враховується заробітна плата для обчислення пенсії

Відповідно до статті 40 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року.

За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами або в разі, якщо страховий стаж починаючи з  01 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року незалежно від перерв.

Заробітна плата (дохід) за період страхового стажу до 01 липня 2000 року враховується для обчислення пенсії на підставі документів про нараховану заробітну плату (дохід), виданих у порядку, встановленому законодавством, за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами, а за період страхового стажу починаючи з 01 липня 2000 року – за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку.

Таким чином, органи Пенсійного фонду мають право перевіряти достовірність поданих відомостей, передбачених законодавством для призначення пенсії.

 Пенсії за особливі заслуги перед Україною

Відповідно до Закону України «Про пенсії за особливі заслуги перед Україною», особам, нагородженим орденами України та колишнього          Союзу РСР, відзначеним почесним званням України, колишніх Союзу РСР та Української РСР «народний», ветеранам війни, нагородженим за бойові дії орденом, медаллю «За відвагу» або медаллю Ушакова, незалежно від часу нагородження,  народним депутатам України, депутатам колишніх Союзу РСР та Української РСР, особам, відзначеним почесним званням України, колишніх Союзу РСР та Української РСР «заслужений», державними преміями України, колишніх Союзу РСР та Української РСР, нагородженим одним із орденів України або колишнього Союзу РСР, Почесною грамотою Президії Верховної Ради Української РСР або Грамотою Президії Верховної Ради Української РСР, депутатам – всього чотирьох і більше скликань Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласних, Київської та Севастопольської міських рад, районних, районних у містах, міських рад міст обласного значення в Україні та в колишній Українській РСР, матерям, які народили п’ятеро і більше дітей та виховали їх до шестирічного віку,  встановлюється  пенсія за особливі заслуги як надбавка до розміру пенсії, на яку має право особа згідно із законом (за віком, по інвалідності, у разі втрати годувальника),  у розмірі від  20 до 40 відсотків прожиткового мінімуму, визначеного для осіб, які втратили працездатність, залежно від заслуг.

Пенсійний фонд надає зручну можливість здійснювати постійний контроль за даними, що впливають на пенсійні права громадянина, через мережу Інтернет за допомогою Веб-порталу.

Для того, щоб скористатися цими можливостями, достатньо мати особистий електронний підпис або лише один раз завітати до управління Фонду за місцем проживання для реєстрації, маючи при собі паспорт та оригінал ідентифікаційного коду.

Детальніше про правила користування порталом електронних послуг Пенсійного фонду України та порядок реєстрації можна дізнатися  за адресою portal.pfu.gov.ua або в територіальному органі Пенсійного фонду України.

Електронні послуги, які може отримати користувач на порталі після відповідної реєстрації:

 • отримання інформації, про суми заробітної плати (доходу) та іншої інформації, що подавалась роботодавцями (для працюючих громадян);
 • отримання інформації щодо пенсійного забезпечення (для пенсіонерів);
 • формування запитів на попередню підготовку документів;
 • можливість подачі звернень та скарг;
 • запис на прийом до фахівців Фонду.

Про роботу Костопільського об’єднаного управління

Пенсійного фонду України Рівненської  області за 2017 рік

Особливості призначення пенсій учасникам АТО

6 лютого 2017 року набрав чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законів України щодо пенсійного забезпечення окремих категорій осіб із числа учасників антитерористичної операції», яким внесено зміни до Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» (далі – Закон) та надано право дострокового виходу на пенсію за віком учасникам антитерористичної операції.

Тому, починаючи з 06.02.2017, військовослужбовці, особи начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, добровольці, резервісти,  військовозобов’язані, яким надано статус інваліда війни або учасника бойових дій у зв’язку з безпосередньою участю в антитерористичній операції,  забезпеченням її проведення, безпосереднім перебуванням в районах антитерористичної операції у період її проведення, мають право на призначення дострокової пенсії за віком: чоловіки – після досягнення 55 років та за наявності страхового стажу 25 років, жінки – після досягнення 50 років та за наявності страхового стажу 20 років. Тобто, обов’язковою умовою для призначення дострокової пенсій вказаній категорії осіб є не тільки безпосередня участь у проведенні антитерористичної операції, але й наявність необхідного страхового стажу, який обчислюється за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, починаючи з 01.01.2004.

Періоди роботи особи до 01.01.2004 зараховуються до стажу на умовах статті 56 Закону України «Про пенсійне забезпечення»,  згідно з якою до стажу зараховується будь-яка робота, на якій працівник підлягав державному соціальному страхуванню або за умови сплати страхових внесків, у тому числі військова служба.

Відповідно до Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 № 22-1, для визначення права на призначення пенсії учасники АТО повинні подати до управління Пенсійного фонду такі документи:

 • паспорт;
 • посвідчення учасника бойових дій;
 • довідку військового комісаріату про період (періоди) безпосередньої участі у бойових діях або в антитерористичній операції в районах її проведення;
 • довідку про присвоєння реєстраційного (ідентифікаційного) номера облікової картки платника податків.

Страховий стаж учасників АТО визначається на підставі документів, що визначені Порядком підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року № 637, а саме: трудової книжки, документів про навчання на денній формі (диплом, посвідчення, свідоцтво, довідка навчального закладу про тривалість навчання), військового квитка, інших документів (довідок), виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами.

Важливо зауважити, що за період роботи, починаючи з 01 січня 2004 року, для призначення пенсії видається довідка з бази даних реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов’язкового державного соціального страхування.

На жаль, при зверненні учасників АТО за призначенням пенсії фахівці управлінь Пенсійного фонду України в області стикнулися із серйозною проблемою, вирішення якої не належить до компетенції органів Пенсійного фонду України, а саме: у системі персоніфікованого обліку відсутні відомості про страховий стаж вказаних осіб за періоди проходження служби у зоні проведення АТО. Проблема зумовлена неврегульованістю питання подання звітності про сплату страхових внесків за осіб, які проходять службу у силових структурах.

Так, згідно з пунктами 8, 17 статті 11 Закону,  особи, які проходять строкову військову службу, та військовослужбовці (крім військовослужбовців строкової служби), особи рядового і начальницького складу підлягають загальнообов’язковому державному пенсійному страхуванню. Однак, оскільки  законодавством не було передбачено форми подання довідок про нараховані суми грошового забезпечення, військові частини, військові комісаріати та інші уповноважені на це органи не зазначали інформацію про номер облікової картки застрахованої особи, що унеможливлювало внесення таких даних до системи персоніфікованого обліку. Відповідно, звітність до системи персоніфікованого обліку за військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та осіб, які проходять строкову військову службу, не подавалася.

Таким чином, органи Пенсійного фонду України не проводили персоніфікований облік зазначених осіб у зв’язку з їхнім особливим статусом, а також тим, що при призначенні пенсій на умовах Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» страховий стаж не визначається.

Лише з 01.06.2016 законодавчо передбачено подання звіту про суми нарахованої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення, допомоги, компенсації) застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування. Але, як засвідчує практика, навіть з 01.06.2016 військові частини не включають персоніфіковані відомості про суми грошового забезпечення осіб з числа військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу до звіту, що подається органам доходів і зборів і, як наслідок, такі відомості не потрапляють до реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов’язкового державного соціального страхування.

Отже, період проходження служби у зоні проведення АТО до 01.06.2016 не може бути зарахований до страхового стажу до прийняття відповідного законодавчого акта, а з 01.06.2016 – до подання страхувальниками звітів про нараховане грошове утримання. Зауважуємо, що для вирішення питання подання страхувальником звітів про суми нарахованого грошового забезпечення з 01.06.2016 учасники АТО мають право особисто звернутися до керівництва військової частини, у якій  проходили службу.

Тобто, неврегульованість питання щодо подання звітності призвела до такої ситуації, у якій учасники АТО з одного боку наділені правом дострокового виходу на пенсію за безпосередню участь у проведенні антитерористичної операції, а з іншого – фактично позбавлені права на зарахування періоду участі у цій же антитерористичної операції до страхового стажу для визначення права на пенсію та обчислення її розміру.

Ми сподіваємось, що найближчим часом буде закінчено опрацювання проекту Закону України про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо обліку страхового стажу військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу, запропонованого Міністерством соціальної політики України, яким передбачено підтвердження страхового стажу та грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу за періоди cлужби з 01.01.2004 довідками, виданими військовими частинами або іншими уповноваженими органами.

Прийняття відповідного нормативно-правового акта надасть можливість учасникам АТО в повній мірі реалізувати своє законне право на пенсійне забезпечення, а спеціалістам управлінь Пенсійного фонду України в області уникнути непорозумінь з особами, що звертаються за призначенням таких пенсій, та виконувати свої повноваження якісно та оперативно.

Підприємства району заборгували, але  пенсії виплачуються вчасно

Станом на 01.07.2017 у районі проживає  16269 пенсіонерів.  За  липень 2017 року потреба  на виплату пенсій становить 26,5 млн. грн. Окрім надходжень від єдиного соціального внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування  доходна частина бюджету Пенсійного фонду формується також за рахунок коштів, що надходять від платників району на відшкодування витрат на виплату та доставку пільгових пенсій. Отже, за січень-червень 2017 року надходження власних коштів склали 936,1 тис. грн., що становить 108% доведеного завдання.

Станом на 01.07.2017 заборгованість платників району перед Фондом по відшкодуванню витрат на виплату та доставку пільгових пенсій склала 1 млн. 753 тис. грн. (в т.ч. заборгованість економічно-активних платників 233,5 тис. грн., зросла на 155,3  тис. грн.). Протягом січня – червня 2017 року заборгованість зросла загалом  на 330,5 тис. грн., в тому числі за рахунок: ТзОВ «Костопільський комбінат будматеріалів» на 65,7 тис. грн. (загальний борг 635,7 тис. грн.), СВК «Маяк» на 12,7 тис. грн. (загальний борг 148,1 тис. грн.), СВК «Мир» на 17,7 тис. грн. (загальний борг 401,2 тис. грн.), СВК «Дружба» на 14,9 тис. грн. (загальний борг 138,6 тис. грн.) та інші.

Серед дієвих платників борги мають:

ВАТ «Берестовецький спецкар’єр» 90,9 тис. грн. (протягом січня-червня 2017 року борг зріс на 60,1 тис. грн.),

Філія «Укрветсанзавод» 24,3 тис. грн. (з початку року борг зріс на 19,9  тис. грн.),

ФГ «Тихомир» 14 тис. грн.,

ПСП «Світанок» 79,4 тис. грн. (на початку року боргу не було),

ПВКФ «Захід-Євро» 16,1 тис. грн.,

МПП «Граніт» 3,2 тис. грн. (з початку року борг зменшився на 2,6  тис. грн.),

ТОВ «Костопільська друкарня» 5,4 тис. грн. (з початку року борг зменшився на 0,3 тис. грн.) та інші.

Спеціалістами Пенсійного фонду проводиться робота щодо повного охоплення боргів заходами примусового стягнення. За січень-червень 2017 року загалом надійшло коштів в рахунок погашення боргів на 104,8  тис. грн.

Окремі норми пенсійного забезпечення у 2017 році

Відсутня атестація робочого місця – втрачене право на зарахування пільгового стажу

З 1992 року на пенсію за віком на пільгових умовах визначається на підставі результатів атестації відповідних робочих місць за умовами праці.

  Атестацію проводить атестаційна комісія, склад і повноваження якої визначаються наказом по підприємству, організації в строки, передбачені колективним договором, але не рідше як один раз на п’ять років.

 Для підтвердження результатів атестації робочого місця видається наказ по підприємству про результати атестації робочих місць. Витяги з наказу додаються до трудової книжки працівників, професії та посади яких внесено до переліку. Перелік робочих місць з пільговим пенсійним забезпеченням затверджується наказом по підприємству, організації і зберігається протягом 50 років.

   Після 21 серпня 1992 року право на пенсію за віком на пільгових умовах має бути підтверджене лише за результатами атестації. Отже, якщо людина працювала в шкідливих умовах починаючи з 21 серпня 1992 року й атестація робочих місць не проводилася, працівники втрачають право на зарахування пільгового стажу після цієї дати.

  Відповідальність за своєчасне та якісне проведення атестації робочих місць за умовами праці покладається на керівника підприємства, організації.

   Результати атестації застосовуються для обчислення стажу, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, упродовж п’яти років після затвердження її результатів (дати видання наказу про результати проведеної атестації), якщо протягом цього часу на такому підприємстві не змінювалися докорінно умови і характер праці (виробництво, робота, робоче місце), які дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умо.

 У разі докорінної зміни умов і характеру праці для підтвердження права на пенсію за віком на пільгових умовах має бути проведено позачергову атестУ разі підтвердження права на пенсію за віком на пільгових умовах за результатами вперше проведеної атестації до пільгового стажу зараховується весь період роботи до 21 серпня 1992 року, п’ятирічний період роботи на такому підприємстві, що передує даті видання наказу про її результати, та період роботи впродовж наступних п’яти років.

На  звернення громадян до управління Пенсійного фонду відповідаєм на численні запитання

Я, вийшла на пенсію у 2013 році. Після цього по 2016 рік працювала. Чи маю я право на перерахунок пенсії ?

Порядок проведення перерахунку пенсій особам, які після призначення пенсії продовжували працювати та набули відповідний страховий стаж, визначено частиною четвертою статті 42 Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне  страхування” (далі – Закон).

У разі якщо особа після призначення пенсії продовжувала працювати й набула страховий стаж не менш як 24 місяці, на бажання пенсіонера перерахунок пенсії може бути здійснено з дорахуванням страхового стажу та врахуванням заробітної плати за ці періоди.

Тобто до страхового стажу враховуються всі місяці, за які сплачено страхові внески, а заробітна плата обчислюється за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року або за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу по 30 червня 2000 року та за весь період   страхового стажу  починаючи   з  1  липня   2000 року. Показник середньої заробітної плати (доходу), який було враховано під час призначення (попереднього перерахунку) пенсії, залишається незмінним.

У разі якщо застрахована особа після призначення (перерахунку) пенсії має менше як 24 місяці страхового стажу, перерахунок пенсії здійснюється не раніше як через два роки після призначення (попереднього перерахунку). У цьому випадку дораховується лише страховий стаж. Заробітна плата (дохід), з якої обчислено пенсію, не змінюється.

Страховий стаж – період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов’язковому державному пенсійному страхуванню та  за який щомісяця сплачено страхові внески в сумі, не меншій за мінімальний страховий внесок.

Страховий стаж обчислюють територіальні органи Пенсійного фонду відповідно до вимог Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку.

Таким чином, у разі якщо згідно з даними персоніфікованого обліку у Вас є страховий стаж, набутий після призначення пенсії, Ви маєте право на її перерахунок. Перерахунок буде здійснено за вищевикладеними правилами.

Як обчислюють доплату до пенсії за понаднормовий стаж пенсіонерам, які не працюють: із розміру прожиткового мінімуму чи з розміру пенсії за віком ?

Відповідно до частини першої статті 28 Закону України “ Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” за кожен повний рік страхового стажу понад 35 років чоловікам і 30 років жінкам пенсія за віком збільшується на один відсоток розміру пенсії, обчисленої відповідно до статті 27 цього Закону, але не більш як на один відсоток мінімального розміру пенсії за віком, зазначеного в абзаці першому цієї частини.

Отже, доплата до пенсії за понаднормативний стаж обчислюється з розрахунку один відсоток розміру пенсії, обчисленої відповідно до статті 27 Закону, за кожен повний рік страхового стажу понад 35 років чоловікам і 30 років жінкам. У разі якщо розмір пенсії, обчислений відповідно до статті 27 Закону, перевищує розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, доплата за понаднормативний стаж обчислюється виходячи з розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність,

Наприклад:

 1. Розмір пенсії, обчислений відповідно до статті 27 Закону, становить

1130 грн, тобто не перевищує розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність (1247 грн). У такому випадку доплата за кожен рік понаднормового стажу дорівнює 11,30 грн (1130 грн x 1 %).

 1. Розмір пенсії, обчислений відповідно до статті 27 Закону, перевищує

розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, і становить 2600 грн. У цьому випадку доплата за кожен повний рік страхового стажу обчислюється виходячи з розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, і дорівнює 12,47 грн (1247 x 1%).

Зміни щодо пенсійного забезпечення окремих категорій осіб із числа учасників антитерористичної операції

06.02.2017 набрав чинності Закон України “ Про внесення змін до деяких законів України щодо пенсійного забезпечення окремих категорій осіб із числа учасників антитерористичної операції” від 18.10.2016 № 1683 – VIII ( далі – Закон 1683). Тобто з 06.02.2017 право дострокового виходу на пенсію за віком після досягнення чоловікам 55 років, жінкам – 50 років та за наявності страхового стажу

не менше 25 років у чоловіків і не менше 20 років у жінок надано військовослужбовцям, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, добровольцям, резервістам, військовозобов’язаним, яким надано статус інваліда війни або учасника бойових дій у зв’язку з безпосередньою участю в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, безпосереднім перебуванням у районах антитерористичної операції у період її проведення, а в разі загибелі (смерті) таких осіб – членам їх сімей.

Для призначення дострокової пенсії залежно від категорї, до якої вона належить, особа має надати в управління Пенсійного фонду України в Костопільському районі :

 • посвідчення інваліда війни, учасника бойових дій або члена сім’ї загиблого;
 • довідку про період (періоди) участі у бойових діях або в антитерористичній

операції в районах її проведення;

 • довідку МСЕК про визнання інвалідом внаслідок поранення, контузії

каліцтва, одержаних при захисті Батьківщини або при виконанні інших обов’язків військової служби (службових обов’язків), під час безпосередньої участі в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення або внасдок захворювання, пов’язаного з перебуванням на фронті, виконанням інтернаціонального обов’язку;

 • документи, на підставі яких надано статус інваліда війни, учасника бойових

дій або члена сім’ї загиблого;

 • документи про вік і стаж.

Зміни в пенсійному законодавстві з 01.01.2017

Набрав чинності Закон України від 06.12.2016 №1774-VII “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України (далі – Закон 1774), якими врегульовано окремі питання пенсійного  забезпечення в 2017 році.

У 2017 році продовжено особливий порядок виплати пенсії працюючим пенсіонерам, який діяв у 2016 році.

Водночас запроваджено новий порядок виплати пенсії окремим категоріям працюючих пенсіонерів. У зв’язку із внесенням змін до законів України “Про судову експертизу”, “Про Національний банк України”, “Про службу в органах місцевого самоврядування”, Положення про помічника-консультанта народного депутата України, затвердженого Постановою Верховної Ради України від 13.10.1995, виплата пенсії особам, які працюють:

 – на посадах судових експертів, службовцям Національного банку у період роботи в Національному банку, на посаді помічника-консультанта народного депутата України (крім інвалідів I та II груп, інвалідів війни III групи та учасників бойових дій, осіб, на яких поширюється дія пункту 1 статті 10 Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту”);

 – в органах місцевого самоврядування посадовими особами місцевого самоврядування (крім інвалідів I та II груп, інвалідів війни III групи та учасників бойових дій, осіб, на яких поширюється дія пункту 1 статті 10 Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту”, та осіб, на яких поширюється дія Закону України “Про статус ветеранів військової служби, ветеранів органів внутрішніх справ, ветеранів Національної поліції і деяких інших осіб та їх соціальний захист”), здійснюється в такому порядку: пенсії, призначені відповідно до законодавства України, розмір яких перевищує 150% прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, виплачуються в розмірі 85% призначеного розміру, але не менше 150% прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність.

 Зазначений порядок виплати поширюється на працюючих осіб незалежно від закону, згідно з яким їм призначено пенсію.

Виплата пенсій, призначених особам, на яких поширюється дія Закону України “Про статус ветеранів військової служби, ветеранів органів внутрішніх справ, ветеранів Національної поліції і деяких інших осіб та їх соціальний захист”, відповідно до законів України “Про державну службу” та “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” у період роботи на посадах державної служби, визначених Законом України від 10.12.2015 №889-VII “Про державну службу”, а також на посадах та на умовах, передбачених законами України “Про прокуратуру”, “Про судоустрій і статус суддів”, а також виплата пенсій іншим особам, яким пенсію призначено згідно із законодавством, у період служби в органах місцевого самоврядування здійснюється в повному обсязі.

Особливий порядок виплати пенсії 2017 році не застосовується до осіб, які проходять військову службу або перебувають на посадах у Національній поліції України.

По 31.12.2017 максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати 10740 грн.

Згідно з Податковим кодексом України змінено розмір пенсії, яка є базою для оподаткування. Податок на доходи фізичних осіб та військовий збір справляються з пенсій / щомісячного довічного грошового утримання, якщо їх розмір перевищує десять розмірів прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність (у розрахунку на місяць), встановленого на 1 січня звітного податкового року,- в частині такого перевищення. Базою оподаткування   є розмір, що   перевищує  12470 грн на місяць (у 2016 році – 10740 грн). Ставка податку на доходи фізичних осіб – 18%, військового збору – 1,5% бази оподаткування.

Коло осіб, яким надають пільги щодо справляння податку, залишилося незмінним.

Управління Пенсійного фонду України в Костопільському районі повідомляє, що відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 21.12.2016 №988 «Деякі питання функціонування територіальних органів Пенсійного фонду України» Урядом ухвалено рішення щодо оптимізації структури окремих управлінь Фонду шляхом їх об’єднання, в результаті якої на базі управлінь Пенсійного фонду України в Березнівському та Костопільському районах утвориться Костопільське об’єднане управління Пенсійного фонду України Рівненської області.

При утворенні об’єднаних управлінь Фонду головне управління Пенсійного фонду України в області, перш за все, керувалось адміністративною структурою області, необхідністю співпраці із соціальними партнерами, такими як Центри поштового зв’язку, та кадровим потенціалом.

При злитті даних двох управлінь центральний офіс об’єднаного управління Пенсійного фонду України буде знаходитися у Костопільському районі, тому що УДППЗ «Укрпошта» Рівненської дирекції ЦПЗ № 4, офіс якої знаходиться в м. Костополі, обслуговує пенсіонерів обох управлінь.

Крім того, така оптимізація структури дає змогу суттєво скоротити кошти на утримання, адже, в першу чергу, скорочуватиметься адміністративний апарат: в обох управліннях Фонду однаково скорочуються перші заступники та заступники начальників управлінь Фонду в районах.

Об’єднання управлінь Пенсійного фонду України в одне не тягне за собою скорочення спеціалістів, які зайняті наданням послуг. Кількість спеціалістів у відділах  з обслуговування пенсіонерів та відділах з призначення та перерахунку пенсії (відділи № 1 та № 2)  в об’єднаному управлінні залишаються незмінними. Всі спеціалісти будуть і надалі працювати на своїх місцях у тих самих приміщеннях за тією ж адресою, в тих же залах обслуговування, кабінетах, як і до об’єднання, за тими ж самими номерами телефонів та «гарячих» телефонних ліній. Для отримання сервісу не потрібно буде збирати візи та погодження, всі послуги надасть працівник, до якого звернулись з конкретними питаннями. Таке об’єднання є суто організаційним і його мета – покращити якість роботи управління в пенсійній системі.

Управління Пенсійного фонду України в Костопільському районі доводить до відома громадян, які досягли пенсійного віку та спеціалістів кадрової служби підприємств, установ та організацій, що з 15 квітня 2016 року набув чинності Закон України від 26.03.2016 № 1043-VІІІ «Про внесення змін до статті 40 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» щодо порядку визначення заробітку для обчислення пенсії». З урахуванням внесених змін для обчислення пенсії враховується заробітна плата за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року незалежно від перерв

Враховуючи вищевикладене, починаючи з 15.04.2016 за бажанням пенсіонера, у разі доцільності, обчислення пенсії може здійснюватись в тому числі з урахуванням заробітку за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд незалежно від перерв по 30.06.2000 року – за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами.

Перерахунок призначених пенсій з врахуванням вигідної заробітної плати  на підставі поданої заяви пенсіонера проводиться з урахуванням термінів, визначених статтею 45 вищезазначеного Закону (з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними докуметами подано ним після 15 числа).

  Сьогодні, в зв’язку з підвищенням мінімальної заробітної плати, ряд юридичних  та фізичних осіб з 1 січня 2017 року припиняють свою діяльність.

 У  разі ж коли підприємство, установу, організацію ліквідовано, то згідно із Законом України “Про Національний архівний фонд та архівні установи” документи, що нагромадилися за час їх діяльності, передаються ліквідаційною комісією (ліквідатором) з дотриманням вимог щодо збереження архівних документів та порядку їх передачі відповідним державним архівним установам або іншим місцевим архівним установам.

 Оскільки, пенсіонери звертаючись до управління за призначенням  або перерахунком пенсії, а організацію ліквідовано, то  довідку про заробіток за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року необхідно надати з архівної установи з підтвердженням її первинними документами (копіями особових рахунків по заробітній платі).

Які необхідні документи для підтвердження права на пенсію на пільгових умовах

Постановою Кабінету Міністрів України від 24 червня 2016 року № 461  уряд затвердив нову редакцію Списків виробництв, робіт, професій, посад і   показників, зайнятість в яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах. Із Списків №1 і №2 було виключено керівників підприємств, установ, організацій та їх заступників.

Вищезазначена постанова вступила в дію 3 серпня 2016 року.

Основним документом, що визначає, де, ким протягом якого часу працювала особа, є трудова книжка.У тих випадках, коли в трудовій книжці немає відомостей, що підтверджують право на пенсію на пільгових умовах, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, усатанов, організацій або їх правонаступників. Коли йдеться  про підтвердження роботи в особливо шкідливих і шкідливих умовах праці за Списками №1 та №2, такі довідки є необхідними, оскільки в трудових книжках не зазначається, в яких умовах працювали особи, та не вказується, чи були такі особи зайняті певними роботами або на певних виробництвах протягом повного робочого дня.

У довідці мають бути вказані:

 1. періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу;
 2. професія або посада;
 3. характер виконуваної роботи;
 4. розділ, підрозділ, пункт, найменування (або номери) Списків, якими передбачено ці роботи;
 5. первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана зазначена довідка.

Крім довідки додається копія (копії) наказу (наказів) підприємства про результати атестації робочих місць із додатком, у якому зазначено перелік робочих місць та право особи на пенсію за віком на пільгових умовах за Списком №1 чи №2

Згідно з п.5 Положення про Державну експертизу умов праці працівники цієї служби зобов’язані подавати органам, що призначають та виплачують пенсії, висновок щодо підтвердження (скасування) права працівників на пенсію на пільгових умовах.

Видавати такі довідки мають право винятково підприємства, на яких працювала особа, або їх правонаступники на підставі первинних документів.

Якщо підприємства, установи, організації або їх правонаступники розміщуються на тимчасово окупованій території України або в районах проведення антитерористичної операції, спеціальний трудовий стаж може підтверджуватися за даними, наявними в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов’язкового державного соціального страхування.

Якщо підприємство перебуває в стадії ліквідації, довідки, необхідні для призначення пенсії, зокрема на пільгових умовах, видає ліквідатор, який в період ліквідації виконує обов’язки керівника.

У разі ліквідації підприємств, установ та організацій без визначення правонаступника для підтвердження пільгового стажу особа подає документи, перелік яких визначено пунктом 11 Порядку підтвердження періодів роботи, які зараховуються в трудовий стаж для призначення пенсій на пільгових умовах або за вислугу років, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 10.11.2006р. № 18-1.

Ухвалення рішень щодо пітвердження стажу роботи або відмови в його підтвердженні у визначеному порядку є завданням Комісії з питань підтвердження стажу роботи на посадах, що дають право на призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, яка створена при управлінні Пенсійного фонду України в Рівненській області.

Зміни з 01.05.2016 року в пенсійному забезпеченні державних службовців 

З 1 травня 2016 року набув чинності Закон України “Про державну службу” від 10.12.2015 р. № 889-VIII (далі – Закон № 889-VIII), яким визначено право на пенсійне забезпечення державних службовців відповідно до статті 37 Закону України “Про державну службу” від 16.12.1993 р. №3723 – XII (далі – Закон №3723 –XII).

Постановою Кабінету Міністрів України від 14.09.2016 р. № 622 “Деякі питання пенсійного забезпечення окремих категорій осіб”, що застосовується починаючи з 1 травня 2016 року, встановлено порядок призначення таких пенсій.

Пенсії відповідно до Закону № 889 – VIII у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців призначають особам, які:

 1. досягли пенсійного віку;

 2. мають страховий стаж: чоловіки – 35 років, жінки – 30 років;

 3. яким не було призначено пенсію відповідно до Закону № 3723 – XII;

4)на день набрання чинності Законом № 889 – XII займають посади державної служби та мають не менш як 10 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, визначених статтею 25 Закону № 3723 – XII та актами Кабінету Міністрів України, або на день набрання чинності Законом №889 – VII мають не менш як 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, визначених статею 25 Закону № 3723-XII та актами Кабінету Міністрів України, незалежно від факту роботи на державній службі станом на 1 травня 2016 року.

Пенсійний вік для чоловіків – держслужбовців становить 62 роки.

До досягнення цього віку право на призначення пенсії мають чоловіки 1955 року народження і старші після досягнення ними такого віку:

61 рік, якщо вони народилися по 31 грудня 1954 р.;

61 рік 6 місяців, якщо вони народилися з 1 січня 1955 р. по 31 грудня 1955 р.

Для жінок пенсійний вік встановлено статею 26 Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування”.

Приклад 1

У липні 2016 року за призначенням пенсії відповідно до статті 37 Закону № 3723 – XII звернувся гр.Б. Згідно із записами у трудовій книжці особа працювала на державній службі в період з 10 червня 2006 року по 19 липня 2016 року.

Пунктом 10 Прикінцевих та перехідних положень Закону № 889 – VII надано право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону № 3723 –XII державним службовцям, які на день набрання чинності цим Законом (01.05.2016 р.) займають посади державної служби та мають не менш як 10 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби.

Зважаючи на те, що станом на 1 травня 2016 року гр. Б. не мав 10 років стажу роботи на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, права на пенсію відповідно до статті 37 Закону №3723-XII він не має.

Приклад 2

У жовтні 2016 року за призначенням пенсії державного службовця звернулася гр. М. Відповідно до записів у трудовій книжці особа у період з 26 серпня 1993 року по 12 травня 2016 року працювала на посаді начальника відділу управління соціального захисту населення, тобто має понад 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, що дає їй право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону № 3723 – XII.

Враховуючи те, що особа має понад 20 років роботи на посаді державного службовця та на момент звернення за призначенням пенсії не працює на посаді державної служби, розмір виплат, крім посадового оксаду, надбавок за ранг і вислугу років, може бути визначений за її бажанням:

1) у середніх розмірах відносно визначених законодавством таких виплат за місяць, що передує місяцю звернення за призначенням пенсії, тобто за вересень 2016 року, за відповідною (прирівняною) посадою за останнім місцем роботи на державній службі;

 1. за травень 2016 року як за повний місяць.

Пенсія державним службовцям призначається:

– з дати звернення, але не раніше дати виникнення права на пенсію;

– в розмірі 60 відсотків від суми їх заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої сплачено єдиний внесок на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями – заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та відповідного рангу за останнім місцем роботи на державній службі, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов’язкове державне соціальне страхування.

Під час визначення заробітку для обчислення пенсії державним службовцям посадовий оклад і надбавки за ранг та вислугу років враховуються в розмірах, установлених на день звернення за призначенням пенсії за останньою займаною посадою державної служби (або прирівняною до неї в разі відсутності в державному органі відповідних посад державної служби).

Інші виплати враховуються за будь-які 60 календарних місяців роботи на посаді державної служби підряд перед зверненням за пенсією незалежно від перерв починаючи з 1 травня 2016 року. У разі коли на дату звернення за пенсією немає 60 календарних місяців роботи на посаді державної служби починаючи з 1 травня 2016 року, середньомісячна сума таких виплат визначається шляхом ділення загальної суми таких виплат на наявні місяці роботи починаючи з 1 травня 2016 року.

Особам, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, і які на момент виходу на пенсію не перебувають на державній службі, за їх бажанням розмір виплат (крім посадового окладу, надбавок за ранг і вислугу років) може визначатися в середніх розмірах відносно визначених законодавством таких виплат за місяць, що передує місяцю звернення за призначенням пенсії, але не раніше травня 2016 року, за відповідною (прирівняною) посадою (посадами) за останнім місцем роботи на державній службі (приклад 2).

Матеріальна допомога та виплати, які нараховуються за період, що перевищує календарний місяць, враховуються в частині, що відповідає кількості місяців у розрахунковому періоді.